• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98811
 • up
  USD
  5.7876
 • down
  EURO
  6.6987
 • down
  GBP
  7.6023
 • up
  Altın
  228.652
 
 
 
 
 
 
Tarih : 10.11.2017 - 14:20 Yorum : 0

Mustafa Kemal Atatürk Budapeşte’de anıldı

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıl dönümünde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen törenle anıldı.

Mustafa Kemal Atatürk Budapeşte’de anıldı

Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıl dönümünde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de anıldı. Türkiye’nin Macaristan Büyükelçiliği, İstanbul’un Pendik ilçesinin Budapeşte’deki kardeş şehri olan Kispest ilçesindeki Mustafa Kemal Atatürk Parkı’nda anma töreni düzenledi. Törene, Türkiye’nin Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, KKTC Macaristan Temsilcisi Büyükelçi Selda Çimen, Kispest Belediye Başkanı Peter Gajda, Askeri Ataşe Albay Engin Erikli, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrupa Komitesi Başkan Yardımcısı Suat Karakuş, DTİK Avrupa Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Başar, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Macaristan Temsilcisi Mehmet İnceoğlu, Yunus Emre Enstitüsü, Macar-Türk Ticaret Odası temsilcileri katıldı.
Büyükelçi Şakir Fakılı, törene katılanları Atatürk için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmasını istedi. Saygı duruşunun ardından Atatürk büstüne çelenk konuldu.
Büyükelçi Fakılı İHA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi bu yıl da Atatürk’ü saygıyla özlemle andıklarını, vatandaşlarla birlikte büyük bir katılımla Kispest Belediyesi’nde bulunan Atatürk Parkı’nda saygı duruşu yaptıklarını, çelenkleri bırakarak Atatürk’ü bir kez daha andıklarını söyledi. Büyükelçi Fakılı, ‘‘O’nun büyüklüğünü her zaman hatırlamamız lazım. Gelecek nesillere aktarmamız lazım. Eğer Türkiye modern bir cumhuriyet ise, medeni milletler ailesinin bir ferdi ise, bunu bütün dünya böyle bilmesi gerekir. Atatürk ile gurur duyuyoruz’’ diye sözlerini tamamladı.
Kispest Belediye Başkanı Peter Gajda ise, Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk adına ilçelerinde park yapılması için kardeş şehirleri Pendik halkına ve Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin’e teşekkür etti. Gajda, Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün büstünün kendi ilçelerinde bulunmasının yanı sıra Macaristan’da ilk kez kendilerinin Atatürk Parkı açmalarının gururunu yaşadıklarını belirtti.
Topluluk törenin ardından hep birlikte Atatürk büstü önünde fotoğraf çektirdi.
(Mehmet Başaran/İHA)
Etiketler :
YORUMLAR
817241
loading
Reklamı Geç