• BIST 100
  88.946
 • USD
  2.4315
 • EURO
  2.7455
 • GBP
  3.6745
 • Altın
  98.751

Youtube neden kapatıldı

14.01.2014 - 18:51

Dünyanın en çok kullanılan video paylaşım ağı Youtube'a erişim mahkeme kararı ile engellendi.

Youtube neden kapatıldı

Hükümetin internet kanununda yapmak istediği yeni düzenlemeler "sansür" tartışmalarını yeniden alevlendirirken, mahkeme kararıyla Youtube'a bazı servis sağlayıcılardan erişim engeli geldi. Engel daha sonra kaldırıldı. Dünyanın en yaygın video paylaşım sitelerinden Vimeo bir süre önce mahkeme kararıyla kapatılmış; ancak aynı günün akşamı tekrar erişime açılmıştı. Youtube da Vimeo gibi kapatıldı. Ancak sadece TurkNet ve UyduNet'le sınırlı kalan bu erişim engelleme daha sonra kaldırıldı. İddiaya göre Perşembe günü video sitelerinde yayınlanan bir video için mahkeme kararı çıkarıldı. Bu karar Cuma akşamı günü video paylaşım sitelerine bildirildi. Vimeo'nun söz konusu videoyu engellemediği için cuma akşamı kapatıldığı öne sürüldü. Google Türkiye ise söz konusu videonun gizli kamera ile çekildiği için kaldırılması kararını verdiği belirtildi. TurkNet ve UyduNet mahkeme kararını dikkate alarak YouTube'a erişimi engelledi. Sözkonusu içerik kaldırılınca da erişim engeli kaldırıldı. TTNET, Superonline ve diğer internet servis sağlayıcıları, söz konusu videonun kaldırılmasından dolayı YouTube’a erişimi engellemedi.
TurkNet'ten açıklama
TurkNet bir açıklama yayınlayarak YouTube'a erişimin engellenmesi yönündeki İstanbul İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 08.01.2014 tarihli kararının 9 Ocak 2014 tarihinde kendilerine ulaştığını bildirdi. Kararda, bahsi geçen internet sitelerinin karara konu içerikleri kaldırılana kadar bu internet sitelerine erişimin engellenmesi hükmünün verildiği ve buna istinaden bu sitelere TurkNet üzerinden internet erişiminin 09 Ocak 2014 tarihinde engellendiği belirtildi. Açıklamada adı geçen sitenin belirtilen içeriği kaldırması üzerine 10.01.2014 sabah 09:00’da sitenin yeniden erişime açıldığı belirtildi.

YORUMLAR
AdIDM
Tatil Rehberi
OtelCenneti.com
seyahatsever Otel Yorumları, otel fiyatları, tatil tavsiyeleri hizmetleri sunar.

Teknolojik cihazlar ile kırmadan dökmeden tıkanıklık açma hizmeti vermekteyiz. Meba Tesisat, Profesyonel Su Tesisatı Çözümleri
Haberazim
Haber Azim
Güncel Haber,
Sondakika Haber
Haber

Sevdiklerinize
Birbirinden Lezzetli
Hediyelik Meyve Sepeti Gönderin

Günlük Gazeteler

Günlük gazete manşetleri, haber siteleri tek bir yerde
Gazetekolay.com

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku
gümüş kolye
Türkiye'nin En Güvenilir Gümüş Firması Olan Gumusdunyasi.com adresinden Sevdiklerinize En Güzel Hediyeleri Kaliteli İşçilikle Alabilirsiniz.