• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  80.894
 • up
  USD
  2.6025
 • up
  EURO
  2.8325
 • up
  GBP
  3.8816
 • up
  Altın
  100.098
FLAŞ GELİŞME
Bizim Evler 7’nin yüzde 50’si ilk günde satıldı
 
 
 
 
 
 
Tarih : 10.12.2013 - 09:01 Yorum : 0

Üniversitede sınırsız af örgütlere yaradı

Rektörler, 'af'la dönenlerin öğrencileri suça teşvik ettiğini, üniversitelerde kaos ortamı oluşturduğunu ve eğitim-öğretimi aksattığını dile getirdi.

Üniversitede sınırsız af örgütlere yaradı

Atılma korkusu olmayan grup suç makinesine dönüştü. YÖK de Başbakan'ın talimatıyla “ömür boyu” öğrenciliği bitirmek için harekete geçti...YÖK, Başbakan'ın “üniversitede sınırsız affa son” diyerek dile getirdiği düzenleme için çalışma başlattı. Eğitim süresi sınırlanacak. Rektörler, Hükümet'e ve YÖK'e, 2011'de getirilen affın yol açtığı sıkıntıları aktardı: Af ile okula dönenler, 'nasıl olsa atılmayacağım' diye rahat. Üniversitelerde huzuru bozuyorlar. Her olayda ön saflar onlara ait.“Kim öğrenci kim değil bilmiyoruz. Kâğıt üstünde öğrenciler ama ders bile seçmiyorlar. Zaman zaman okula gelip gençleri örgütlüyorlar. Çoğunun profesyonel bir işi var, okulu da gençleri provoke etmek için araç olarak kullanıyorlar. İdeolojik çatışmaları ve şiddet olaylarını organize edenler de bu grup...
Erdoğan'ın açıkladığı “ömür boyu üniversitede kalma” dönemini kapatacak düzenleme rektörlerin talebi üzerine gündeme geldi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenleme sinyali vermesinin ardından, YÖK “ömür boyu üniversitede kalma” dönemini kapatmak için çalışma başlattı. Kurul, düzenlemeyle eğitim süresine sınırlama getirecek. Çalışmada, 4 yıllık lisans için 2 yıllık ekstra süre ve bütünleme sınavı öngören çalışmanın üzerinde duruluyor. Bazı YÖK yetkilileri ve rektörler, eski düzenlemeye aynen dönülmesini istiyor. Buna göre öğrenciler 4 yıllık lisans bölümünden en fazla 7 yılda mezun oluyor ve bütünleme sınavlarına kalabiliyordu. Ayrıca rektörlerden YÖK'e, erken mezun olana KPSS'de ekstra puan, ya da okulu uzatana daha uzun süre askerlik şeklinde öneriler de geldiği öğrenildi.
Başbakan'ın Edirne gezisinde gündeme getirdiği düzenlemenin arkasında ise, YÖK'ün Şubat 2011'de af çıkararak okuldan atılmayı kaldırmasının ardında, üniversite rektörlerinin taleplerinin olduğu ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan'ın, şikayetlerin çığ gibi büyümesinin ardından YÖK'e talimat verdiği öğrenildi. Rektörlerden, hükümet ve YÖK'e giden şikayetlerden bazıları şöyle:
 “Motivasyon yok oldu.”
 “Atılmayacağım rehaveti var.”
 “Yüksek lisans ve doktorada okuldan atılmama tez hazırlama süreci ve öğretim elemanı yetiştirme konusunda zor duruma düşürüyor.”
 “Yaşları 30-40 olanlarla 20 yaşındaki gençler bir arada derslere girmiyor. Zaman zaman okula gelerek öğrencileri organize ediyorlar.”
 “Profesyonel bir işleri var, okulu gençleri örgütlemek için araç olarak kullanıyorlar. “Olay çıktığında ilk sırada yer alıyorlar.”
 “Üniversitede ideolojik çatışmaları organize ediyorlar.”
Türkiye Gazetesi-Gökhan KAYA

YORUMLAR
594353
loading
loading
AdIDM
Tatil Rehberi
OtelCenneti.com
seyahatsever Otel Yorumları, otel fiyatları, tatil tavsiyeleri hizmetleri sunar.

Günlük Gazeteler

Günlük gazete manşetleri, haber siteleri tek bir yerde
Gazetekolay.com

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku
gümüş kolye
Türkiye'nin En Güvenilir Gümüş Firması Olan Gumusdunyasi.com adresinden Sevdiklerinize En Güzel Hediyeleri Kaliteli İşçilikle Alabilirsiniz.
rüya tabirleri islami
Türkiye'nin en iyi rüya tabirleri sözlüğü. Rüya tabirleri İslami arama motoru.