• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  103310
 • down
  USD
  5.471
 • down
  EURO
  6.2116
 • down
  GBP
  7.2201
 • down
  Altın
  228.954
 
 
 
 
 
 
Tarih : 04.03.2018 - 12:06 Yorum : 0

Karadeniz’in balığı Ege’den

Karadeniz’de hamsi avının bu yıl kötü geçmesi ve kıyı balıklarının da avının az olması nedeniyle Trabzonlu balıkçılar çareyi Ege Denizi’nde avlanan balıkları ve kafes balıklarını satmakta buldu.

Karadeniz’in balığı Ege’den

Ege Denizi’nde avlanan Kupes Balığı ve sardalyaları İzmir’den getirerek satan Trabzonlu balıkçılar tezgahlarında bu balıkların yanı sıra denizlerdeki kafeslerde yetişen somon, levrek ve çipura da da satıyor. Az miktardaki istavrit de tezgahta yerini alırken, hamsi ise denizlerın ardından tezgahlardan da ayağını çekti. Trabzonlular bu mevsimde bu duruma her ne kadar alışık olmasalar da başka çarelerinin olmadığını belirtiyor.
Trabzon’da tezgahları bugünlerde kupes balığı yer alırken, vatandaşlar bu balığa pek alışık olmadıklarını söylediler. Bazı vatandaşlar kupes balığını ilk kez gördüklerini ifade ederken, yaklaşık 50 yıldır balıkçılık sektörüyle uğraşan Kemal Gürsoy, Karadeniz’in artık av vermediğini özellikle İzmir’den gelen Kupes Balığı’nı satmaya başladıklarını söyledi.

TRABZONLU KUPES BALIĞINI TANIMIYOR
Trabzonlu’nun bu balığı tanımadığını kaydeden Gürsoy, “Bu sektörde 50 yılım geçti. 50 yılda denizlerde çok şey değişti. Karadeniz, ülkemizin her tarafına gönderirken şimdi ilimize balık dışarıdan balık geliyor. Şu an tezgahlarımızda İzmir’den gelen kupes balığını satıyoruz. Karadeniz’de balık avlanmadığı için mecburen Kupes Balığı’nı satıyoruz. Trabzonlu bu balığı tanımıyor, genellikle izmarite benzetiyor” dedi.
Vatandaşlarda Hamsi almaya geldiklerini ancak bulamadıklarından yakınırken Kupes Balığı’nın ismini hiç duymadıklarını söylediler.
(Bekir Koca-Gökmen Şahin/İHA)
Etiketler :
YORUMLAR
834805
loading
Reklamı Geç