kapat


 • BIST 100
  82.531
 • USD
  2.1085
 • EURO
  2.8385
 • GBP
  3.5927
 • Altın
  88.409
 • İstanbul
  24

AK Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un konvoyunda şok kaza

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri için verilen yemekte konuşarak, Türkiye gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Numan Kurtulmuş (d. 23 Mart 1959; Ünye, Ordu), Türk siyasetçi, akademisyen, yazar ve Halkın Sesi Partisi'nin (HAS Parti) eski genel başkanıdır.

Tarih : 05.10.2013 - 09:01
AK Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un konvoyunda şok kaza

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri için verilen yemekte konuşarak, Türkiye gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Numan Kurtulmuş (d. 23 Mart 1959; Ünye, Ordu), Türk siyasetçi, akademisyen, yazar ve Halkın Sesi Partisi'nin (HAS Parti) eski genel başkanıdır.

Numan Kurtulmuş 1959'de Ünye'de dünyaya gelmiştir. İsmini aldığı dedesi Numan Kurtulmuş, Kurtuluş Savaşı'nda Çanakkale, Erzurum, Batum ve Azerbaycan cephelerinde binbaşı olarak görev yapmış, Balkan Savaşında savaşmış ve Sakarya Meydan Savaşında yaralanarak gazi olmuştur.[2] Ayrıca, dedesi latin harfleriyle yazılmış ilk Türkçe ilmihal kitabı olarak bilinen Amentü Şerhi'nin yazarıdır.[3] Babası İlim Yayma Cemiyeti'nin önde gelen isimlerinden İsmail Niyazi Kurtulmuş'tur. Halen, ailesi ile birlikte İstanbul'un Fatih ilçesinde ikamet etmektedir. 1988'de Sevgi Kurtulmuş ile evlenen Kurtulmuş'un Ayşe, İsmail ve Emir adlarında üç çocuğu dünyaya gelmiştir. İleri derece İngilizce bilen Kurtulmuş, Fenerbahçe takımını tutmaktadı. Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde aldı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde lisans eğitimini 1982 yılında ve 1984 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1988-1989 yılları arasında ABD'de Temple Üniversitesi School of Business & Management’da lisansüstü çalışmalarına devam etti. 1990-1993 yıllarında yine ABD’de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations’nda misafir öğretim üyesi olarak görevde bulundu ve doktorasını verdi. 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doçent oldu. 2004 yılında ise profesör ünvanını aldı Eğitimini tamamladığı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde sosyal siyaset, çalışma ekonomisi ve insan kaynakları yönetimi hocalığı yaptı. Ayrıca, çeşitli uluslararası ve Türk kuruluşların sempozyum ve seminerlerinde konuşmacı olarak yer aldı. 'Hocaların hocası' lakabı ile anılan Sabahattin Zaim'den dersler alan Kurtulmuş, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde ekonomi ve siyasal iletişim dersleri vermektedir. Sanayi Ötesi Dönüşüm ve İnsan Kaynakları Yönetiminde Japonya Modeli adlı kitaplarının yanında Stok Yönetiminin Data Base Yaklaşımıyla Entegre Edilmesi ve Model İnsan Tipi Açısından Endüstri İlişkilerindeki Değişim konularında yüksek lisans ve doktora tezleri ile birçok yayımlanmış makalesi mevcuttur.
Numan Kurtulmuş, ‘Devletin zihniyeti değişiyor’
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri için verilen yemekte konuşarak, Türkiye gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Partililerin sevgi gösterileriyle karşılanan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, AK parti ile birlikte devlette zihniyet değişimi yaşandığını, hem siyasi hem de ekonomik olarak birlikte Türkiye’yi kalkındırmanın gayreti içerisinde olduklarını vurguladı. AK Parti’nin ‘Yeni Türkiye’ oluşturduğunu kaydeden Numan Kurtulmuş, “Bir taraf Türkiye’de milletin talepleri istikametinde hep değişimden, reformdan, Türkiye’de halkın özgürleşmesinden, demokrasinin daha fazla yerleşmesinden yana tavır koyuyor. Diğer tarafta devletin öncelikleri, Türkiye’nin şartları vesaire diye bir takım mazeretler uydurarak, mevcut statüyü, eski statüyü devam ettirmek için mücadele ediyorlar. Türkiye siyasetinin özeti budur ve ne yazık ki bu genel siyaset değişmemiştir” dedi.Zihniyet değişikliği yaşandığını vurgulayan Kurtulmuş, “Çözüm paketiyle birlikte bu Demokratikleşme Paketiyle birlikte elde ettiğimiz en önemli kazanım devletin zihniyetinin değişmesidir. Devletin 17-18 yaşındaki kız öğrencisinin başına örtü takmasından korktuğu bir devletten, vatandaşın çocuğuna dilediği şekilde isim vermesinden korktuğu bir devletten, İbrahim Tatlıses’in özel bir televizyon kanalında Kürtçe şarkı söylemesinden korktuğu bir devletten, vatandaşın kendisini Alevi kimliği altında tanımlamasından korkan bir devletten, gayrimüslim vatandaşlarından ürken bir devletten, bugün bütün bu kimliklerin hepsini kabul eden, bunların hepsini bu inançlara, bu düşüncelere, bu değerlere sahip olanlar açısından değerli ve saygı değer bulan ve devletin hepsinden özgürleşmek hükümlü bir kurum olduğunu gören bir zihniyet değişikliğine gidiyoruz” diye konuştu.
Ekonomik ve siyasal olarak birlikte hamle yapıldığına dikkat çeken Kurtulmuş, “Başarının altında iki temel konuda birlikte hareket edilmesidir. At başı el ele birlikte yürütülmesidir. Bunlardan birisi ekonomi alanındaki reformlardır, diğeri ise siyaset alanındaki reformlardır. Türkiye bir taraftan siyasi reformlarla darbelerin önünü kapatırken, bir taraftan halkın önünü açarken, diğer taraftan da ekonomik reformları eş zamanlı olarak yapmak durumundadır. Birisini yapalım diğerini sonra yapalım olmaz. İkisini de aynı anda aynı zamanda yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanlığı makamının ne kadar önemli olduğunun AK Parti’nin ilk yıllarında görüldüğünü aktaran Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanlığının ne kadar önemli olduğunu özellikle AK Parti’nin ilk yıllarında çok iyi gördük. Hükümet hangi kararı çıkarsa hangi yasayı çıkarsa, Köşk otomatik veto mekanizmasına dönüştürüldü. Şimdi bu ortadan kalkıyor. Millet kimi istiyorsa onu seçiyor. Seçkinlerin telaşı bu. Önümüzdeki günlerde Türkiye gündemine bu konu gelecek. Aman efendim biz Cumhurbaşkanını parlamentoda seçsek olmaz mı? Olmaz. Bu millet bu kararı 2007’de verdi kapattı. Niye milletin doğrudan seçmesini istemezler? Millet doğrudan Cumhurbaşkanı’nı seçerse bu memleket sittinsene, bu millet kendisine benzer birisini seçerde ondan. Önümüzdeki dönemde Anayasanın yeniden yapılması gerekiyor. Bunun altını çiziyorum. Bu memlekette Tanzimat’tan beri Anayasa yazılıyor; yapılmıyor. Üç tane avukat arkadaşımıza odalara versek sabaha kadar en az 20 tane Anayasa yazarlar” şeklinde konuştu.
Demokratikleşme Paketi’nin hazırlanmasından önce gelecek tepkileri bildiklerini aktaran konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu paket hazırlanmadan önce gelecek tepkileri biliyorduk. İnanır mısınız tepkiler tahmin ettiğimizle aynı. Kimisi ülke bölünüyor parçalanıyor dedi. Kimisi dağ fare doğurdu dedi. Ötekide Cumhuriyetin temel ilkeleri, vatandaşlarımızın dirliği, birliği. Bunların hepsi eski Türkiye’nin kuruntularıdır.
Biz renklerimizin ve dillerimizin farklı farklı olması Allah’ın varlığının birliğinin işaretlerindendir. Tek tip insan yetiştirmeyi marifet sananlar bundan rahatsız oluyorlar. Bu memlekette insanların kendi memleketlerine Tillo demesinden, Norşin demesinden, Dersim demesinden rahatsız oluyorsa, aynı kafa 15 yaşındaki bir çocuğun Kuran Kursu’na gitmesinden de rahatsız oluyor.Aynı kafa Alevi Bektaşi geleneği içerisinde hareket etmesinden de rahatsız oluyor. Türkiye içindeki bütün bu sorunları giderecek ve Türkiye göreceksiniz kanatlanarak ve bizden sonraki nesillere güçlü bir Türkiye bırakacağız.”
Konuşma sonrasında Adıyaman Belediyesi Harfhane grubu müzik ziyafeti verdi. Düzenlenen yemeğe AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Murtaza Yetiş, Salih Fırat, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, İl Başkanı Halil İbrahim Fırat, Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Dimez, sivil toplum kuruluşu başkanları, partililer katıldı.
AK Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’a eşlik eden koruma ekibinin aracının kaza yapması sonucu 2'si polis 3 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Gaziantep’te açılışlara katıldıktan sonra temaslarda bulunmak üzere Adıyaman’a gitmek için yola çıkan AK Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’a eşlik eden koruma ekibini taşıyan 27 FD 643 plakalı otomobil, Bedir köyü yakınlarında Bekir Ayaz yönetimindeki 27 BA 457 plakalı otomobille çarpıştı  Kazada araçta bulunan Ali Ö. ve kimliği henüz belirlenemeyen bir polis memuru ile diğer otomobilin sürücüsü Bekir Ayaz  yaralandı. Yaralılar, olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.
Numan Kurtulmuş 1959'de Ünye'de dünyaya gelmiştir. İsmini aldığı dedesi Numan Kurtulmuş, Kurtuluş Savaşı'nda Çanakkale, Erzurum, Batum ve Azerbaycan cephelerinde binbaşı olarak görev yapmış, Balkan Savaşında savaşmış ve Sakarya Meydan Savaşında yaralanarak gazi olmuştur.[2] Ayrıca, dedesi latin harfleriyle yazılmış ilk Türkçe ilmihal kitabı olarak bilinen Amentü Şerhi'nin yazarıdır.[3] Babası İlim Yayma Cemiyeti'nin önde gelen isimlerinden İsmail Niyazi Kurtulmuş'tur. Halen, ailesi ile birlikte İstanbul'un Fatih ilçesinde ikamet etmektedir. 1988'de Sevgi Kurtulmuş ile evlenen Kurtulmuş'un Ayşe, İsmail ve Emir adlarında üç çocuğu dünyaya gelmiştir. İleri derece İngilizce bilen Kurtulmuş, Fenerbahçe takımını tutmaktadı. Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde aldı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde lisans eğitimini 1982 yılında ve 1984 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1988-1989 yılları arasında ABD'de Temple Üniversitesi School of Business & Management’da lisansüstü çalışmalarına devam etti. 1990-1993 yıllarında yine ABD’de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations’nda misafir öğretim üyesi olarak görevde bulundu ve doktorasını verdi. 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doçent oldu. 2004 yılında ise profesör ünvanını aldı.
Eğitimini tamamladığı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde sosyal siyaset, çalışma ekonomisi ve insan kaynakları yönetimi hocalığı yaptı. Ayrıca, çeşitli uluslararası ve Türk kuruluşların sempozyum ve seminerlerinde konuşmacı olarak yer aldı. 'Hocaların hocası' lakabı ile anılan Sabahattin Zaim'den dersler alan Kurtulmuş, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde ekonomi ve siyasal iletişim dersleri vermektedir. Sanayi Ötesi Dönüşüm ve İnsan Kaynakları Yönetiminde Japonya Modeli adlı kitaplarının yanında Stok Yönetiminin Data Base Yaklaşımıyla Entegre Edilmesi ve Model İnsan Tipi Açısından Endüstri İlişkilerindeki Değişim konularında yüksek lisans ve doktora tezleri ile birçok yayımlanmış makalesi mevcuttur.
Fazilet Partisi (1998-2001)
Ana madde: Fazilet Partisi
1998 yılında siyaset yaşamına Necmettin Erbakan'ın yanında girerek Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2001 yılında Fazilet Partisi'nin kapatılmasının ardından Saadet Partisi'ne katıldı.
Saadet Partisi (2001-2010)
Ana madde: Saadet Partisi
Saadet Partisi'nde İstanbul İl Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini birlikte yürüttü. 25 Ekim 2008 tarihine kadar Saadet Partisi’nde Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 17 Ekim 2008 tarihinde ise dönemin Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, yaptığı basın toplantısında 26 Ekim 2008 günü Ankara'da yapılacak kongrede tek genel başkan adayı olarak Numan Kurtulmuş'un katılacağını açıkladı.[1][6][7][8] Ankara'da "Saadet Şimdi!" sloganı ile Ankara Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleşen 3.Büyük Kongrede kullanılan 946 oyun geçerli olan 924 oyunun hepsini alarak Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi. 11 Temmuz 2010'da Ankara'da yapılan 4. Olağanüstü Kongre'ye iki listenin tek adayı olarak katılan Numan Kurtulmuş, yeniden Genel Başkanlığa seçildi. Aynı kongrede partinin Genel İdare Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeliklerinin belirlenmesi için yapılan seçimlerde Necmettin Erbakan'ın desteklediği ve Erbakan'ın yakınlarının da bulunduğu yeşil listeye karşılık Numan Kurtulmuş beyaz liste ile çıktı. Yeni isimlerin yer aldığı beyaz listenin seçilmesi, Necmettin Erbakan ve yakınlarının parti yönetiminden tasfiyesi olarak değerlendirildi. Gelişen süreçte 650 delege olağanüstü kongre talep etti, fakat bu istek Genel İdare Kurulunca tüzük gereği reddedildi. Ardından Erbakan'ın yakınları tarafından Ankara 10.Sulh Hukuk Mahkemesi'nde ayrı ayrı açılan davalardan 'partinin kayyuma devri' ile 'kongre çağrı heyetinin atanması' kararlarının çıkması ve de atanan heyetin hemen kongre kararı alması üzerine, Kurtulmuş ve kurmayları ile 53 il başkanı, 65 belediye başkanı ve çok sayıda partili 'Saadet Partisi'nde siyaset yapma imkanı kalmamıştır' gerekçesiyle 1 Ekim 2010 tarihinde Saadet Partisi'nden istifa etti. İstifasının ardından Kurtulmuş, Medeniyet Siyaseti Hareketi adını verdiği siyasi bir hareket başlattığını duyurdu.
Halkın Sesi Partisi (2010-
Ana madde: Halkın Sesi Partisi
Kurtulmuş'un Medeniyet Siyaseti Hareketi etrafında bir araya gelen 235 kişi 1 Kasım 2010 tarihinde Halkın Sesi Partisi (HAS Parti)'ni kurduğunu açıkladı. Kurucu Genel Başkanlığı'nı yürüttüğü HAS Parti'nin kuruluşunun 28.gününde, 28 Kasım 2010 tarihinde Ankara Atatürk Spor Salonunda gerçekleştirdiği 1. Olağan Kongresinde 210 delegenin 207'sinin oyunu alarak Genel Başkanlığa seçildi Akşam saatlerinde Gaziantep'teki açılışlara katıldıktan sonra Adıyaman'a gitmek için yola çıkan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un koruma ekibini taşıyan 27 FD 643 plakalı otomobil Bedir köyü yakınlarında kaza yaptı. Kazada koruma ekibinde bulunan Abdullah Kalan, Ali Öner ve Bekir Ayaz yaralandı. Yaralılar, olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Hastanede tedavi altına alınan yaralılar ilk müdahalelerinin ardından taburcu edildi.

YORUMLAR
AdIDM
Medya365
Medya 365
Gündem Haberleri,
Güncel Haberler
Haber
UÇAK BİLETİ
Ucuz UÇAK BİLETİ Fiyatları
Mobil Teknoloji Haberleri ve Forumu
MaxiCep
Mobil Teknoloji Haberleri ve Forumu
MaxiCep

Ukash Kart Satış ve
Ukash Bozdurma Hizmetleri
Haberazim
Haber Azim
Güncel Haber,
Sondakika Haber
Haber