• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98540
 • down
  USD
  5.7805
 • down
  EURO
  6.6941
 • down
  GBP
  7.5738
 • down
  Altın
  228.497
 
 
 
 
 
 
Tarih : 04.11.2017 - 12:12 Yorum : 0

Ağır öğrenci çantalarındaki tehlike

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Sefa Aktı, çocukların çanta ağırlığının vücut ağırlığının yüzde 10 ile 15’lik kısmını geçmemesi gerektiğini söyledi.

Ağır öğrenci çantalarındaki tehlike

Medicana Sivas Hastanesi doktoru Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Sefa Aktı, uygun ağırlıkta olmayan çanta kullanımının küçük yaşlardaki çocukların omurga gelişiminde bozukluklara neden olduğu gibi omurgada eğriliklere de neden olabileceğini belirtti. Aktı, "Çanta ağırlığının ilkokul çağındaki çocuklar için 3-5 kilo, daha büyük ortaokul çağındaki çocuklar için 5-6 kiloyu geçmemesi gerekir. Yine de kişiden kişiye fark edeceği için kişinin ağırlığının yüzde 10-15’ini geçmemeli. Uygun çanta kullanımı olmazsa o yaşlardaki çocukların omurga gelişimi bozuk olarak etkilenir. Omurgada eğrilik gibi durumlarla karşılaşılır. Sırtta kamburluk dediğimiz durum olabilir. Uygun çanta seçimi omurga gelişimi için çok önemli" dedi.

"Çanta simetrik doldurulmalı"
Eşyaların çantaya simetrik bir biçimde konması gerektiğini belirten Aktı, "Eşyalar çantanın bir kısmında toplanmamalıdır. Çantanın alt hizasının ortalama belin bitiminden 10- 15 santim yukarısında bırakılmalıdır. Genellikle ülkemizde çocuklarda omurga eğriliklerinin görülme sıklığı yüzde 1, yüzde 1.5 sıklığı civarındadır. Verilen rakamlar omurga eğriliği için oldukça sık bir orandır" ifadelerini kaydetti.

"Askı rahatlığı önemli"
Çocukların çantalarını sırtlarına astıkları zaman askıların rahat olmasının çok önemli olduğunu ifade eden Aktı, "Eğer ince askılık kullanırsak omuz altındaki damarlara ve sinirlere baskı yaparak çocuğun elinde kolunda uyuşmalara sebep olabilir. O yüzden askıları geniş ve yastığı olan askılar tercih edilmelidir. Ayrıca çocuklarda okul çantaları alırken dikkat edilecek önemli nokta çantanın bel bölgesinin ayrıca kalın pet yastığı olması lazım. Bu pet yastığı sayesinde çantanın içindeki kitaplar, cetvel gibi sivri cisimler çocuğun sırtına batarak rahatsız etmez. Rahatsız etmeyince de düz omurga duruşu sağlanır. Düz omurga duruşu da çocukları omurga eğriliğinden koruyan önemli bir faktörlerdir" şeklinde konuştu.
(Veysel Korkmaz - Onur Erden/İHA)
Etiketler :
YORUMLAR
816382
loading
Reklamı Geç