• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  100141
 • down
  USD
  5.2903
 • down
  EURO
  6.0237
 • up
  GBP
  6.9195
 • down
  Altın
  218.193
 
 
 
 
 
 
Tarih : 14.12.2015 - 13:21 Yorum : 0

Kaybolmaya yüz tutan meslekler Yıldırım'da yaşatılıyor

Yıldırım Belediyesi, kaybolmaya yüz tutan mesleklere destek veriyor.

Kaybolmaya yüz tutan meslekler Yıldırım'da yaşatılıyor

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, gelişen teknolojiye rağmen mesleğini icra eden çömlek ustası Fikret Tuna ve ailesini Karapınar Mahallesi’ndeki atölyesinde ziyaret ederek, onur belgesi takdim etti. Kaybolmaya yüz tutan bir mesleği sürdürdüğü için Fikret ustaya teşekkür eden Başkan Edebali, “Yıldırım çok büyük kültür zenginliğini bünyesinde barındıran bir ilçe. Fikret usta 40 yıldır ailesi ile birlikte sanatını icra ediyor. Buradaki el emeğinin, üretilen ürünlerin sanats değeri bizim için çok önemli” dedi. 
Yıldırım’da geleneksel sanatları sürdüren işletmelere destek verdiklerini anlatan Edebali, “Belediye Meclisi'mizden çıkan karar ile el dokuması, bakırcılık, ahşap oyma, çini ve çömlek yapımı, yorgancılık, yemenicilik, bastonculuk, yazmacılık, oymacılık gibi kültür ve sanat değeri olan meslek dallarında faaliyet gösterenlere bazı kolaylıklar da sağlıyoruz. Bu mesleklerin yaşatılmaları, sonraki kuşaklara aktarılmaları lazım” diye konuştu. 
40 yıllık meslek hayatında ilk defa bir belediye başkanı tarafından ziyaret edildiğini söyleyen Fikret usta ise, “Zor ve sabır isteyen bu mesleği sürdürmek kadar gelecek nesillere de aktarabilmek lazım. Oğlum, turizm ve otelcilik okuduğu halde 2000 yılında yanımda çalışmaya başlamasaydı belki de atölyemizi o günlerde kapatma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktık. Yıldırım Belediyesi'ne desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR
720873
loading
Reklamı Geç