Güncel Aramalar : Tivibu Atilla Kaplakarslan Manchester City Elif Çakır Ayşegül Doğan Ali İsmail Korkmaz Hadise Prenses UEFA TEOG Star Tv Yayın Akışı
 • BIST 100
  84.243
 • USD
  2.2115
 • EURO
  2.7655
 • GBP
  3.4916
 • Altın
  85.371
 • İstanbul
  24

Torba yasasında neler var, Torba Yasa 2014 -Torba Yasa içeriği

Torba Yasa neleri içeriyor? Torba 2014 içeriği neler? İşte tüm Torba Yasası detayları

Tarih : 25.02.2014 - 13:05

Torba yasasında neler var, Torba Yasa 2014 -Torba Yasa içeriği

Torba Yasa Halkın merak ettiği fakat kaynağın az olduğu bir konudur. Sizler için düzenlediğimiz Torba Yasa 2014 haberi…TORBA YASA 2014 nedir? TBMM’nin onayladığı TORBA YASA 2014 neleri kapsıyor ? TORBA YASA 2014 emekli adaylarını neden ilgilendiriyor?, Hepsi ve daha fazlası haberimizin detayında… Ülke gündeminde epeyce yer alan TORBA YASA 2014 Sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edildi. Şimdi Halk merak ediyor; Torba yasa 2014 neyi kapsıyor? Kimler etkilenecek? Neler değişecek? Emeklilikte prim gününü doldurmuş fakat yaş sınırına takılan kişiler Torba Yasa ile birlikte  sağlık hizmetinden faydalanabilecek. Yaş sınırı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişi en düşük düzeyde pirim olan aylık 42 tl’yi ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. Torba kanunda “emeklilikte yaşa takılanlarla” ilgili de önemli bir düzenleme yer alıyor. Emeklilikte prim ödeme gün sayısı yükümlülüğünü yerine getirdiği halde sosyal güvenlik reformları nedeniyle yaş engeline takılanlar, bir süredir kendilerine emeklilik imkanı sağlanmasını istiyor. Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalarda böyle bir emeklilik imkanı verilmesi durumunda maliyetin yüksek olduğu sonucuna varıldı. Bu nedenle emeklilikle ilgili bir düzenleme öngörülmüyor. Bunun yerine emeklilikte yaşı bekleyen 5 milyon kişinin sağlık hizmetinden yararlandırılması planlanıyor. Yaşı bekleyenler şu an için en düşük sağlık primi olan aylık 42  TL ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

TSE (Türk Standartları Enstitüsü) YAPISI DEĞİŞTİRİLECEK

Kanuna göre TSE yani Türk Standartları Enstitüsü’nün yapısı değişecek. Kanuna göre, Türk Standartları Enstitüsü’nün en üst organı olan Genel Kurul’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da temsil edilecek.

ÖN ÖDEMELİ HATLARA ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ

Ön ödemeli hatlara yüklemeler için yapılan satışlar da özel iletişim vergisine tabi olacak. Ön ödemeli hat kullanıcıları tarafından yapılan yüklemelerin farklı oranlara tabi hizmetlerde kullanılması halinde, her hizmet tabi olduğu oran üzerinden vergilendirilecek. Yüzde 25 ve yüzde 15 vergi oranlarını yüzde 5’e, yüzde 5 oranını ise sıfıra kadar indirmeye ve artırmaya Bakanlar Kurulu; ön ödemeli hatlara yapılan yüklemelerin farklı oranlara tabi hizmetlerde kullanılması halinde fazla tahsil edilen vergiyi kullanıcıya ödenmesi koşuluyla mükellefe iade ettirmeye Maliye Bakanlığı yetkili olacak.

ENGELLİ İSTİHDAMI 

Engelli istihdamını teşvik edilecek ve bu amaçla, korumalı iş yerlerinde istihdam edilen, iş gücü piyasasına kazandırılması güç olan zihinsel ve ruhsal engelli çalışanlar için diğer kişi ve kuruluşlar tarafından karşılanan tutar dahil, yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100′ü oranında iş yeri indirimi yapılacak. İndirim her bir engelli çalışan için 5 yıl süreyle uygulanacak. Korumalı iş yerlerinde çalışan engellilerin işsizlik sigortası işveren payı, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

YER DEĞİŞTİRME TALEPLERİ

Verilecek rapora göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılacak. Milli Eğitim Temel Kanunu’nun eğitim kurumlarının dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açık olduğunu vurgulayan maddesine, ayrımcılık yapılamayacak hususlar arasına “engellilik” ibaresi de eklendi.

AİLE BAKANLIĞINA BAĞLI DÖNER SERMAYE KURULACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı döner sermaye işletmesi kurulacak.Bu yönde;Sosyal  hizmet   kuruluşlarının , kendisine teslim edilen çocuk hakkında yapacağı inceleme sonucu hazırlayacağı raporda, çocuğun derhal korunma altına alınmasını gerektiren bir durum olmadığı ve ailesine teslim edilmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığı kanaatine varması halinde mülki idare amirinin onayıyla çocuk ailesine teslim edilebilecek.

MUHTAÇ DEĞİL İHTİYACI OLAN

Sosyal Hizmetler Kanunu’ndaki “muhtaç” ibareleri, “ihtiyacı olan” olan şeklinde değiştirilecek. Her ne ad altında olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, 16 yaşından büyükler için her yıl belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 2/3′ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmi veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi sağlanacak. Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması halinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılacak. 65 yaşını doldurmuş ve her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3′ünden az olan Türk vatandaşlarına, Kamu İhale Kanunu’nun tabi olduğu usule göre hizmet alımıyla bakım hizmeti verilebilecek. 

BAĞ-KUR’LULAR DİKKAT

-BAĞ-KUR’lu isterse prim borcu silinebilecek;

1- Gerek 1479 sayılı Bağ-Kur, gerek 2926 sayılıTarım Bağ-Kur ve gerekse 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince SGK’ya 24 aydan çok Bağ-Kur prim borcu olanların hem borçları, hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek. Mesela, BağKur’a (4/B) 10 yıllık 55 bin lira borcu olan birisinin hem 55 bin liralık Bağ-Kur borcu hem de 10 yıllık Bağ-Kur’luluk süresi silinecek.

2- Bağ-Kur’un hem borcunun hem sigortalılık süresinin silindiği dönemlerde SSK çalışması varsa, Bağ-Kur süresi silindiği için artık SSK ile Bağ-Kur çakışması ortadan kalkacağından, esasen Bağ-Kur ile çakıştığı için geçersiz olan SSK prim ödeme günleri de yasal ve geçerli hale gelecek.

-Ocakta Meclis’e gelecek tasarıyla, Bağ-Kursigortalısından GSS’li ve prim borçlusu işverene kadar 5.5 milyon kişinin gecikme zammının yarısı silinip borç 36 taksite bölünecek.

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında halen 3 milyon kişinin GSS prim borcu birikti . Bunlardan 550 bin kadarı da gelir testine zamanında gitmediği için borçları aylık geliri 2 asgari ücretten fazlaymış gibi her ay 240 lira borç çıkarılmış . Torba Kanun ile 240 lira borç yazılan kişiler yeniden gelir testine tabi tutulacak. Öte yandan GSS borçlularının anaparaları hariç gecikme zamları da yüzde 50’si silinerek 36 ay taksitle ödenebilecek.

YORUMLAR
ferdi kübra 05.09.2014, 22:11
torba yasasında denetim
li serbestlik varmı inşallah vardır
hürü 24.08.2014, 20:22
Mahkumlara birsey yokmu af yokmu af
yakup yılmaz 15.07.2014, 18:30
torba yasa değil tulum yasa olmuş be;
Songül Yeşiltaş 12.07.2014, 00:49
Acaba borç ve sigortalılık süresi silinince, emekli yaşı 55 olanın(silinmeden önce),emeklilik yaşı 65 emi çıkar bilgilendirirseniz sevinirim
TURHAN KAPTAN 11.07.2014, 22:50
1989 Yılnda işyeri açtım 1992 yılında kapattım bagkur kaydı yapılmadı o yıllara ait borçlanma yapabilirmiyim
AdIDM
ukash Ukash Satış ve
Ukash Bozdurma
Türkiye Bayisi

şikayetim var
Türkiye'nin yeni Tüketici Şikayet sitesidir.
otelcenneti
OtelCenneti.com
seyahatsever otel yorumları, otel fiyatları, tatil tavsiyeleri hizmetleri sunar.
Garantili, faturalı ve yüksek kaliteli notebook klavyeleri satış sitesi.

Türkiye’nin en çok izlenen
Canlı TV Portalı.
Kesintisiz TV izleme keyfi..
MEB Personel
MEB Personel Haberleri

Teknolojik cihazlar ile kırmadan dökmeden tıkanıklık açma hizmeti vermekteyiz. Meba Tesisat, Profesyonel Su Tesisatı Çözümleri
Haberazim
Haber Azim
Güncel Haber,
Sondakika Haber
Haber
Haberazim
Sevdiklerinize
Birbirinden Lezzetli
Hediyelik Meyve Sepeti Gönderin