• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  90051
 • down
  USD
  5.3427
 • up
  EURO
  6.0743
 • up
  GBP
  6.7529
 • up
  Altın
  214.092
 
 
 
 
 
 
Tarih : 02.11.2017 - 19:05 Yorum : 0

“Balfour Deklarasyonu için İngiltere özür dilesin”

İngiltere’nin, Filistin’de devlet kurulması için yüzyıl önce yaptığı Balfour Deklarasyonu bütün Filistin’de olduğu gibi Gazze’de de kınandı. Yapılan toplantıda İngiltere’nin İsrail Devleti’nin kurulmasını sağlayan bu deklarasyondan dolayı özür dilemesi gerektiği söylendi.

“Balfour Deklarasyonu için İngiltere özür dilesin”

Yüzlerce Filistinli, İngiltere’nin İsrail Devleti’nin kurulması için yayınladığı Balfour anlaşmasının 100. yılında Gazze’de toplanarak anlaşmayı kınadı ve İngiltere’nin bu meşum anlaşma için resmen özür dilemesini istedi. Toplantıya katılan çok sayıda Filistinli sivil toplum kuruluşu, Gazze şehir merkezindeki meçhul asker merkezinde toplanarak UNESCO binasına yürüdü. Filistinli protestocular İngiltere ve İsrail karşıtı sloganlar atarken, özellikle Balfour Deklarasyonunun 100. yılını kutlayan ve övgüyle bahseden Theresa May aleyhinde sloganlar attı. Ürdünlüler ise bu anlaşmayla topraklarını ve haklarının çalındığını söyledi. Filistin parlamento temsilcileri ve çok sayıda Filistinli kuruluş protesto gösterilerinde yer alırken, BM Genel Sekreterine de bir çağrıda bulunarak özür dilemesi ve Filistinlilere haklarının geri verilmesini istediler.
Fetih Merkez Komitesi üyesi Ahmet Hilles, Balfour Deklarasyonun 100. yılında işgale karşı birlik çağrısında bulundu. Ahmet Hilles, İngiltere’nin kendisinden utanmasını ve Filistinlilerin haklarının gasp edilmesinden dolayı özür dilemesi gerektiğini söyledi.
Filistin Kurtuluş Örgütü Siyasi Büro üyesi Meryem Abu Dakka, yüzyıllar da geçse Filistin halkının İngiltere’yi affetmeyeceğini, bu işgalin ve çekilen çilelerin sorumlusunun İngiltere olduğunu belirterek, baskıların Filistin halkını bu topraklardan uzaklaştıramayacağını söyledi.
Fetih Devrim Konseyi üyesi Ebu Cevdet al-Nahal de yaptığı konuşmada, Filistin’in Filistinlilerin toprağı olduğunu, 100 yıldır bu milleti topraklarından süremediklerini belirterek, işgal kuvvetlerinin kendilerini bu topraklardan atamayacaklarını söyledi. Ebu Cevdet, İngiltere’nin Filistin’e karşı yaptığı bu ahlaki ve insani suçu omuzlaması ve Filistin halkından özür dilemesi gerektiğini ifade etti. Ebu Cevdet, İngiltere’nin 4 Haziran sınırları esas alınan bağımsız Filistin Devleti’nin kurulmasını tanıyarak, bu hatasını düzeltmesi gerektiğini söyledi.
Genç aktivist Ahmed Abu Hasaneyn de yaptığı konuşmada, Balfour Deklarasyonundan dolayı İngiltere’nin resmen özür dilemesi gerektiğini söyledi. Abu Hasaneyn, İngiltere’nin kendisine ait olmayan bir toprağı hak etmeyen bir başkasına vermesinin büyük haksızlık olduğunu, Filistin halkının zararlarının tazmin edilmesinin gerektiğini söyledi.
(Muhammed Rabah /İHA)
Etiketler :
YORUMLAR
816141
loading
Reklamı Geç