• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  92553
 • down
  USD
  5.2638
 • down
  EURO
  6.0189
 • down
  GBP
  6.6741
 • down
  Altın
  212.667
 
 
 
 
 
 
Tarih : 06.11.2017 - 12:59 Yorum : 0

Kuzey Kore’ye karşı ’birlik’ mesajı

ABD Başkanı Donald Trump ve Japonya Başbakanı Abe, Kuzey Kore’ye karşı ’birlik’ mesajı verdi.

Kuzey Kore’ye karşı ’birlik’ mesajı

Abe, ABD Başkanı Trump’la çok uzun süreli görüşmeler yaptığını, Japonya ile ABD başkanı arasında daha önce bu kadar uzun görüşmelerin olmadığını söyledi. Abe, Trump’la dünya meselelerini, Kuzey Kore meselesini ve iki ilişkiler konusunda görüşmeler yaptığını söyledi. Abe, Trump’ın bölgeye yaptığı ilk ziyarette önce Japonya’yı ziyaret etmesine de değinerek, “Bu ziyarette bütün dünyaya sarsılmaz ABD Japon dostluğunu gösterdik” dedi. Abe, Donald Trump’la Kuzey Kore’ye karşı alınacak tedbirler konusunda tam bir mutabakat içinde oldukların söyledi. Abe, ABD’nin bütün seçeneklerin masada olduğu görüşünü paylaştığını belirterek yirmi küsur yıldır uluslararası topluluğun Kuzey Kore ile diyalog teşebbüsünde bulunduğuna vurgu yaparak, 1994’da çerçeve anlaşması yapıldığı ve 2006’da 6 taraf anlaşması yapıldığında Kuzey Kore’nin nükleer programını bırakacağını söylediğini ancak her seferinde verdiği sözden caydığına vurgu yaptı. Abe, bu görüşmeleri Kuzey Kore’nin Nükleer füze geliştirmek için zaman kazanmak maksadıyla yaptığını belirtti. Abe “Sadece diyalog için diyaloğun bir anlamı yoktur. Şimdi artık diyalog zamanı değil. Kuzey Kore’ye karşı mümkün olan en büyük baskının uygulanması zamanıdır. Kuzey Kore’nin siyasetini değiştirmesi için Japonya ve ABD’nin uluslararası topluluğa önderlik yaparak mümkün olan bütün vasıtalarla Kuzey Kore’ye en üst seviyede baskı yapmasını salama zamanıdır. Çin’in, nükleer programını terk etmesi için Kuzey Kore’ye baskı yapmışı gerekiyor” dedi. Abe, Japonya’nın Kuzey Kore’ye ait 35 kuruluş ve kişinin Japonya’daki varlıklarını donduracağını söyledi. Abe, ABD ve Japonya’nın Kuzey Kore meselesinde bir an önce karar vermek için çalışacaklarını söyledi.
ABD Japonya ile ikili ilişkileri de görüştüklerini de belirten Abe, bölgenin kalkınması için ABD ile birlikte çalışacaklarını söyleyerek ticari güvenliğe dikkat çekti.

TRUMP
Donald Trump ise Sutherland Spring’de bir kiliseye yapılan saldırıya değinerek, “Onlara dualarımı göndermek istiyorum. Teksas’da Sutherland Spring’de güzel bir yerde, harika biryerde, kiliseye yapılan korkunç saldırıda hayatına kaybedenler için derin taziyelerimi sunmak istiyorum. İnanılmaz insanlar. Bunun olacağını asla düşünemezlerdi. Onlara taziyelerimi sunuyorum. ABD halkı trajik zamanlarda, bu zor zamanlarda bir araya gelir. Bu zamanlarda biz her zaman daha güçlüyüz. Bütün Amerikan halkı yaralılar için dua ediyor. Sizi destekliyor ve acınızı paylaşıyor” dedi.

JAPONLARA ÖVGÜ, KUZEY KORE’YE UYARI
Trump, Japon halkı ve Başbakan Abe’ye övgü dolu sözler söyledi. Trump Japon halkıyla birlikte yapacakları büyük şeyler olduğunu ve bunları yapmaya devam ettiklerini söyledi. Trump başkan seçildikten sonra kendisini ilk ziyaret eden kişinin Japonya Başbakanı Abe olduğunu hatırlatarak “Başkan seçilmemin ardandan siz beni ziyaret eden ilk lider oldunuz. Şimdi, tarihi ilişkilerimizi sürdürmek için sizin ülkenize gelmek benim için bir şereftir. Bu benim pasifik ülkelerine yaptığım ilk ziyaret. İlk ziyareti siz dostuma yapmış olmam beni heyecanlandırdı. Diğer ülkelere de gideceğim. Ticari ve askeri konularda da işbirliğimizi geliştireceğiz. Yapacak çok işimiz var. Sizinle bir arada olmak büyük bir onurdur. Japonya çok özel bir yer. Japon halkı cevval. Şehirleriniz canlı. Dünyanın en büyük ekonomilerinden birini inşa ettiniz. Bizim ki kadar büyük olup olmadığını bilmiyorum. Bu şekilde ilerlemeye devam edeceğiz. Ama siz ikinci olacaksınız. Japon halkı zengin kültür ve geleneklerine bağlı bulunuyor. Geçmişe saygı duymak ilerlemek için iyi bir temeldir. Ülkelerimiz sürekli bir bağlılık sürdürüyor. Birlikte zorluklarla ve fırsatlarla karşı kaşıya bulunuyoruz. Zorlukları birlikte dostluk ve müttefik olarak birlikte karşılayacağız. Tehlikeli bir rejim olan Kuzey Kore’ye karşı birlikte çalışıyoruz. Bu rejim kanunsuz nükleer silahlanma çalışmaları sürdürüyor. Balistik füze kullanıyor. Tam da Japonya’nın üstünden füze fırlatıyor. Bu medeni dünyaya ve barışına bir tehlike arz ediyor. Stratejik sabır dönemi bitti. Bazıları benim sözlerimin çok sert olduğun söylüyor. ABD Kuzey Kore’nin tehdidine karşı Japon halkının yanındadır. ABD’nin Japonya’da 50 bin askeri bulunuyor. Güney Kore’de ise 33 bin ABD askeri konuşlandırılmış durumda. ABD ve Japon askeri personeli birlikte çalışıp tatbikat yapıyor. Güvenlik ve egemenlik için birlikte yan yana duracaklar. Japon halkına ABD askerine kaşı ev sahipliği yapmasından dolayı teşekkür ediyoruz. ABD Japonya ile ekonomik işbirliğini artırmak istiyor. İki ülke arasında adil bir ticaret yapmak istiyoruz. Japonya ile ticaret açığının kapatılması için ABD mallarının Japonya’ya girme imkânı olmasını istiyoruz. Bilim teknoloji ve tıp alanında işbirliği yapmak istiyoruz” dedi.
Etiketler :
YORUMLAR
816608
loading
Reklamı Geç