• BIST 100
  84.148
 • USD
  2.5105
 • EURO
  2.8155
 • GBP
  3.8792
 • Altın
  97.872
Ünlü Türk sporcunun ölümü şok etti! Bakan Kılıç taziye yayınladı

Kredi kartında taksit sınırlaması geliyor

27.11.2013 - 06:09

BDDK Başkanı Mukim Öztekin, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısının 6 ay ile sınırlandırıldığını, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırının 12 ay olarak belirlendiğini bildirdi.

Kredi kartında taksit sınırlaması geliyor

Öztekin gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirmeye herhangi bir şekilde olanak verilmediğini vurguladı. BDDK'nın dün internet sitesinde kredi kartları ile tüketici, taşıt kredilerine getirilen sınırlamalarla ilgili taslaklar açıklandı. BDDK Başkanı Öztekin de yazılı açıklama yaparken, binek araç alırken kullanılacak taşıt kredilerine de yeni sınırlamalar getirildiğini söyledi. Öztekin, “Bu sektörde kullanılacak kredilerde konut kredilerinde olduğu gibi, kredi kullananların kredi tutarına bağlı olarak kredi teminat oranı uygulamasına gidilecektir. Hazırladığımız düzenleme taslağında kredilendirme oranı, taşıt değerinin 50 bin Türk Lirası ve altı olması halinde yüzde 70; taşıt değerinin 50 bin lirayı aşması halinde ise bedelin 50 bin lirasına kadar olan kısım için yüzde 70, 50 bin lirasının üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak sınırlandırılmaktadır. Yeni düzenleme taslağı çerçevesinde, konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesinin 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesinin ise 48 ayı geçmemesi öngörülmektedir” dedi.  Öztekin, sisteme yönelik risk unsuru olma potansiyeli taşıyan hususların dikkatle takip edildiğini belirterek, “Bu çerçevede, son dönemde ilgi çeken türev işlemler de yakından izlenmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde, türev işlemlere yönelik yeni düzenlemeler uygulamaya geçirilebilecektir” dedi. Öztekin, vatandaşları, 'içeriğini bilmedikleri türev ürünlerini satın almamaları' noktasında da uyardı. BDDK'nın hazırladığı taslağa göre artık kredi kartında taksit sayısı 9 ayı geçemeyecek. Taslakta, “Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez” ifadesine yer verildi. Bu durumda erteleme de taksit sayısı gibi kabul edilecek. Yine taslağa göre konut almak için tüketicilere kullandırılacak krediler ile konut teminatı altında kullandırılacak tüketici kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75'i geçemeyecek.

YORUMLAR
AdIDM
Tatil Rehberi
OtelCenneti.com
seyahatsever Otel Yorumları, otel fiyatları, tatil tavsiyeleri hizmetleri sunar.

Günlük Gazeteler

Günlük gazete manşetleri, haber siteleri tek bir yerde
Gazetekolay.com

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku
gümüş kolye
Türkiye'nin En Güvenilir Gümüş Firması Olan Gumusdunyasi.com adresinden Sevdiklerinize En Güzel Hediyeleri Kaliteli İşçilikle Alabilirsiniz.
KAPAT