• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  95421
 • down
  USD
  5.7665
 • down
  EURO
  6.564
 • down
  GBP
  7.3376
 • down
  Altın
  264.747
 
 
 
 
 
 
Tarih : 11.06.2018 - 16:42 Yorum : 0

İtalya göçmen gemisine limanları kapattı

İtalya’da yeni kurulan hükümet, Libya’dan yola çıkan ve 629 mülteciyi taşıyan gemiye limanlarını kapattı.

İtalya göçmen gemisine limanları kapattı

İtalya hükümeti 629 mülteciyi taşıyan gemiye limanlarını kapattı. İlk olarak Malta’nın kapılarını limanlarını kapattığı Aquarius gemisi hakkında İçişleri Bakanı Matteo Salvini sosyal medya hesabından, "Yeter. Hayat kurtarmak bir zorunluluktur. Ancak İtalya’yı devasa bir mülteci kampına çevirmek değil" açıklamasında bulundu. Salvini, Avrupa Birliği’ni kastederek, "İtalya patronun önünde eğilmeye ve emirleri yerine getirmeye bir son verdi" ifadesini kullandı.

BAŞKA BİR GEMİ DAHA YOLA ÇIKTI
Aquarius gemisinin durumu belirsizliğini korurken bugün Libya’dan bir başka geminin yola çıktığı haberi geldi. Yaklaşık 800 kişinin bulunduğu geminin bu sabah yola çıktığı belirtilirken, İçişleri Bakanı Salvini Libya açıklarında bulunan Sea Watch 3 adlı kurtarma gemisi hakkında ise, "Hollanda bayraklı ve bir Alman sivil toplum kuruluşuna ait bir gemi. Amaçları mültecileri İtalya’ya getirmek. Gemi Hollandalı, organizasyon Alman, Malta kapıları kapatmış, Fransa mültecileri geri gönderiyor, Avrupa’nın umurunda değil. Artık yeter" ifadesinde bulundu.
Lig Partisi’nin (Lega) Genel Sekreteri olan İçişleri Bakanı Matteo Salvini, göçmen ve AB karşıtlığıyla biliniyor.

“DUA EDİYORLAR”
Aquarius gemisi Malta’ya 27, İtalya’nın Sicilya Adası’na ise 35 mil mesafede kurtarılmayı bekliyor. İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre gemide bir günlük erzak kalmış durumda. 550 kapasiteli Aquarius gemisi 629 mülteci taşıyor. Gemide 11 bebek, 7 hamile kadın ve 123 ebeveynsiz çocuk bulunduğu belirtiliyor.
Bugün gemiden gelen görüntülerde bir mülteci kadının çocuklara dua ettirdiği görülüyor.
(Burak Ortahamamcılar /İHA)
Etiketler :
YORUMLAR
848220
loading
Reklamı Geç