kapat


 • BIST 100
  84.218
 • USD
  2.091
 • EURO
  2.8087
 • GBP
  3.5699
 • Altın
  88.158
 • İstanbul
  24

Erdoğan ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Tarih : 25.02.2013 - 16:13
Erdoğan ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan '

NATO işbirliği kapsamında Alman devletinin patriotlarını göndermesi, özellikle Şansölye'Nin tavırları nedeniyle şahsım ve milletim adına kendilerine teşekkür ediyorum.

Dün Kahraman Maraş'ı da ziyaret ederek kendi gözleriyle gördüler. Aynı karavanadan çorba da içtiler. Ondan sonra Nevşehir Kapadokya'ya da geçmek suretiyle Kapadokya'yı da gördüler.

Bugün Cumhurbaşkanı'yla görüşmeleri şuanda benimle görüşmeleri akşam tekrar görüştükten sonra resmi ziyaret sonlanacaktır.

Ben bu ikili görüşmelerin ardından ticaret hacmimizin ciddi bir rakama ulaştığını söyleyebilirim. Yaklaşık 35 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahibiz. Turizm sektöründe Almanya liderliği yakaladı.

Bir başka gelişme de Almanya'nın bizim ihracatımızdaki birinci konumudur. İthalatta ise ikinci sıradadır. Şuanda ülkemizde 5 bine yakın Alman firması var. Bu şirketler buradaki faaliyetlerini devam ettiriyorlar.

Almanya'daki Türk yatırımları da artıyor. 2002'den bu yana 1.5 milyar dolar yatırım gerçekleşti. Almanya'daki halkımızda orada iş veren konumuna yükseldiler. Oradaki Türk iş adamı sayısı da 70 bine yükseldi. Oradaki işçi sayısı da 350 bini aşmış durumda.

2015 itibariyle bu sayının 70 binden 120 bine ulaşacağını düşünüyoruz. Cironun da 100 milyar dolara ulaşacağı tespit edilmiştir.

Almanya'yla ilişkilerde insani bağlarda çok önemlidir. Bunu da sağlam bir dostluk köprüsü oluşturuyor. En önemli kültürel aktivitemiz Türk-Alman Üniversitesidir. Kısa zamanda rektör ataması da gerçekleşecektir.

Angela Merkel:

Ülkenizi tanımamızı bize daha önceden de çok tavsiye etmiştiniz. Dün ziyaret ettim. Biz buraya destek olmayı önemsiyoruz.

Almanya için konuşmam gerekirse, bizim için her zaman Türkiye güvenilir bir partnerdir. Çok yakın ilişkilerimiz var. Bu nedenle sizin de ziyaretleriniz sırasında ikili konuları ele alıyoruz. Ekonomik ilişkilerimiz çok iyi. Burada da daha fazla şeyler yapabiliriz. Ekonomi forumunda da bunu ele alacağım.

Alman iş adamlarının Türkiye'de olmasından çok memnunuz. Kendileri de burayı çok seviyorlar.

Bugün dini cemaat liderleriyle de görüşeceğiz. Biz tüm dinlerin tüm dünyada özgürce yaşayabilmelerini istiyoruz.

Almanya aynı zamanda terörle mücadele konusunda elinden geleni yapacak. İkili ilişkilerimiz konusunda ise ben Türkiye'deki vakıflarımızın rahat çalışabilmelerini arzu ettiğimi söyledim.

Türk Alman Üniversitesi konusunda ilerleme kaydediyoruz. İlk derslerin başlayacağını ümit ediyorum. Türk Alman Bilim yılını kutladığımız zaman Almanya'da da bir Türk Alman Üniversitesi kurabilmeyi ümit ediyorum.

İç politikayı da ele aldık. Türkiye'de yeni bir yargı paketi konusunu ele aldık. Gazetecilerin tutuklu bulunmamalarını konuştuk. Başbakan bu konuda bizimle iş birliği içinde olmayı önerdi. Bilgi alışverişinde bulunacağız.

AB katılım müzakerelerini ele aldık. Ben tutumumu belli ettim. Bu sürecin ilerlemesini istediğimi söyledim. Ankara protokolünün uygulanması konusunda ilerlemelere ihtiyaç olduğunu söyledim.

Bir fasıl açabilirsek en azından ilerleme kaydetmiş oluruz. Türkiye Almanya ilişkilerinin Türk Vatandaşı açısından hemfikiriz. ALmanya'da yaşayan insanlar iki ülke arasında köprü oluşturuyor. Ben Almanya vatandaşı olarak Türk'lerin Almanya'da Almanlar gibi yaşabilmelerini istiyorum.

Ülkelerimiz arasında çok yoğun bir iş birliği olmasını istiyorum. Farklı görüşlerimiz olduğunda bunları ikili görüşmelerde ele almamız çok yararlı olacaktır.

NAZİ CİNAYETLERİ VE TUTUKLU GAZETECİLER

Angela Merkel:

Mart ayının sonuna kadar Federal Hükümet olarak bir karar vereceğiz. Henüz bu konuda karar vermedik.

Başbakan Erdoğan:

Tutuklu gazeteciler diye ifade edilen sorunun cevabını dikkatle takip ederseniz memnun olurum.

Türkiye'de aslında tutuklu gazeteci sayısı parmak sayısını geçmez. Bunların nedeni yazıları değildir. Ya darbeye teşebbüstür, ya kaçak silah bulundurmaktır yada terör örgütüyle ilişki içinde bulunmaktır. Şuana kadar yargı güçlerinin bağımsız olduğunu söyledik.

Nasıl yargıdan çıkan karara saygı duymak zorundaysanız bizde de öyle. Burada tutuklu olanların hepsi gazeteci değildir. İngiltere'de de geçenlerde 6 gazeteci tutuklandı. Ayrıca 50 tanede tutuklu gazeteci var. Onları da böyle araştırıyor musunuz.

KATILIM SÜRECİ

Angela Merkel:

Sosyal politikalar faslı kamu ihaleleri faslı da var. Bu da AB ile Türkiye arasında bunların koşullarının sağlanması şuanda ele alınıyor. Fakat yeni bir fasıl açılmadı uzun süredir. O yüzden bir faslın açılması iyi olacaktır. Ankara protokolünün imzalanması henüz gerçekleşmedi.

Başbakan Erdoğan:

Güney Kıbrıs'ta yapılan seçim bir Kıbrıs seçimi değildir. Bir Güney Kıbrıs seçimidir. Bu 15 AB üyesi ülkeye ilave edilen 10 ülke onun ardından 2 ülke bunlar zaten çok farklı olmuştur. Şimdi Hristofyas gitti. Yeni seçilen liderin yaklaşımı nasıl olacak bilemiyorum.

Seçim sonrası mesajlar nasıl olacak bilemiyorum. Fakat orada adil çözümden yana bir yaklaşım görülürse biz elimizden gelen tüm desteği vermeye çalışırız. Burada Yunanistan'a da görevler düşüyor. El birliğiyle bu sorunları aşalım diyoruz. Bu konuda Türkiye'nin kararlarını bilelim.

Ankara protokolüyle ilgil süreç bambaşka süreç. Biz imzalamaya hazırız ancak bir şartımız var. Eş zamanlı olarak imzalayalım. Ankara Anlaşmasına yönelik parlamentodan geçmesi de gerekiyor. Bunu da görmemiz bilmemiz gerekir. Bunu daha önce adımlarımızla ispat ettik. Limanların açılmasında havalimanlarının açılmasında adımları attık. Bizim Güney Kıbrıs'a pasaport vermeye kadar adımlar attık fakar karşılığını alamadık.

ALMANYA'DAKİ CİNAYETLER

Angela Merkel:

İkinci sorunuzla iligli olarak sonucu açık bir müzakere süreci gerçekleştiriyoruz. Bu konuda AB'de anlaşmaya varıldı. Yani sonucu henüz belli değil. Benim tereddütlerim var tam üyelik konusunda ama bu süreci devam ettirmek istiyorum.

Bir iade talebi olduğunda bu talepler çok hassas ve dikkatlice inceleniyor. Bu konuda bir mahkeme kararı var. Tutukluluk durumuna bakılıyor. Türkiye'de ağır bir tutukluluk şartı oluyorsa mahkeme iadeyi kabul etmiyor.

Artık aşırı sağcı örgütlerle ilgili merkezi veri tabanları artık var. Daha önce eyaletlere dağılıyordu bilgiler. Bunun gibi sonuçlar çıkaracağız.

Terörle mücadele konusunda elimizden gelen herşeyi yapacağız. İçişleri bakanlıklarımızın müsteşarları yılda iki kez biraraya gelip bilgi paylaşımı yapacaklar.

İMRALI SÜRECİ

Başbakan Erdoğan:

Dönüp dolaşıp Ankara Protokolüne geliyoruz. Türkiye AB üyesi ülkelerin hepsiyle iyi niyet içerisinde ilişkilerini geliştirmek niyetindedir. Kaldı ki AB üyesi ülkelerde 5 milyonu aşkın vatandaşımız var. İşin hukuki boyutunu da halledelim istiyorum.

İmralı'dan malum ilgili parti mensupları dönmüştür. Döndükten sonraki açıklamaları var. Bende ilgili arkadaşlarımla değerlendirmesini yapacağım. Bizim bu yol haritasıyla ilgili ne yapacağımızı da sizlerle paylaşacağız.

GÜNEY KIBRIS RUM SÜRECİ

Angela Merkel:

Bir çok konu bir araya geldi. Birincisi PKK ve Türkiye'nin içinde bulunduğu süreç. Ben Almanya adına şunu söyleyebilriim. Biz PKK temsilcilerine terör faaliyetlerine katılmak için başka adlarla başka örgütlerde çalıştığını da biliyoruz. Bu süreci takip ediyoruz.

Kıbrıs konusunda ben şuanda siyasetin nasıl olacağını bilemiyorum. Bir çok açıklığa kavuşturulması zor sorular var. Önümüzdeki hafta bunları ele alacağız. Bundan sonra Türk tarafıyla görüşmelerin nasıl gelişeceğini göreceğiz.

İlerleme kaydedilmesini arzu ediyoruz. Ankara protokolüyle ilgil süreç zor değil. Bu konuyla ilgili AB üyesi ülkeler arasında ilişkileri olması gerekiyor. Türkiye ile Kıbrıs arasında bu gerçekleşmedi. Bu benim elimde olan bir şey değil. Başbakan bu konuda girişimde bulunacağını ifade etti. Biz elimizden geleni yapacağız ama iş iki tarafın işi.

ERDOĞAN RESMİ TÖRENLE KARŞILADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel'i resmi törenle karşıladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel için Başbakanlık Merkez Bina'da resmi tören düzenledi. Başbakan Erdoğan'ın karşıladığı Merkel, iki ülke marşlarının çalınmasının ardından tören kıtasını selamladı. Almanya Şansölyesi Merkel'in tören kıtasını Türkçe olarak "Merhaba Asker" diye selamlamasının ardından Merkel ve Erdoğan gözgöze gelerek gülümsedi.

Resmi törenin ardından ise Başbakan Erdoğan ve Merkel, Başbakanlık Merkez Bina'nın kapısında gazetecilere poz vererek baş başa ve heyetlerarası görüşme için içeriye geçti. Törene iki ülke büyükelçileri ile Başbakan Erdoğan'ın danışmanları katıldı.

Bu arada tören öncesinde bomba arama köpekleri tarafından basın mensuplarının bulunduğu bölümde arama yapıldı. Dedektör köpekler basın mensuplarının kamerı ve çantalarını didik didik aradı.

Görüşmelerin ardından ise Erdoğan ve Merkel'in ortak basın toplantısı düzenlendi.

YORUMLAR
AdIDM
Medya365
Medya 365
Gündem Haberleri,
Güncel Haberler
Haber
UÇAK BİLETİ
Ucuz UÇAK BİLETİ Fiyatları
Mobil Teknoloji Haberleri ve Forumu
MaxiCep
Mobil Teknoloji Haberleri ve Forumu
MaxiCep

Ukash Kart Satış ve
Ukash Bozdurma Hizmetleri
Haberazim
Haber Azim
Güncel Haber,
Sondakika Haber
Haber