• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  94552
 • up
  USD
  4.7365
 • up
  EURO
  5.4876
 • up
  GBP
  6.2599
 • up
  Altın
  194.146
 
 
 
 
 
 
Tarih : 20.01.2014 - 16:34 Yorum : 0

Yerel seçim AKP MHP ve CHP oy oranı ve oranları 2014

AK Parti oy oranları ve MHP oy oranı nedir haberimizde öğrenebilirsiniz. İşte yerel seçimler öncesinde tüm partilerin son oy oranları.

Yerel seçim AKP MHP ve CHP oy oranı ve oranları 2014

Şuan için yerel seçimler kızla yaklaşıyor ve bizlerde sizlere AK Parti oy oranları ve MHP oy oranı nedir bunları son dakika haberleri ile sizlere vereceğiz.. İşte yerel seçimler öncesinde tüm partilerin son oy oranları burada. Buna ilişkin olarak ise, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu İskele Sancak bu hafta ülkenin gündemini değiştiren 17 Aralık operasyonundan sonra halkın bu yöndeki düşünceleri masaya yatırıldı. Türkiye'nin başlıca araştırma şirketlerince yapılan anketler, uzman isimler tarafından İskele Sancak'ta değerlendirildi. Programın konukları ise İhsan Aktaş, GENAR Genel Müdürü, İbrahim Uslu Anar Genel Müdürü, Murat Sarı Konsessus Genel Müdürü, Hasan Basri Yıldız Denge Genel Müdürü 17 Aralık operasyonunun sokağa yansıması yapılan anketlerle İskele Sancak'ta irdeleniyor. Halkın, operasyonların arkasındaki isimler hakkındaki düşüncesi, bu operasyonların sandıkta alacağı cevap ve paralel devlet tartışması, araştırma şirketleri uzmanlarınca İskele Sancak'ta tartışıldı. PARTİLERİN SON OY ORANLARI GENAR Genel Müdürü İhsan Aktaş yaptıkları son seçim anketini şu şekilde açıkladı; ''Son anket çalışmamızda AK Parti'nin genel seçim oyları yüzde 49 civarında görünüyor. CHP'nin oyları ise yüzde 26,5' seviyesinde. MHP'nin oylarında bir deşiklilik olmadı aynı geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi yüzde 13,5 seviyesinde görünüyor, BDP ‘nin oy oranı ise yüzde 6,9. Yerel seçimlerde ise AK Parti'nin oyları yüzde 49, CHP'nin yüzde 28, MHP'nin yüzde 13 ve BDP'nin 6,5 seviyesinde görünüyor.''
HUKUKA GÜVENDE ÜRKÜTEN DÜŞÜŞ
Konsensüs Genel Müdürü Murat Sarı, her seçim döneminde mutlaka yolsuzluklarla ilgili gelişmeler yaşandığını, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun yolsuzluklar konusunda birikimli olduğunu belirtirken halkın da  yolsuzluklarla ilgili düşüncesinin de bunların sona ermesini istediğini dile getirdi. 20 yıl önce  vatandaşa hukuka güveniyormusunuz diye sorduklarını o zaman yüzde 80 olan güvenin bugün yüzde 40'lara düştüğünü söyledi.
CEMAATİN AK PARTİ İÇİNDEKİ OY ORANI NE KADAR?
Murat Sarı cematin AK Parti içindeki oy oranını şu şekilde açıklıyor;
''Cemaatin hizmet faaliyetlerini beğeniyor musunuz?'' diye bir soru sorduk beğeniyorum diyenlerin sayısı geçtiğimiz sene yüzde 30'du, beğenmiyorum diyenlerin oranı yüzde 50'ydi, ne beğeniyorum ne de beğenmiyorum diyenlerin oranı da yüzde 20'ydi. Biz eğer o yüzde 30'u baz alarak gidersek o yüzde 30'un yüzde 98'i AK Parti'ye oy veriyorum diyor yani 27.8 seviyesinde önemli bir oy oranı var. Yani biz cemaatin etki alanını bu yüzde 30 çerçevesinde ele aldığımızda böyle bir sonuç ortaya çıkıyor.''
VATANDAŞLARIN YÜZDE 75'İ OPERASYONDAN ETKİLENDİ
Denge Genel Müdürü Hasan Basri Yıldız ise, AK Parti için 17 Aralık öncesi ve 17 Aralık sonrası gibi bir durum doğduğunu dile getirdi. Türkiye'nin siyaseti bundan sonra başka bir yola kayacağını belirten Yıldız, seçmenin önünde yeni bir koridor açıldığını belirterek "Bundan sonra siyasi partilerin ne oy alacağını tahmin etmek biraz daha zor olacaktır. Demokrasiye ve siyasete olan bütün müdahaleler sonucunu alamamıştır. Bu 60 yılından bu zaman hep tam tersi olmuştur." dedi.
Yıldız, bir ay önceki seçmenin gündemi okuma refleksi ile bugün okuma refleksinin okuma refleksinin değiştiğini belirterek "Operasyonla AK Parti'ye büyükşehirleri kaybettirmek hedefleniyordu. Bu operasyon sonrasında kendisini mağdur hisseden sadece AK parti seçmeni değil, yaklaşık yüzde 80'lik bir kesim kendisini mağdur hissetmektedir." dedi. Yıldız, "17 Aralık operasyonunda Türkiye ekonomisi etkilenmiştir" diyenlerin sayısının yüzde 85 olduğunu belirterek "Bu mesele Türkiye'yi tetiklemiştir ekonomi zarar görmüştür derken aynı zamanda kendi durumu da bundan etkilenmiştir. Ancak her parti olayı kendi penceresinden değerlendirirken ekonomik durum tüm kesimleri aynı noktadan etkilenmektedir." dedi.
Vatandaşların büyük çoğunluğu bu olaylarla kendi ekonomilerinin de bundan etkilendiğini yaklaşık yüzde 60'lık bir kesimin kendi ekonomik durumunun da bundan etkilendiğini dile getirdiğini söyledi. Yıldız, bu vatandaşların bu durumdan yüzde 25 hükümeti suçlu bulurken yüzde 75'lik kesimin de bu olayları başlatanların bundan sorumlu olduğu kanatinde olduğunu söyledi.
FETHULLAH GÜLEN'İN BEDDUASINA HALKIN TEPKİSİ NE OLDU?
Basri Yıldız, ''Fethullah Gülen'in vermiş olduğu vaazı (bedduayı) nasıl değerlendirdiniz?'' sorusunu yüzde 79.7 insan olumsuz olarak değerlendirdi. AK Partililerin yüzde 86'sı, CHP'lilerin yüzde 70.6'sı ve MHP'lilerin yüzde 77.6'sı, BDP'lilerin yüzde 79'u ve Saadet Partililerinin ise yüzde 78.6'sı bunu olumsuz telakki etti. ''Türkiye'de paralel devlet sizin için bir tehlike midir ve böyle bir tehlike varmıdır?'' sorusuna ise tüm seçmenlerin yüzde 68.6'sı ''Evet Türkiye böyle bir tehlike vardır'' diye cevap verdi.'' dedi.
TÜRKİYE TARİHİNDEKİ ÇETELER VE DIŞ GÜÇLER
Anar Genel Müdürü İbrahim Uslu son operasyonla ilgili vatandaşların algısının seçim öncesi yaşanmasından dolayı  bu olayın büyük bir organizasyon olduğu kanısında olduğunu belirtirken olayı yolsuzluk boyutu ile ele alan medyanın bile bugün çok farklı başlıklar attıklarını dile getirkirken bugün paralel devlet-çete gibi ifadeler kullanır hale geldiğini söyledi.
Türkiye'de insanların çeteler yüz küsür yıllık antipati olduğunu dile getiren Uslu devlet içinde gücünü çok farklı yerlerden alan yapıların tarihten beri var olduğunu belirterek vatandaşların özellikle dışardan müdahalelere çok büyük antipati gösterdiğini bugün gelinen noktada vatandaşın yaşananları tamamen dış operasyon olarak değerlendirdiğini söyledi.
OPERASYONU YÖNETENLER BU SORULARA ÇARESİS KALDI
Uslu, operasyonu gerçekleştirenlerin vatandaşın bu olaya bu kadar tepki göstereceğini öngöremediklerini "Halkbank, ABD Senatosu'nda ortaya çıkan açıklamaların vatandaşa hatırlatılması üzerine tavır tamamen değişti.
Operasyonu yapanlar neden 3 soruşturma bir araya getirildi ile gözaltına alınanların büyük kısmının ilk duruşmada serbest bırakılmasına ilişkin sorulara cevap veremediler. Hükümetin argümanları bazı yerlerde yüzde 60, bazı yerlerde ise yüzde 70 destek görmüştür. Bazı olaylar operasyonu yürütenler tarafından gereğinden fazla şişirilince vatandaşta dış müdahale algısı çok daha üst düzeye çıkmıştır" dedi.
Genar Genel Müdürü İhsan Aktaş,  geçtiğimiz Haziran ayında yaptıkları araştırmada vatandaşların 12 Eylül Davası ve Ergenekon'la ilgili sordukları sorulara aldıkları cevapla bugün yaşananlarla ilgili vatandaşlara sordukları sorularda çok farklı sonuçlar ortaya çıktığını, Balyoz ve Ergenekon davalarında vatandaşın suçlu cezasını çekti mantığına daha yakın olduğunu buna karşın bugün yaşananlarda ise vatandaşın siyasete müdahale kaygısı ile olaya yaklaştığını dile getirdi.
Kaynak; haber7'dir.
Bu arada Oy oranları ile ilgili haberler devam edecektir.
bjective Research Center’ın (ORC) seçimler öncesi milletin nabzını yokladı. ORC'nin Nisan ayının son haftasında yaptığı yerel seçim ve genel seçim anket sonuçlarına göre AK Parti birinci parti. Genel seçim anketinde yüzde 48.7 oranında oy alan AK Parti yerel seçimde ise yüzde 45.3 oy aldı.
CHP YEREL SEÇİMDE YÜZDE 30 BANDINDA
Genel seçim anketinde yüzde 26.5 oy alan CHP, yerel seçimde oy oranını yüzde 29.4'e kadar çıkardı.
BAHÇELİ'NİN MORALİNİ BOZACAK RAKAMLAR
ORC anketinde geçtiğimiz günlerde MHP'nin oy oranının CHP'yi geride bıraktığını açıklayan Devlet Bahçeli'nin moralini bozacak rakamlar var. Buna göre genel seçimde yüzde 15.1 oy alan MHP, yerel seçimde yüzde 14.8 oy aldı.

YORUMLAR
608350
loading
Reklamı Geç