• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  110932
 • up
  USD
  4.0581
 • down
  EURO
  4.9812
 • up
  GBP
  5.7042
 • up
  Altın
  174.816
 
 
 
 
 
 
Tarih : 15.11.2013 - 12:35 Yorum : 1

Dershaneler kapatılıyor mu, MEB'den sondakika açıklaması

Dershaneler kapanıyor mu. MEB, dershaneler için kararını verdi ve kapanacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılan açıklamada 'Dersanelerin özel okula dönüşünü kolaşlaştıracak yasa hazırlıyoruz' denildi. İşte Bakanlıktan yapılan açıklamanın tam metni.

Dershaneler kapatılıyor mu, MEB'den sondakika açıklaması

Bakanlık'tan yapılan açıklamanın tam metni şöyle: ''Bugün, Zaman Gazetesi'nde "Eğitime Büyük Darbe", Samanyolu Haber Kanalı'nda "Eğitimde Sıkı Yönetim Dönemi", başlıklı haberlerin içine, Millî Eğitim Bakanlığı'nın mevzuat çalışmaları ile ilgili, kamuoyunu yanlış yönlendirecek yalan unsurların monte edildiği görülmektedir. Sosyal medyada ise bu yalan haber unsurları ekseninde, "Eğitime Darbe Planı" başlığı ile sistematik bir kampanya yürütülmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı Türkiye'nin eğitim politikalarında sağlıklı adımlar atılması ve eğitim sisteminin sorunlarının giderilmesi amacıyla ilgili kanun, genelge ve yönetmeliklerde bazı değişiklikler yapılmasına ilişkin çalışmalarını kendi yetki ve sorumlulukları çerçevesinde, demokratik hukuk devletinin gereklerine ve bakanlığın kurumsal kültürüne uygun olarak yürütmektedir. Bakanlığımız, 2010-2014 Millî Eğitim Bakanlığı Stratejik Planı'nda da kamuoyuna açıklandığı üzere dershanelerin özel okullara dönüşmesini kolaylaştıracak bazı teşvikleri öngören bir yasa önerisi hazırlığı içindedir. Ancak bu hazırlıklar esnasında en çok riayet edilen husus, başta dershane çalışanları, öğrenciler ve veliler olmak üzere hiç kimsenin mağdur edilmemesi, Türkiye'de özel sektörün eğitim alanında daha etkin bir biçimde yer alması ve okul dışı alternatif programlar uygulayan kurumlara bağımlılığın ortadan kaldırılmasıdır. Bu kapsamda, "haberde" ileri sürüldüğü gibi dershanelere para cezası uygulamak, sıkıyönetim uygulamaları getirmek, yazı-reklam-broşür yayınlayan dershanelere maddî yaptırım getirmek gibi alenen yalan ve ilgili kamuoyunu kışkırtıcı ifadeler taslak metinde kesinlikle bulunmamaktadır. Tam aksine Bakanlığımızca yapılan ve yakında ayrıntıları paylaşılacak olan çalışmalarda, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi için birçok alternatif ve teşvikler öngörülmektedir.  Bu "haber"lerde yer alan bir diğer yalan da, söz konusu yasal düzenlemelerin TBMM'de olağan yasalaşma süreçlerinin dışına çıkılarak yapılacağı iddiasıdır.''
Dershaneler Kapanıyor
- Türkiye dershanelerin kapatılması konusuna kilitlendi. Türkiye dershanelerin kapatılması konusuna kilitlendi. Hem öğrencileri hem de velileri tedirgin eden konuyla ilgili bir yorum da Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten geldi. Samanyolu Haber'e konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dershanelerin kapatılabilmesi için, eğitim sisteminin, böyle bir ihtiyaç kalmayacak şekilde iyileşmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkiye'de eğitim meselesini tam yerli yerine oturtamadıklarını, 80-90 yıllık süre içerisinde eğitimde çok defa model değişikliği olduğunu belirten Çiçek, "Dershaneler neden ortaya çıktı, demek ki bir ihtiyaçtan doğdu. Durup dururken hiçbir konu kendiliğinden olmaz. Devletin eğitim sistemi, insanların eğitimi öğretimi bakımından.. İşte merkezi sistem getirdiniz. Sınava girilecek, bütün öğretmenleri olan bir okulda yetiştirilen öğrenciyle, senesinin yarısı boş geçen, bütün dersleri alamamış bir öğrenci aynı sorularla sınava girince, birisi kazanıyor diğeri kazanamıyor. Eğitim sisteminde taşlar yerli yerine oturtulamadığı için bu ve benzeri müesseseler çıktı. Bu gerekçe ortadan kalktıysa bu türlü düzenlemeler bir şey ifade eder, kalkmadıysa ya da alternatifi konulamadıysa o zaman başkaca sorunlar çıkar. Buna iyice bir bakmak lazım. " diye konuştu. Türkiye'de eğitim sisteminde yapılan değişiklikler sonucunda bir kalite sıkıntısı ortaya çıktığını, imtihan sisteminden kaynaklanan birtakım sıkıntılar olduğunu belirten Çiçek, "O işleri bir ölçüde dışarıdan telafi edebilmek bakımından da, devletin kendi örgütü dışında da dershaneler falan bu ihtiyaçtan kaynaklandı. Bu ihtiyaç mevcut uygulama ya da alternatif düzenleme ile ortadan kaldırılıyorsa mesele yok. Değilse, insanoğlu benzer şekilde formülle, benzer yöntemlere başvurabilir." dedi. Çiçek, eğitim eksikliğinin ciddi sorunlara yol açacağını söyleyerek şöyle devam etti: "Eğitim meselesi önemli. İnsanlar yanlış iş yapmasın diyorsak, bu ister terör ister başka bir şey. Yani terör olmazsa alkol olur, uyuşturucu olur. en önemli faktörlerden bir tanesi eğitimsizliktir. Eğer kurulan müesseseler, ister devletin kurduğu, ister gönüllerin yaptığı bu dershaneler, kurumlar buna olumlu tesir ediyorsa bunları desteklemek lazım. Bu yol ve yöntemlerden de azami ölçüde istifade etmek gerekir diye düşünüyorum."
ANAYASA ÇALIŞMALARI
Yeni Anayasa çalışmalarına da değinen Çiçek, şu anda partilerin 60 maddede mutabık olduklarını, ancak daha mutabık olunması gereken 112 madde bulunduğunu ve bu maddelerin çok daha zor uzlaşılacak maddeler olduğunu belirtti. Bu yola çıktıklarında çalışmaları 2012 yılının sonunda tamamlamayı amaçladıklarını ancak 2013'ün sonuna gelindiği halde hala tamamlanamadığını belirten Çiçek, meselenin çalışmalara devam etme meselesi değil, ürün verebilme meselesi olduğunu söyleyerek, önlerinde seçim süreçlerinin olduğunu bu sebeple de çok sıkıntılı bir zaman sürecine girildiğini ifade etti.
İÇTÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
Meclis içtüzüğünde 165 madde bulunduğunu ancak en çok şikayet edilen 21 maddenin bulunduğunu söyleyen Çiçek, tüzüğün 1973 yılında yapıldığı için ciddi sıkıntılar yaşadıklarını, verimli bir meclis faaliyetine imkan vermediğini belirtti. Batı'daki ülkelerin İçtüzüklerinden örnekler veren Çiçek "Mesela Batı'da diyor ki; 'Parlamenterliğe yakışan kıyafet giyerler' maddesi konmuş, herkes de buna saygı göstermiş. Biz her işi çok teferruatlı düzenliyoruz. Sunucu Abdullah Abdülkadiroğlu'nun 'Mesela bizde de böyle olsa siz zaman zaman kot pantolon giyilmesine izin verir misiniz?' sorusuna Cemil Çiçek şöyle cevap verdi: "Toplumun belli bir seviyesi var tek başınıza karar vermiyorsunuz, Parlamentolar toplumun ortalamasıdır. O anlayışla uygun bir işlem yapılabilir, zaman içerisinde olabilir, zamana bakarak yorumlamak gerekir."
ADANA VALİSİ'NİN AÇIKLAMASI
Cemil Çiçek, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un bir vatandaşa karşı kullandığı tabiri de değerlendirdi. 'Bu açıklama hiçbir şekilde tasvip edilemez' diyen Çiçek, herkes konuşmasına dikkat edecek diye konuştu.
Dershanelerin kapatılmasına tepkiler çığ gibi (MEB)
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığındaki bir heyet tarafından hazırlandığı iddia edilen yasa taslağı Türkiye gündemine bomba gibi düştü.Kanaat Önderi Nizameddin Yakışık : ''Okullarda eksik olan tarafları dolduruyorlar. Okulda eksik bırakılan ilimleri dolduruyorlar.
DERSHANE KAPATMA TOTOLİTER ZİHNİYETİN ÜRÜNÜDÜR
Özel Öğretim Derneği (Özder) Başkanı Ahmet Akça, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili çıkarılmak istenen yasaya sert tepki gösterdi. Akça, “Devletin derinliklerinden sökülüp atılamamış, yasakçı, totaliter, baskıcı bir zihniyetin ürünüdür.” dedi.
Ahmet Akça, dershanelerin kapatılmasını sağlayacak yasa taslağına ilişkin Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Akça, Türkiye’de dershane ve etüt merkezlerinin yasayla kapatılmasının fakir, dar gelirli aile çocuklarının iyi bir üniversite kazanma hayalini yok edeceğini söyledi. Akça, “120 bin öğretmen ve 29 bin derslik açığının olduğu bir ortamda, eğitimin eksiğini ve aksayan yönlerini tamir eden bu kurumları kapatmak, özel ders almayan ve özel okula gitmeye güç yetiremeyen öğrencileri çaresizliğe mahkum etmek olacaktır.” diye konuştu.
Dershanelerin sadece kurs veren, sınava hazırlayan kurumlar olmadığına dikkat çeken Akça, “Aynı zamanda gençleri eğitim ortamında buluşturan, onlara rehberlik eden, onlara danışmanlık eden kurumlardır. Bu kurumlar ortadan kalktığında, ülke geneline adil bir şekilde yayılmamış olan eğitim kalitesinin sonucu olarak ciddi bir fırsat eşitsizliği doğuracaktır. Gençler okul sonrası aktivasyonlarında sokağa itilmiş olacak. Bugüne kadar ücretsiz aldıkları aile rehberliği, eğitim danışmanlığı gibi birçok hizmetten yoksun olacaklardır.” şeklinde konuştu.
İmam hatip liseleri kapatılarak fakir dindar Anadolu insanının önünün kesilmeye çalışıldığı dönemi hatırlatan Akça, şöyle devam etti: “Şimdi çok şükür bu engellemeden kurtulduk. Ancak imam hatipli öğrencilerin üniversiteye yerleşmede yegane dayanağı olan dershaneler kapatılarak, aynı gençlerin, başka bir şekilde üniversiteye yerleşmelerinin önü kesilmiş olmayacak mı? Çünkü meslek liselerinde ve imam hatip liselerinde kültür dersleri az verilmektedir. Bu derslerin telafisi dershanelerde olmaktadır. Bu durum sadece imam hatip öğrencilerinin üniversiteye yerleşme oranı ile dershaneye girme oranı karşılaştırılsa ortaya çıkar.”
'YASA, DERSHANELERİ MERDİVENALTI HALE GETİRİR'
Çıkarılmak istenen yasanın, dershaneleri ve etüt merkezlerini ortadan kaldırmayacağını ifade eden Akça, “Sadece bu yasayla kontrol altında denetlenebilen, vergisi alınan bir sektörü tamamen denetimsiz, illegal, merdiven altı bir sektör haline getirir. Çünkü yasa dershaneciliği ve etüt merkezlerini ortaya çıkaran nedenleri yok etmek, gidermek üzere hazırlanmış bir yasa değil, tamamen yasaklama üzerine kurgusu yapılmış bir yasadır.” ifadelerini kullandı.
Dershanelerin ani bir kararla sürece yayılmadan kapatılmak istenmesinin çatışma riskini beraberinde getireceğine dikkat çeken Akça, “Beklentimiz sayın Milli Eğitim Bakanımızın daha önce kamuoyu ile paylaştığı bu kurumların eğitim kurumları vasfından çıkartılarak serbest kurumlar olarak ticari faaliyetlerine devam etmesidir.” şeklinde konuştu.
Eğitime büyük darbe vuracak taslağa tepkiler çığ gibi..
İŞTE O TEPKİLER:
AK PARTİ'Lİ ŞAHİN: MİLLETİMİZDEN GELEN TALEBE GÖRE KARAR VERİRİZ
AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, dershanelerin kapatılmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bunu toplum tartışır, biz millet merkezli bir parti olduğumuz için milletimizden gelen talep doğrultusunda o talep nasıl şekilleniyorsa biz ona göre karar veririz. Biz diktacı ceberrut bir yapı ile hiçbir zaman karar vermedik.” ifadesini kullandı.
AK Parti’nin millet merkezli bir parti olduğunu belirten Şahin, “Biz millet merkezli bir parti olduğumuz için bugün gençlerin evde kalmasını bile tartışıyoruz. Bu konuda insanlar fikirlerini söylüyorlar. İktidar söylüyor, muhalefet söylüyor. Bu konuşmalardan bu müzakere ortamından sonra bir fikir ortaya çıkar mutlaka. Dershanelerle alakalı olarak gerekliliği var mı yok mu, öğrencilere katkı koyuyor mu koymuyor mu, bizim eğitime yaptığımız yatırımlar belli. Bunu toplum tartışır, biz millet merkezli bir parti olduğumuz için milletimizden gelen talep doğrultusunda o talep nasıl şekilleniyorsa biz ona göre karar veririz. Biz diktaci ceberrut bir yapı ile hiçbir zaman karar vermedik. Milletimizin görüşleri bizim için önemlidir.” ifadelerini kullandı.
Şahin kamuoyuna rağmen geçmişte hiçbir adım atmadıklarını dile getirdi.
AK PARTİLİ ÇELEBİ: ÖNEMLİ OLAN MİLLETİN ORTAK PAYDASI
AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Önemli olan milletin ortak paydasıdır. Bu şuanda ortaya atıldı. Tartışılır. Sonuç ve sebep ilişkileri ortaya çıktıktan sonra zaten genel kurula gelir. Herkes orada kendi kanaatini ve fikirlerini söyler. Önemli olan şu, bunun belli bir satıhta tartışılması ve belli bir enginliğe gelmesi. 28 Şubat ve 12 Eylül dönemlerinde demokratik olmayan dönemler var, ‘Ben söyledim oldu’ değil, ‘Ben yaptım oldu’ değil, siz millet odaklı bir parti olduğunuz zaman bunu ilk önce deklare etmeniz, eğer bu toplumun bütün katmanlarına sirayet ediyorsa, o zaman alırsınız bu neticeleri oturursunuz masanızda beyin fırtınası yaparsınız, gerekli olduğu zaman bunun üzerine gidersiniz. Plan Bütçe’de olduğumuz için ben haberi okuyamadım. Ne olduğunu bilmiyorum.”
MHP'Lİ YENİÇERİ: TERÖR ÖRGÜTÜNE YAKIT SAĞLAMAK ANLAMINA GELİR
Dershanelerin kapatılması konusunu Meclis'te gazetecilere değerlendiren MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, "Dershanelerin kapatılmasının terör örgütlerine yakıt sağlamak" anlamına geleceğini söyledi. Eğitim sisteminin yapboz tahtası olmaması gerektiğine dikkat çeken  Yeniçeri, "Dershaneleri kapatmadan önce dershaneleri ihtiyaç haline neler getiriyor, aileler çocuklarını neden dershanelere gönderme ihtiyacı hissediyor" önce bu soruların cevaplarını vermek gerekiyor dedi.
Yeniçeri, "Dershaneler ihtiyaçlarını karşıladığı için gidiyorlar. Siz bu ihtiyacı ortadan kaldırmadan neye göre dershaneleri ortaya kaldırıyorsuz. Dershaneleri kaldırıyorum demekle dershaneler kaldırılmaz. Öncelikle dershanelere giden yolu kapatmak gerekir. Dershaneleri, onlardan daha iyi bir eğitimi devlet okullarında hayata geçirerek dershaneleri ancak kaldırabilirsiniz." dedi.
Hükümetin dershaneleri kaldırmadaki amacının siyasi olduğuna vurgun yapan MHP'li Özcan Yeniçeri, "Hükümet bir yerlerle hesaplaşıyor" şeklinde konuştu.
PKK DA DERSHANELERİN KALDIRILMASINI İSTİYOR
Dershanelerin özellikle Doğu ve Güneydoğu'da çocukları sokaktan alıkoyduğuna dikkat çeken MHP'li Özcan Yeniçeri, "Dershanelerin kapatılması terör örgütlerine yakıt sağlamak anlamına geleceğini söyledi.
CHP'Lİ TANRIKULU: DERSHANELER ÖNEMLİ BİR HİZMET SUNUYOR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu şunları söyledi:
“Dershaneler, milli eğitim sisteminin önemli parçasıdır. Önemli bir hizmet sunuyor. Dershanelerin eğitimde eşitsizliğin giderilmesinde büyük katkısı olduğu muhakkak. Bu katkının görmezden gelinmesini; konunun toplumda yeterince tartışılmadan, yerine ne konulacağı saptanmadan başka hesap ve kaygılar ile taslak ortaya atılmasını doğru bulmuyorum."
CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın:
“Dershaneler, Türkiye’nin bir gerçeğidir. Bu gerçeği görmezden gelemezsiniz. Eğitim sisteminde dershanelere gerek duyulmadığı takdirde konu tartışılır. O başka ama şu eğitim sisteminde dershaneler bir gerçektir. Herkesin parası pulu yoktur. Zannediliyor ki; dershaneye gitmek için para gerekiyor, parası olmayan dershaneye gidemez. Aksine dershaneyi kaldırırsanız parası olanlar özel hoca tutacak. Onlar gidecek özel hocadan aldığı derslerle üniversiteye girecek. Ama orta ve alt gelir grubundan insanlar dershaneye gidemediği için bir üniversiteye giremeyecek. Yani eğitim sistemine baktığımızda dershaneler olmazsa olmazdır. Dershanelerin kapatılması yanlıştır. İktidar kapatmayı kafaya koyduysa bunda art niyet aranmalıdır. Yani bizler, bu uygulamayı kimi kesimleri piyasadan yok etmek amacı ile atılmış adım olarak görüyoruz. CHP olarak dershanelerin kapatılmaması için elden gelen gayreti ortaya koyacağız."
Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Fuat Keyman:
"Taslağı Zaman’dan okudum. Bu şok gibi oldu, bende. Böyle bir uygulama AK Parti ile Gülen hareketinin gerginliğini derinleştirebilir."
CHP'Lİ ÖZCAN: DAĞA ÇIKMAK ETKİLİ BİR TERCİH HALİNE GELEBİLİR
CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, mevcut sınav sisteminden vazgeçmeden dershanelerin kaldırılamayacağını söyledi. Dershanelerin kapatılması durumunda dağa çıkışın artabileceğini ifade eden Özcan, “Dağa çıkmak etkili bir tercih haline gelebilir. Amacı olmayan, iş bulamayan bir genç ne yapsın? Geçmişte biz bunları görmedik mi? Biz bu filmi izledik.” dedi. Dershanelerin kapatılmasına yönelik hazırlanan taslağa toplumun değişik kesimlerinden farklı tepkiler gelmeye devam ediyor. CHP’li Tanju Özcan, “Biz bir realiteden bahsediyoruz. Dershaneler bir sonuçtur. Eğitim sistemindeki sorunların sonucu olarak ortaya çıkmış. Siz doğru dürüst öğrencilere eğitim veremezken eğitimde fırsat eşitliğini sağlayamazken, her yıl sınav sayısını artırırken, Türkiye’de gençlerimizin çocuklarımızın dershane hizmetinden mahrum bırakılması konuşulamaz bile. Anadolu’da birçok okulda temel dersler boş geçiyor. Bir tarafta öğretmen açığın var, bir tarafta da atanamayan öğretmen sorunu var. Sen bu sorunu çözememişsin.” ifadelerini kullandı. Dershanelerin kapatılması durumunda Anadolu’daki gençlerin açığı kapatamayacağını belirten Özcan, “Anadolu’daki bu gençlerimiz açığını nasıl tamamlayacak? Mecburen dershaneye gitmek zorunda kalacak. ÖSYM’nin sorularına bakın. Okul müfredatına mı uygun, yoksa dershane müfredatına mı uygun? Yıllardır ÖSYM’nin uyguladığı sınavlarda sorular tamamen dershane müfredatına göre hazırlanmış. Devlet okullarının eğitim öğretim anlamında eksikliklerini kaldırmadan sınav sisteminden vazgeçmeden dershaneleri kaldıramazsınız. Kapanması durumunda dağa çıkmak etkili bir tercih haline gelebilir. Amacı olmayan, iş bulamayan bir genç ne yapsın? Geçmişte biz bunları görmedik mi? Biz bu filmi izledik.” şeklinde konuştu.
MHP'Lİ TOPÇU: BAKANA RİCA EDİYORUZ, BU ÜLKENİN ÇOCUKLARIYLA OYNANMASIN
MHP Genel Başkan Yardımcısı Zuhal Topçu, dershanelerin kapatılması durumunda farklı sistemlerin ortaya çıkabileceğini söyledi. Topçu, "Sayın bakana rica ediyoruz, bu ülkenin çocukları ile gençliği ile eğitim sistemi ile oynanmasın." dedi.
TBMM’ye dershaneler konusunda araştırma önergesi veren MHP Genel Başkan Yardımcısı Zuhal Topçu, dershanelerin kapatılması konusunda hazırlanan taslağı değerlendirdi. AK Parti’nin 11 yıllık iktidarında en büyük tahbiratı eğitimde yaptığını belirten Topçu, "5 tane bakan değişti, her gelen bakanda ayrı eğitim sistemleri uygunlandı. Burada bir samimiyetsizlik görüyoruz. Aslında bu Türkiye’nin temel sorunu olduğu için bunu MHP olarak araştırma önergesi ile gündeme getirdik. Eğitimin bu kadar sorunu varken onlarla uğraşma yerine onlara çözüm üretme yerine dershaneleri gündeme almasını samimiyetsizlik olarak ele alıyoruz.Atanamayan gençlerimiz var, yöneticiler sorun. Özellikle dershaneleri konu yapıyorsunuz. Kapatacağız diye bir yerlere mesaj gönderiyorsunuz. Siz eğitimin sorununu çözmek istiyorsanız, dershaneleri ortaya çıkaran sebeplere bakmanız gerekiyor." ifadelerini kullandı.
Taslaktan haberi olmadığını belirten Topçu, "Yeni bir taslak hazırlanıyormuş biz de basından okuduğumuz kadarıyla. Eğer bir uzlaşı içinde bu problemi çözecekse tehditle cezai müeyyidelerle değil Türk milletinin uzlaşısını oluşturacak şekilde bu alanın uzmanları akademisyenler ile bir uzlaşı içinde ortaya çıkan nedenleri ortadan kaldırıp ona göre bir çözüm üretmeleri gerekiyor. Yoksa asarak keserek bunları kaldırarak bu iş olmaz. Dershaneleri kaldırırsınız, bir başka tampon kurum şey olur. Toplum boşluk kaldırmaz. Eğitim sistemindeki kalitesizliği öyle bir kartopu haline dönüştürdünüz ki, siz dershaneleri resmi olarak kapatırsınız ama tekrar kendi içindenn farklı sistemler çıkar. Sayın bakana rica ediyoruz, bu ülkenin çocukları ile gençliği ile eğitim sistemi ile oynanmasın. Dershanelerin yerleşim yerlerine göre fiyat belirlediğini görüyoruz. Bir ailenin de umudu çocukları. Çocuklarına iyi bir eğitim sunabilmek." şeklinde konuştu.
BOSTANCIOĞLU: DERSHANELER BOŞLUĞU DOLDURUYORDU, KAPATAMADIK
DSP’li eski Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, bakanlığı döneminde okul ile dershaneyi birleştirmeyi düşündüklerini, ancak önemli bir boşluğu doldurduğu için dershaneleri kapatamadıklarını söyledi. Bostancıoğlu, “Altı doldurulmadan kapatılırsa dershaneler yerin altına iner.” dedi.
DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetinin Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı tarafından hazırlandığı gündeme gelen dershanelerin kapatılması konusundaki yasa taslağına ilişkin Cihan Haber Ajansı’na çarpıcı açıklamalar yaptı. Dershanelerin okulların yerini almasına karşı olduğunu belirten Bostancıoğlu, “Dershaneler, okulların boşluğunu doldurdular. Eğer nitelikli bir eğitimle devletin okullarında -parasız eğitim dediğimiz okullarda- aynı nitelikte bilgileri, üstün nitelikte bilgileri ve test çözme yöntemlerini geliştirirsek, dershanelere ihtiyaç yok.” dedi.
Son günlerde sınav lisesi ya da sınava hazırlık lisesi gibi okul ile dershaneleri birleştiren okulların açıldığını hatırlatan Bostancıoğlu, “İşte bunu biz de yapmak istedik. Okullarda aynı şeyi verelim istedik. Yani test çözme, sınava hazırlama gibi. Zaten burada amaç; çocuğun yetişmesi. Bu şekilde bir değişim başladı, küçük okullar ve sınava hazırlık okulları şeklinde. Bunlar dershane deneyimlerini de ekleyecekler bu okullara.” şeklinde konuştu.
“Döneminizde 'okullarda eğitim yetersiz' diye mi dershaneleri kapatamadınız?” sorusuna Bostancıoğlu, “Bizim dönemimizde dershaneler bir boşluğu dolduruyordu. Bir de toplumda yönlendirme diye çok önemli bir şey var. Biz çocukları yeteneklerine, isteklerine ve bilgilerine göre yönlendirmemiz gerekirken, anneler babalar çocuklarını çevrenin baskısıyla yönlendiriyor. Bir dönemde mühendis, bir dönemde tıp, bir dönemde de ‘köşeyi dön de nasıl dönersen dön’ Bunlar yönlendirmedir.” ifadelerini kullandı.
‘DERSHANELERİ PAT DİYE KAPATAMAZSINIZ’
Eğitimdeki boşluğu doldurmadan dershaneleri kapatmanın doğru olmayacağını belirten Bostancıoğlu, “Şimdi dershaneleri ‘pat’ diye kapatırlarsa, eğer altı doldurulmadan bunu yaparlarsa dershaneler yerin altına iner. O zaman her evde özel dershane oluşur. Bunun en bariz tehlikesi; aynı öğretmenin kendi öğrencisine okulda öğreteceği, yetiştireceği eğitimi özel dersle vermesi gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kalır.” diye konuştu.
KANAAT ÖNDERLERİ ORTAYA ÇIKACAK SORUNLARA KARŞI UYARIYOR
Kanaat Önderi Nizameddin Yakışık :
'Okullarda eksik olan tarafları dolduruyorlar. Okulda eksik bırakılan ilimleri dolduruyorlar. Onun için buralar okulların bir alternatifi değil bilakis okulları güçlendirmek için bir eğitim merkezidir.''
Nakşibendi şeyhi Muhammed Ziyaeddin'in torunu Kanaat Önderi Şeyh Abdülkerim Çevik :
''Bir toplumun geleceğini eğitim yuvaları belirler. Eğer o toplumda eğitim yok ise, o toplum yok demektir. Bu eğitim yuvalarımıza sahip çıkalım... Eğer siz memleketinizi, şehrinizi, köyünüzü seviyorsanız, eğitim kurumlarına destek vermeniz gerekir... Onları yok edip de kendinizi yok etmeye çalışıyorsunuz. Bu o demektir, başka bir şey değildir.''
Vatandaş "bölgede okulların durumu belli" diyor. Doğu ve Güneydoğu'da bir çok çocuk, sınav maratonuna kendilerinden daha avantajlı giren akranlarıyla yarışabilmek için tek ümit olarak dershaneleri görüyor.
Kanaat Önderi Şeyh Fakirullah Erkoç :
"Buradaki eğitim kurumlarında okuyan zaten fakir fukara ailelerin, Kürt fakir ailelerin çocuklarıdır... Diyorlar ki zenginler kendi çocuklarını dershaneye gönderebiliyor, fakirler gönderemiyorlar eşitliği sağlamak için böyle bir kaldırma uygun görülüyor.Oysa ki zenginler kendi çocuklarına dershanelerin ötesinde özel öğretmen tutabiliyorlar...
Bu çocukları okutup da onların istikballerini kazandırmaya çalışanlara yani teşkilata kuruma teşekkür borçluyuz. Teşekkür etmeliyiz. Buna rağmen kalkıp da yani bunların okumalarını, istikballerini engelleyip de onları cehalet içinde bırakmak, engellemek bu millete en başta büyük bir ihanettir. ''
Kanaat önderleri böyle kritik bir dönemde dershanelerle ilgili atılacak adımların iyi hesaplanıp ona göre karar alınması gerektiğini savunuyor.

YORUMLAR
586669
loading
derya 17.08.2014, 19:31
bence dershaneler kapanmamalı coook magduuuuruuuuruz
Reklamı Geç