• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98811
 • up
  USD
  5.7876
 • down
  EURO
  6.6987
 • down
  GBP
  7.6023
 • up
  Altın
  228.652
 
 
 
 
 
 
Tarih : 10.11.2017 - 11:21 Yorum : 0

İzmir’de 09.05’te hayat durdu

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yılında İzmir’in hemen hemen her yerinde saygıyla anıldı.

İzmir’de 09.05’te hayat durdu

Ulu Önder’in ölümünün 79. yılında adeta hayat durdu. Saat 09.05’i gösterdiğinde herkes Ata için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Konak Belediyesinin Basmane’deki hizmet binası önünde toplanan belediye çalışanları, saatler 09.05’i gösterdiğinde Ata için saygı duruşuna geçti. Türkiye’nin hemen her yerinde olduğu gibi Basmane’deki 9 Eylül Meydanında da hayat durdu. Belediye çalışanlarının yanı sıra trafikteki araçların sürücüleri ve caddeden yürüyen yayalar da saygı duruşunda bulundu. Belediye personelinin bazıları üzerinde Atatürk’ün fotoğrafının olduğu tişörtlerle törene katılırken, bazı çalışanların gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Atatürk ve arkadaşları bize Cumhuriyeti emanet etti. Bu cumhuriyeti hukukun üstünlüğüne dayanan, demokratik bir cumhuriyet olarak yaşatmak bizim görevimiz. Cumhuriyet hiç olmadığı kadar karanlık günlerden geçiyor. Cumhuriyet aynı zamanda bir sorumluluk rejimidir. Bizler bu sorumluluğu yerine getirerek çok daha fazla çalışmak zorundayız" dedi.

"MİRASA GENÇLER OLARAK SONSUZA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ"
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79’uncu yıl dönümünde Yaşar Üniversitesinde de düzenlenen törenle anıldı. Selçuk Yaşar Kampüsünde düzenlenen törene akademisyenler, öğrenciler ve çalışanlar katıldı. Atatürk büstünün önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından tören Rektörlük Konferans Salonunda devam etti.
Yaşar Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Esra Doruk konuşmasında, Atatürk’ün bıraktığı mirasa gençler olarak sonsuza kadar sahip çıkacaklarını söyledi. Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Kahyaoğlu da, Atatürk’ün gerçekleştirdiği atılımlarla toplumun sanatla buluşmasını arzuladığını anlattı. Kahyaoğlu, özellikle cumhuriyetin ilk yıllarında Türk sanatçıların resim, heykel, müzik gibi pek çok alanda Atatürk’ün desteğiyle değerli eserler ortaya çıkardığını belirtti.

İZMİR EKONOMİLİ GENÇLER ATA’NIN SEVDİĞİ YEMEKLERİ YAPTILAR
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yılında İzmir Ekonomi Üniversitesinde (İEÜ) akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla anıldı. İEÜ Tören Alanında gerçekleştirilen ve duygulu dakikaların yaşandığı törene, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Türk ve yabancı öğrencilerin, büyük ilgi gösterdiği törende, Rektör Prof. Dr. Muğan, İEÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamer Mutafoğlu ve İEÜ Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Mehmet Kılıç ile birlikte Atatürk Anıtına çelenk sundu. Sirenlerin çalışıyla saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Törende, İEÜ Meslek Yüksekokulu Mobilya ve Dekorasyon Programı öğrencileri ahşap üzerine çizdikleri Atatürk portresini İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan’a takdim etti. Törenin ardından akademisyen ve öğrenciler Atatürk Anıtı’na karanfil bıraktı.
İEÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamer Mutafoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin kuruluş efsanesinin ardındaki dehasını, dünyada örnek gösterilen devlet adamlığını, devrimci ruhunu yeni nesillere iyi anlatmak ve bu yolda yürümeye devam etmek zorunda olduğumuzu söyledi.

BASKETBOL TURNUVASI DÜZENLENDİ
Etkinlikler kapsamında İEÜ ev sahipliğinde gerçekleştirilen, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Basketbol Turnuvasında İzmir Ekonomi, Dokuz Eylül, Katip Çelebi üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü basketbol takımları yarıştı. Maçlar sonunda İzmir Ekonomi Üniversitesi Basketbol Takımı birincilik kupasını almaya hak kazandı. İkinci Dokuz Eylül Üniversitesi olurken, üçüncülüğü Katip Çelebi Üniversitesi aldı.
İEÜ Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü öğrencileri de, Eğitmen Şef Tolga Kamiloğlu yönetiminde Atatürk’ün sevdiği yemeklerden menü oluşturarak West Aegean Restoran’da konuklara sundu. Menüde zeytinyağlı, enginarlı kuşkonmaz salata, fava, cacık, sarımsaklı patlıcan kızartması, yağlı fasulye, karnıyarık, bamya dolması, fesleğenli, rokalı, domatesli pilav, ıspanaklı, peynirli Selanik böreği, irmik helvası ve yanya tatlısı yer aldı.

MENDERES BELEDİYESİ BAŞKANINDAN ANLAMLI PAYLAŞIM
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 79. ölüm yıl dönümünde Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, kendisinin ve Menderes Belediyesinin sosyal medya hesabından Atatürk’e ait 79 adet fotoğraf yayınladı. Atatürk’ün askerlik yıllarından, Cumhuriyet’in kuruluşu sonrasına kadarki tüm hayatının anlatıldığı fotoğraflar müzik eşliğinde yayınlandı. Çalışma vatandaşlar tarafından çok beğenildi.
Atatürk’ün bıraktığı eserlerin ilelebet korunacağını kaydeden Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, "Anadolu topraklarından silinmek istenen aziz bir millete, bağımsızlık ve çağdaşlığın kapılarını açarak dünya tarihine adını yazdıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 79. yılında rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz. 10 Kasım’ın 79. yılında da onun hayatından kesitler sunan 79 fotoğraf ile kendisini anmak istedik. Onun açtığı yolda, gösterdiği hedefte eserlerinin koruyucusu, emanetinin bekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

KARŞIYAKA’DA HAYAT DURDU
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıl dönümünde Karşıyaka’da da törenlerle anıldı. Karşıyaka Hükümet Konağı önündeki anma programına; Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel, resmi kurumların temsilcileri ve sivil toplum örgütleri katıldı. Atatürk büstüne çelenk sunumu yapıldı.
Saatler 09.05’i gösterdiğinde ise Karşıyaka’da hayat durdu. Hem tören alanındakiler, hem balkonlardaki vatandaşlar, hem de cadde ve sokaklardaki Karşıyakalılar, Büyük Önder Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı anda saygı duruşuna geçti. Siren ve korna sesleri ilçenin dört köşesinde yankılanırken, duygu dolu anlar da yaşandı. 83 yaşındaki Saime Alçıtepe, Foça’dan getirdiği kasımpatıları Atatürk heykeline bıraktı.
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kalbimizde ölümsüzlüğe ulaştığı 10 Kasım’ın 79. yıl dönümünde O’nu her zamankinden daha çok arıyor ve anıyoruz. Ülkemizin çağdaş, demokratik ve laik bir Cumhuriyet olarak varlığını sürdürmesinin, gösterdiği hedeflere yürümekle mümkün olacağını çok iyi biliyoruz. Ata’sını seven, anlayan bir Karşıyaka ve Türkiye her zaman var olacaktır” dedi.

ÇİĞLİ ATA’SINI ÖZLEMLE ANDI
Ulu Önder, ölüm dönümünde Çiğli’de de saygı, sevgi ve özlemle anıldı. Bu yıl katılımın oldukça yoğun olduğu Çiğli’deki 10 Kasım Atatürk’ü Anma töreni, Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirildi. Tören, Atatürk Anıtına çelenk konmasıyla başladı ve ardından Atatürk’ün hayata veda ettiği saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında Anadolu Caddesinde trafik durdu ve sürücüler araçlarından inip kornalara basarak saygı duruşuna eşlik etti. Anma programı, belediye konferans salonunda düzenlenen törenle devam etti.

BAŞKAN GÖRMEZ: KENDİSİNE HAYRAN BIRAKMIŞ KAHRAMAN BİR ASKER
Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal’in vefatının 79. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "İstiklal mücadelemiz hala devam ediyor. Emperyalizmin ülkemizi sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda kuşatma gayretleri farklı manevralarla devam ediyor" dedi. Başkanı Adnan Yaşar Görmez, "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 79. yıl dönümünde rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, başta İstiklal mücadelemiz olmak üzere elde ettiği zaferlerle tüm dünyayı kendisine hayran bırakmış kahraman bir asker, bir devlet adamı, dünyanın en saygın lideridir. Kurduğu Cumhuriyet ile milletimizi aynı çatı altında bir araya getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ortaya koyduğu milli mücadele azmi ile bugün de bizlere ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. O’nun ülkemiz için belirlediği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkabilmek için bugün de tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet ilkesi ile 2023 hedeflerimize ulaşabilmek için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.
Etiketler :
YORUMLAR
817208
loading
Reklamı Geç