• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  95852
 • down
  USD
  4.68
 • down
  EURO
  5.4469
 • down
  GBP
  6.2181
 • down
  Altın
  191.277
 
 
 
 
 
 
Tarih : 21.12.2013 - 12:30 Yorum : 0

Dizimag 'in yeni adresi ve ismi belli oldu - Dizi mag açıldı

Dizimag yeniden yayında. İşte Dizimag sitesinin yeni adresi. Warner Bros'un şikayetiyle kapatılan Dizimag, Dizimagg ismiyle geri döndü.

Dizimag 'in yeni adresi ve ismi belli oldu - Dizi mag açıldı

Yeniden yayına başlayan Dizimag neden kapatılmıştı hatırlayalım; Yabancı dizi platformu Dizimag'a ulaşım kapatıldı. Türkçe altyazılı dizileri ücretsiz izleme imkanı sunan Dizmag sitesinin yayınına, mahkeme kararının ardından site sahibinin evine yapılan baskınla son verildi. Değeri 8 milyon lira olarak tahmin edilen sitenin yayına dönmesi zor görünüyor. Adana 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin hakkında kapatma kararı verdiği ancak yayınına farklı alan adları ile devam eden Dizimag sitesi tamamen kapatıldı.  Türk dizilerini izinsiz yayınladığından dolayı davalık olan ve sonrasında ücretsiz Türkçe altyazılı yabancı dizi yayınlayan Dizimag sitesi, en büyük dizi portallarından biri haline gelmişti. Sitenin günlük kazancının binlerce doları bulduğu ve sitenin piyasa değerinin de 8 milyon lira civarında olduğu iddia edilmişti. Adana 1. Sulh Ceza Mahkemesi site hakkında kapatma kararı vermiş, sitenin sahibi Ogün Genco Akyürek, yayına dizimag1 ve dizimag2 gibi benzer alan adları ile devam etmişti. Sitelerine teker teker erişimin engellenmesi üzerine Akyürek, son olarak dizimag9 alan adını kullanıma sokmuştu.  Mahkeme kararı ile yasak yayının durdurulamaması üzerine dünyaca ünlü yapım şirketi Warner Bross'un devreye gidiği iddia ediliyor. İddiaya göre, şirketin avukatları, telif hakları ile ilgilenen savcılıktan arama izni çıkartarak, site sahibi Akyürek'in evinde arama yapılmasını sağladılar. Burada yapılan aramada, yayın yapılmasını sağlayan teknik teçhizata el konuldu ve böylece sitenin içerik sağlanması engellendi. Telifsiz olarak dizileri yayınlayan Ogün Genco Akyürek'in mahkeme kararına aykırı hareket ettiği için alacağı cezanın ertelenmeyeceği ve paraya çevrilmeyeceği de iddialar arasında. Şarkıcı Umut Akyürek'in kardeşi Ogün Genco Akyürek'e ait olan site mahkeme kararına rağmen farklı domainlerle yayına devam edince dünyaca ünlü yapım şirketi Warner Bross'un avukatları kapıya dayandı. Avukatlar, Akyürek'in evini telif hakları ile ilgilenen savcılığın aldığı arama kararı ile arayıp suç aletlerine el koydurdu. Warner şirketinin avukatları site yayını yapan cihazlara da el koydurunca sitenin yayını bitti. Telifsiz olarak dizileri yayınlayan Ogün Genc Akyürek'in mahkeme kararına ısrarla aykırı hareket ettiği için alacağı cezanın ertelenmeyeceği ve paraya çevrilmeyeceği söyleniyor.
DİZİMAG YENİDEN YAYINDA

Son zamanların en büyük web sitesi kapatma operasyonlarından olan Dizimag için geçtiğimiz haftalarda bomba bir karar alınarak, kurucu ve çalışanlarının bilgisayarlarına el konulmuş, hapis cezası istemiyle yargılanmak üzere mahkemeye sevkedilmişti. Telif haklarının ihlali söz konusu olduğu gerekçesiyle Digiturk'un de aralarında bulunduğu Warner Bros'un da işin içinde olduğu bilinen dava için mahkeme kararı bekleniyor. Dizimag.com, Dizimag1.com ve 2 gibi uzantıların da kapatılmasın ön ayak olan Diigturk, illegal olduğu bilinen siteye göz açtırmıyordu. Sonunda site pes etmiş yeni bir uzantıyla da internette barınamaz olmuştu. Geçtiğimiz saatlerde dava süreci henüz sonuçlanmamışken, kim tarafından açıldığı belli olmayan bir Dizimagg sitesi bugün yayına girdi. Twitter hesabından atılan tweetlere baktığımızda sitenin eski çalışanları tarafından tekrar kurulduğu, arşivin de tam olarak eskisi gibi tekrar kurulacağı belirtiliyor.
21 ARALIK 2013
Bugün de dizimag olarak daha önce yayın hayatını sürdüren site dizikit.com olarak şu sıralar yayınını sürdürüyor.

YORUMLAR
597227
loading
Reklamı Geç