• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  83.881
 • up
  USD
  2.6555
 • up
  EURO
  2.8915
 • up
  GBP
  4.06
 • up
  Altın
  101.294
FLAŞ GELİŞME
Cumhurbaşkanlığı'ndan Ayasofya açıklaması
 
 
 
 
 
 
Tarih : 07.03.2014 - 19:40 Yorum : 0

Kurt Seyit Ve Şura 2. bölüm fragmanı izle - Kurt Seyit ve Şura 1. bölüm izle

Kurt Seyit ve Şura 1. bölümü ile dün akşama damga vurdu. İşte Kurt Seyit ve Şura izle. Kurt Seyit ve Şura hd izle. Kurt Seyit ve Şura oyuncuları. Kurt Seyit ve Şura yeni bölüm izle. Kurt Seyit ve Şura son bölüm izle. ve Kurt Seyit ve Şura yeni fragman izle videosu...

Kurt Seyit Ve Şura 2. bölüm fragmanı izle - Kurt Seyit ve Şura 1. bölüm izle

Kurt Seyit ve Şura 1. bölümü ile dün akşama damga vurdu. İşte Kurt Seyit ve Şura izle. Kurt Seyit ve Şura ilk bölüm izle. Kurt Seyit ve Şura özet izle. Kurt Seyit ve Şura hd izle. Kurt Seyit ve Şura ilk bölüm full. Kurt Seyit ve Şura 1. bölüm full. Kurt Seyit ve Şura özet. Kurt Seyit ve Şura hd izle. Kurt Seyit ve Şura oyuncuları. Kurt Seyit ve Şura yeni bölüm izle. Kurt Seyit ve Şura son bölüm izle. ve Kurt Seyit ve Şura yeni fragman izle videosu...  Kurt Seyit ve Şura herkesi ekrana kilitledi Star Tv ekranlarında yayınlanmaya başlayan ve dizinin ilk bölümünde saflığın ve güzell iğin timsali olan Şu ra ile gözü pek yiğit bir üst teğmen olan Kurt Seyit izleyiciyi ekrana kitledi. Dizide çarın himayesi altında etkili bir asker aynı zamanda çapkınlığıyla nam salmış Kurt Seyit ile genç kızlı ğa yeni adım atan ve ilk balosuna katılan Şura’nun birbirlerini ilk görüşte aşık olmaları onları Rusya’dan İstanbul’a uzanan bir aşkın kahramanları yapar. Türkiye'nin  merakla beklediği Kurt Seyit ve Şura d ün akşam yayınlanan bölümü ile  büyük beğeni topladı.  Kurt Seyit ve Şura birinci bölümü kaçırdıysanız veya tekrad an izlem ek istiyorsanız hab erimizde bulunan linki tıklayınız.  Kurt Seyit ve Şura'nın 1.bölümü yayınlandıktan  sonra 2.bölüm fragmanı da yayınlandı. Kur  t Seyit ve Şur a hakkındaki her şey milliyet.co m.tr'de Kurt Seyit, geleneklerine  sıkı sıkıya bağlı Kırımlı T ürk bir ailenin en büyük oğlu dur. Babasına derin b ir hayranlık  ve saygı besleyerek büyüyen Kurt Seyit, tıpkı babası gibi Çar’ın en değerli subaylarından biri olmuştur. Zama  nı geldiğinde de  kendisine nasihat edildiği gibi Türk bir  ailenin kızıyla  evlenecektir. Asil bir R us ailenin en  küçük kızı olan güzeller güz eli Şura’nın mutlu hayatı ise babasının ölümcül bir hastalığa yakalanmasıyla sarsılır. Ablası V alentina ile birlikte babasının tedavisi için Petrograd’a (St. Petersburg) geldiklerinde, Kurt Seyit’in eski silah arka daşı Petro ve ailesi kapılarını onl ara açar. Savaş alanında yaptığı bir hatadan ötürü üniformasıyla  şerefi arasında bir tercih  yaparak yeni bir hayata adım atan Petro, Kurt Seyit ile Şura arasında köprü olur. Ancak Petro’nun gizliden gizliye Kurt Seyit’e beslediği düşmanlık, iki sevgili arasında aşılmaz bir engel haline gelecektir. Katıldıkları bir davette Kurt Seyit ile Şura’nın gözleri ilk kez birbirine değdiğinde, kaderleri  de baştan yazılır. Yaşayacakları büyük aşk , zaman içerisinde on ların vatanı, ailesi, hayattaki tek yaşama sebebi olacaktır.

TIKLA KURT SEYİT VE ŞURA 1. BÖLÜM FULL İZLE

Kurt Seyit, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı Kırımlı Türk bir ailenin en büyük oğludur. Babasına derin bir hayranlık ve saygı besleyerek  büyüyen Kurt Seyit, tıpkı babası gibi Çar’ın en değerli subaylarından biri olmuştur. Zamanı geldiğinde de  kendisine nasihat edild iği gibi Türk bir ailenin kızıyla evlenecekti r.Asil bir Rus ailenin en küçük kı zı olan güzeller güzeli Şura’nın mutlu hayatı ise babasını n ölümcül bir hastalığa yakalanmasıyla sarsılır. Ablası Valentina ile birlikte babasının tedavisi için Petrograd’a (St. Petersburg) geldiklerinde, Kurt Seyit’in eski silah arkadaşı Petro ve ailesi kapılarını onlara açar.
 
Savaş alanınd a yaptığı bir hatadan ötürü üniforması yla şerefi arasında bir tercih yaparak yeni bir hayata adım at an Petro, Kurt Seyit ile Şura arasında köprü olur. Ancak Petro’nun gizli den gizliye Kurt Seyit’e beslediği düşmanlık, iki sevgili arasında aşılmaz bir engel haline gelecektir.
 
Katıldıkları bir  davette Kurt Seyit ile Şura’nın gözleri ilk kez birbirine değd iğinde, kaderleri  de baştan yazılır. Yaşayacakları büyük aşk, z aman içerisinde onların vatanı , ailesi, hayattaki tek yaşam a sebebi olacaktır.
 
Yayın Günü: 4 Mart Salı
Yayın Saati: 20.00
 
SOSYAL MEDYA'DA KURT SEYİT VE ŞURA HEYACANLA BEKLENDİ

Beklediğim dizi sonunda bu akşam #KurtSeyitveSura

#KurtSeyitveSura 'ya parodi grubu arıyorum. İlgilenenler benimle iletişime geçebilir. @ksvs_seyit, @ksvs_sura var.

#KurtSeyitveŞura bu akşam kaçmaz !!!

Bugun gunlerden #kurtseyitvesura ??

Kaç haftadır bugünü bekliyorum #KurtSeyitveSura

Niyetim akşam #KurtSeyitveSura'nın ilk bölümü yayın saatinde izlemek de bakalım hayat izin verecek mi?

Bugünden itibaren Salı günü programım belli ,salı günleri beni unutun çünkü günlerden #KurtSeyitveSura ,yaşasın büyük gün bugün

ÜNLÜLERİ DE EKRANA KİLİTLEDİ
Aylardır TV’de tanıtımları dönem Kurt Seyit ve Şura bu akşam ilk bölümüyle herkesi ekran başına kitledi. Ünlü isimler Twitter’da sürekli dizi hakkında yorum yaptı.

Katıldıkları bir davette Kurt Seyit ile Şura’nın gözleri ilk kez birbirine değdiğinde başlayan büyük aşk, izleyicileri ilk bölümüyle etkisi altına aldı.

İşte o tweetler:

Gülben Ergen: Salı akşamları 20.00 ile 22.00 arası toplantı, görüşme, çekim başta olmak üzere, telefon, sms, whatsapp dahil görüşme kabul etmiyorum #kurtseyit Yüzün özlediğim her şeyden daha güzel. #kurtseyit

Nazlı Çelik: Kurt Seyit ve Şura’yı seyretmeye hazır mısınız? Hadi ekran başına. Star haber’den hemen sonra.

Atilla Taş: Kıvanç Tatlıtuğ’u Kurt seyid’in ilk bölümünde peştemal’le hamam’a soktular ya, işte reyting garantisi diye buna derim ben.

Serpil Çakmaklı: Kurt ve şura izlenmeye değer bir yapım.

Esin Övet: Üç aydır bir dans sahnesidir bitmedi #KurtSeyitveŞura

Onur Akay: Bülent Ersoy’un bir batıl inancı vardır ve salı günleri hiçbir iş yapmaz. Bende uygulamaya başlıyorum çünkü: #KurtSeyitveŞura

Nil Burak: Kurt Seyit Sura mükemmel. Mekanlar, kostüm, makyaj, aksesuarlar, renkler ve oyun gücü tek kelimeyle harikulade. Kutlarım.

Kenan Erçetingöz: Kıvanç Tatlıtuğ, gerçekten Hollywood starları gibi olmuş. Brad Pitt’le yarışır. Bravo.

Helin Avşar: Bayıldım bu diziye çekimler harika. Takip edeceğim bir dizi buldum.

İpek Tuzcuoğlu: #KurtSeyitveSura müthiş güzel bir iş olmuş. Başta harika yönetmen Hilal Saral olmak üzere tüm ekibin yüreğine sağlık. Tebrikler.

Funda Erkoç: Yapımcı kazanıyor oyuncu kazanıyor yazan kazanıyor bizim kaybımız sadece zaman! #KurtSeyitveSura

Seyhan Erdağ: #KurtSeyitveSura Madem gerçek bir aşkı izliyorum; gerçek Kurt Seyit ve Shura, nurlar içinde yatsınlar.

Nermin Bezmen'in 'Kurt Seyt ve Shura' adlı k itabından uyarlanan dizide 1900’lü yılların Rusya’sında 1920’lerin İstanbul’una kadar  uzanan dönemde  yaşanan tutkulu bir a şk hikayesi anlatılıyor.

Başroll erini Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeyne p Abdullah’ın paylaştığı Kurt Seyit  ve Şura’nın yayın tarihi belli oldu.

Kıvanç Tatlıtuğ’un, Kırım  Türk’ü Kurt Seyit’i, Farah Zeynep A bdullah’ın ise Şura rolünü canlandırdığı dizi 4 Mart Salı günü 20.00’de Star TV’de izleyicileriyle  buluşacak.Yapımcılığını Ay Yapım’ın yaptığı dizinin yönetmenliğini Aşk-ı Memnu’dan hatırlayacağımız Hilal Saral yapıyor. Dizinin senaryosunu ise Ece Yörenç kaleme alıyor.

4 Mart Salı günü saat 20 .00’de yayınlanacak dizi, Nermin  Bezmen’in ‘Kurt Seyt ve Shura’  adli kitabından uyarlanıyor. Dizide 1900’lü yılların Rusya’sında 1920’lerin İstanbul’una kad ar uzanan dönemde yaşanan tutkulu bir aşk hikayesi konu alıyor.

Kıvanç Tatlıtuğ’un merakla beklenen y eni dizisi: ‘Kurt Seyit ve Şura’

‘Kurt Seyit ve Şura’ dizisinin başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Ferah Zeynep Abdullah paylaşıyor.

İzleyiciye tutk u dolu bir aşk hikâyesi ve macera sunacak olan ‘Kurt Seyit ve Şura’nın çekimlerindezor kış şartları bile setin temposunudüşürmüyor . Özellik le Kıvanç Tatlıtuğ’u n attan düşüp dört kab urgasını kırmış olmasına rağmen Kartepe’de çekimlere devam ediliyor.
 
Dizide iki sevgili olan Kurt  Seyit ve Şura’nın Rusya’daki rahat hayatlarından savrularak İstanbul’a gelmeleri ve başlarından geçen zorluklar anlatılıyor. Farah Zeynep Abdullah, canlandıracağı Şura rolüyle, zengin ve soylu bir Rus ailesinin güzel kızını oynuyor. Güzeller güzeli Şura’nın hayatı Kıvanç Tatlıt uğ’un canlandırdığı Kurt Seyit’le tanıştık tan sonra değişiyor.  Kırımlı bir Türk ailenin oğlu olan Kurt S eyit Eminof, başarılı bir subay olmasın a rağmen Şura’yla tanıştıktan sonra Rusya’daki devrim hayatındaki tüm dengeleri altüst eder. Aşk, devrim, aile gibi kavramlar hayatını karmaşıklaştırırken Kurt Seyit Eminof, İstanbul’a doğru yola çıkarak hikâye başlar.

O dönemin dengelerini hassaslaştıran büyük olaylarının da yer verildiği dizi için uzun bir hazırlık sürecinden geçildi. Bu projeyle Kıvanç Tatlıtuğ, ilk defa bir dönem dizisinde oynayacak ve rol arkadaşı Farah Zeynep Abdullah ise iki yıl ekranlardan uzak kaldıktan sonra yeniden bu diz i le g ndeme g elecek. Star TV’de yayınlanacak ola n “Kurt Seyit ve Şura” daha önce görmediğimiz türden bir ‘aşk v e macera’ öyküsünü anlatacak. Ne rmin Bezmen’in r omanından uyarlanan ve yapımcılığını Ay Yapım’ın yaptığı dizinin senaryosu Ece Yörenç’e ait. Yönetmen koltuğundaysa Hilal Saral’ı görüyoruz. Kurt Seyit ve Şura dizisinin ilk bölümünü anlatan 3. yeni fragmanı yayınlandı. İşte Kurt Seyit ve Şura yeni fragma nı ve Kurt Seyit ve Şura fragmanı izle videoları. 
 
Çekimlerine Rusya'da de vam edilen dizide Kıvanç Tatlıtuğ atlı sahnelerde ağrıları nedeniyle zorlanıyor. Ata binerken merdiven kullanarak asistanlardan yardım alıyor. ‘Kurt Se yit e Şura’ dizisinin St. Petersbu  rg’taki çekimlerinden ilk fotoğrafı, dizinin başrolündeki isimlerden Farah Zeynep Abd ullah Instagram’dan p aylaştı. Oyuncu, bir otomobilin  içinde Kıvanç Tatlı tuğ ve Seda Güven’le otururken çekilen fotoğraf için “Set” notunu düştü. Rusya'daki çekimlerin zor şartlar altında -16 derecede sürdürüldüğü öğrenildi.

Yapımcılığını Ay Yapım’ın, başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah’ın paylaştığı “Kurt Seyit ve Şura”nın çekimlerine Kartepe’de devam ediliyor. Kurt Seyit ve Şura'dan zor kış şartları ve sette yaşanan kazalara rağmen çekimleri aksatmayan güçlü ekipten ilk görüntüler...
 
Hilal Saral ' ın yönetmen koltuğunda oturduğu dizinin senaryosunu Ece Yörenç kaleme alıyor. Nermin Bezmen'in 'Kurt Seyt ve Shura' adlı kitabından uyarlanan dizi, yüzyıl başı Rusya ' sından 1920 ' lerin İstanbul ' una uzanan dönemde yaşanan tutkulu bir aşk hikayesini konu alıyor. Kıvanç Tatlıtuğ ' un muhafız alayının cesur subayı, Kırım Türk ' ü Kurt Seyit karakterini canlandırdığı dizide; Kurt Seyit ' in ilk görüşte aşık olduğu, so ylu bir ailenin asil, güzel ve hayat dolu kızı Şura karakterini ise Farah Zeynep Abdullah canland  ırıyor. Ru sya’da yaşadıkları görk emli hayatta n kopup İstanbul’a sürüklenen iki sevgili Kurt Seyit  ve Şura’nın tutku dolu aşk hikayesini  anlatan “Kurt Seyit ve Şura”, merakla bekleniyor. Bu arada Ece Yörenç’in senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini Hilal Saral’ın yaptığı dizinin çekimleri son sürat devam ediyor. Nerm in Bezmen’in aynı adlı romanından yola çıkılarak senaryolaştırılan “Kurt Seyit ve Şura”da saltanat günlerinden 1920’lerin İstanbul’una uzanan sürükleyici bir aşk hikayesi anlatılıyor. Dönemin dünya tarihi açısından dengeleri değiştiren büyük olaylarına da yer verilecek proje için uzun bir hazırlık sü recinden geçildi.

İlk defa bir dönem dizisinde oyn ayacak olan Kıvan ç Tatlıtuğ ile iki yıl ekranlardan uzak kalan Farah Zeynep Abdullah, yeni yılın ilk aylarından itibaren izleyiciye nefes kesen bir aşk ve macera su  nacak. Kurt Seyit ve Şura’nın, saltanat günlerinden Karpatl ar cephesine, isyan kıpırtılarından ihtilalin yangınına, Aluşta’dan işgal altındaki İstanbul’a, 19 20’lerin Pera’s ına kadar uzanan ma era dolu yolculukları bir anl amda aşkın da yolculuğu olacak. Ekranlarda daha önce görmediğimiz bir masalı anlatacak olan A  Yapım imzalı “Kurt Seyit ve Şura”, Star TV’de yayınl anacak.

SOYLU AİLENİN GÜZEL KIZI

Farah Zeynep  Abdullah’ın canla ndıracağı Şura, zengin ve asil bir Rus ailesinin güzeller güzeli kızıdır. Şura, Petrograd’da ilk kez sosyeteye takdim edildiği baloda Kurt Seyit’le tanışır ve ona ilk anda aşık olur. Bu aşk her türlü engele, entrikaya rağmen güçlenerek büyürken, çeşitli zorluklarla da sınanır... Şura, Kurt Seyit’in elini tuttuğu ilk günd en itibaren büyümeye başlar, kü çük bir kızken şahane  bir kadına dönü şür. Kurt Seyit’le yaşayacağı serüven, hayatının anlamını değiştirir. Bu fırtınalı aşk onu, heyecan dolu bir maceraya  sürükleyecektir. 

 RUS ORDUSUNDA BİR TÜRK SUBAY

Kıvanç Tatlıtuğ’ un hayat vereceği Kurt Seyit Eminof, Kırımlı bir Türk ailenin oğludur. Babası gibi Rus İmparatorluğu ordusunda, muhafız alayında görev yapan onurlu, lider ruhlu, başarılı bir subaydır. Çocukluğundan beri asker olarak yetiştirilen Kurt Seyit, babası gibi askeri  görevini tamamladıktan sonra aile toprak larında bir hayat kurma yı hayal etmektedir. Kendisi gibi as ker olan yakın arkadaşlarına ölesiye sadık , adalet duygusu çok gelişmiş ayrıca sıcak, şefkatli ve çapkın bir erkek olan Kurt Seyit’in kaderi Şura’yla tanışması, ardından Rusya’daki devrimle tamamen değişir. Şura’yla olan ilişkisi onun içinde bulunduğu tehlikeyi dah a da büyütür. Kur t Seyit’in aşkı, ailesi için mücadelesi onu çok çalkantılı bir serüvenle İstanbul’a doğru yola çıkaracaktır.

Kıvanç Tatlıtuğ, attan düş üp dört kaburgasını kırmış olmasına rağmen bu sahnede yine kendisi oynadı, dublör kullanmadı.
 
Kurt Se yit ve Şura'nın   gerçek hikay s i

Nermin Bezmen’in ünlü ro manı Kurt Seyt ve Shura’nın baş kahramanı Shura’nın kız kardeşi yıllarca, İstanbul-Aynalıçeşme’de mütevazı bir hayat sürmüştü. Beyaz Ruslar ve çevresi tarafından “Barones” diye
  
Nermin Bezm en’in ünlü romanı Kurt Seyt ve Shura’nın baş kahramanı Shura’nın kız kardeşi yıllarca,  İstanbul-Aynalıçeşme’de mütevazı bir hayat sürmüştü. Beyaz Ruslar ve çevresi tarafından “Barones” diye anılan Shura’nın kız kardeşi ablasıyla ilgili bilgileri Bezmen’e anlatmıştı.
 
Türkiye Nermin Bezme n adını ilk defa ünlü sanayici aile Bez menler’in gelini olarak duydu. Pamir Bezme n’in eşiydi. Nermin Bezmen, Pamir Bezmen’le birlikte “cemiyet” hayatının vazgeçilmez isimleri arasındaydı. Ancak Bezmen ailesi 1990’larda büyük sıkıntılar yaşadı. Bu sıkıntılardan Nermin Bezmen ve eşi Pamir Bezmen de fazlasıyl a payını aldı.
 
Ancak Bezmen çiftinin yaşadığı sıkıntılar Nermin Bezmen’in içindeki farklı kimliklerin ortaya çıkmasına neden oldu. Önce açtığı resim sergileriyle adını duyurdu.
 
Sonrasında ise zaten var olan yazar kimliğini çok satan  romanlar yazarak pekiştirdi. Nerm in Bezmen’in ilk romanı Kurt S eyt ve Shura şimdi tele izyon ekranlarında. An cak bir de bu romanı n yaz ılma öyküsü var ki, o da adeta bir dedektiflik öyküsü gibi. Şimdi isterseniz size o  öyküyü anlatayım.
 
KAPIYI JACK DELEON AÇTI

Nermin Bezmen , dedesini hiç görm emiş, tanıyamamıştı. Çünkü dedesi o doğmadan önce vefat etmişti. Dede hayatını kaybetmişti ama aile içinde öyküleri, hatıraları sürekli anla tılmaya devam ediyordu. Çok renkli bir kişiliği vardı. Ancak dedenin dilden dile aktarılan en önemli hatırası Shura adlı meçhul bir genç  kadınla yaşadığı b üyük a şktı.
 
Shura hakkında ailenin bil gisi, aristok rat bir Rus ailesine mensup olduğu ve Bolşevik İht ilali’nden sonra bir süre İstanbul’da yaşadığıyla sınırlıydı. Şura, daha  sonra Paris’e gitmek için İstanbul’a veda edecekti.
 
Nermin Bezm en, Shura’nın ve dedesinin hika yesini yazabilmek için uzun yıllar süren  bir araştırmanın içine girmişti. Ne dedeyi çok iyi tanıyanlar ne de olayı çok iyi bildiğini iddia edenlerin verdikleri bilgiler yeterliydi. Nermin Bezmen, romanını yazmak için gereken bilgiye bir türlü ula şamıyordu. Yıllarca süren araştırmalarınd a bir arpa boyu bile yol alamamışt ı. Ta ki kader karşısına ün lü yazar ve araştırmacı Jack Deleon’u çıkartana kadar. Jack Deleon, Beyaz Ruslar’la ilgili bir kitap hazırlamıştı. Nermin Bezmen bu kitabı Shura’yla ilgili bir bilgiye ulaşabilirim düşüncesiyle hemen alıp okumuştu.
 
Bezmen aradığı bilgiyi Jack Deleon’un kitabında bulamamıştı. Ancak içindeki bir his yazarla mutlaka tanışması gerektiğini fısıldıyordu. Nitekim bir cumartesi günü iki ünlü isim, eşleriyle birlikte bir araya geldi. Bezmen, Jack Deleon’a Shura’dan, de desinden, yaptığı araştırma-lardan bahsetti. Deleon’un elinde konuyla ilgili bir bil gi yoktu ama Nermin Bezm en’i, Beyaz Ruslar’ın Tü rkiye’deki son temsilcilerinden  Barones Valentine  Clodt von  Jurgenzburg’la tanıştırmaya söz verdi. Deleon’un bunun için tek şartı vard ı: Ketum olmak. Deleon, Bezmen’den, Barones’e Shura’dan bahsetmemesini istemişti. Beyaz Ruslar aradan on yıllar geçmesine rağmen bildiklerini, tanıdıklarını anlatmak istemeyen kişilerdi. Ancak güvendikten sonra sırlarını açıyorlardı.
 
MÜTEVAZI BİR HAYAT SÜRMÜŞTÜ

Jack Deleon ve Nermin Bezmen eşleriyle birlikte 1991 Eylül’ünde bir cumartesi günü, İsta nbul-Aynalıçeşme’ de Barones’e misafir olmuşlar, tanışmışlardı. Bu tanışıklık Nermin  Bezmen’in zihninde derin izler bırakmıştı. Bezmen o izleri Zihnimin Kanatları b aşlıklı s eri y azılarının birisinde şu sözlerle anlatıyordu: “Kapı açıldığında, adeta, perdesi kalkmış bir tiyatro sahnesini izliyo r hissine kapıldım . Kapının hemen dibi nden b aşlayan uzun masa, girişteki odayı tama men kaplamıştı. Sağ tarafta yanan  köm  ür sobası ile ara sında bir beden lik geçiş yeri  dışında, masanın tüm çevresi dip dibe iskemle ile dolmuş, bize ayrılan dördü dışında hepsine diğer misafirler yerleşmişti. Jak’ın onlarla eski hukuku  olduğu, karşılamalarından belliydi. Misafirden daha ziyade, kalabalık bir aile görüntüsündeydiler.”
 
DOSTLARIYLA YAŞADI

Barones doksanlı yaşlarındaydı. Evinde farklı m illetlerden dostları, sevdikle ri ve hizmetlisiyle yaşıyordu. Bir z enginliği yoktu ama tığı teber  bir yoksul da değildi.  Kimi gönüllü, kimi ücretli kendisine hizmet edenler vardı. Barones çevresindekilerd en  müthiş saygı görüyordu. Nermin Bezmen, Barones’i, “Barones, masanın tam karşı köşesindeki özel koltuğunda oturmaktaydı. Bigudisinden yeni kurtulmuş , dalgalı, kısa, bembeya z saçları, beya z pudra ile saydamlaştırılmış teni, pembe allık dokunuşu ile renklenen yanakları, doksana merdiven dayamış yaşına inat pembe ruju, aynı renk ojeleri ile, zaman yolculuğunu aşıp da gelmiş bir yolcu gibiydi” sözleriyle anlatmıştı
 
ALUŞTA’DAN KAÇMIŞ

Bezmen, tanıştıkları gün Barones’e anneannesinin hatıralarını yazmaya başladığını anlatmıştı. Anneannesinin hatıralarında Shura adında bir kadına rastladığını, bu kadını aradığını söylemişti. Shura, İhtilâlde, Rusya’dan, Aluşta kıyılarından ayrılıp kaçmış. Önce Sino p’a bir sene sonra İst anbul’a gelip Per a’ya   yerleşmiş. Kalyoncu Kolluk Sokak’ta bir  çamaşırhanede, sonra Zezemski Eczanesi’nde çalışmış. 1924'te de Paris’e gitmek üzere, İstanbul’da n vapurl a ayrılmıştı. Barones, Bezmen’i pürdikkat dinliyordu. Sonra Nermin Bezmen’in sözünü kesme ihtiyacını hissetmiş ve onu şoke eden söz dudaklarından dökülmüştü: “Benim kız kardeş bu.” Barones  bu sözlerin ardından Shura’nın çok genç yaşta vefat ettiği bilgisini de vermişti.
 
SEN BENİM YEĞENİMSİN
 
Nermin Bezmen, Barones’i sevmiş, Barones de Bezmen’i benim semişti. İkilinin arasındaki ilişki artık tanışıklığın ötesine  taşınmıştı.  Her salı günü Bar ones’in evinde buluşuluyor, dost meclisi saatler boyunca devam ediyordu. Nermin Bezmen’le Barones’in arasındaki konuşm alar hep Shura etrafında dönüp duruyordu.
 
Bu dost meclislerinden  birinde Nermin Bezm en, sırrını ifşa etmeye, Barones’e Shura’yı niye araştırdığını açıklamaya karar vermişti. Bezmen o gün, Barones’e dedesinin fotoğrafını götürmüş, “Sevgili Tinoçka, bu benim dedem… O da devrimden sonra İstanbul’a kaçmış. Kendisini tanımış mıydınız acaba” diye sormuştu.
 
Barones resmi eline alıp baktıktan sonr a sessizleşmiş, hiçbir şey söylemeden   yatak odasına  geçmişti. Bezmen için zaman ge çmek bilmiyordu. Ancak 15  dakika sonra odasından çıktığında ağladığı çok belliydi. Makyajını tazelemiş, nemli gözlerle Nermin Bezmen’e sarılm ıştı:
 
“Sen benim yeğenimsin.” Sonra da Bezmen’in elinden tutup bir odaya çekmişti.  Bezmen sonunda aradığını bulmuş, yapbozun eksik parçası yerini bulmuştu. Odada albümler, evraklar, fotoğraflar, eski nota defterleri  zmen’in çevresini sarmıştı. Nermin Bezmen  o gün Kurt Seyt ve Shura  romanının kahramanlarının bütün bilgilerine ulaşmıştı. Romanı artık ete kemiğe bürünmüştü. Barones ve Ner min Bezmen o gün den sonra bir daha ne Kurt Seyt’ten ne Shura’da n bahsetti. İkilinin dostlukları Barones vefat edene  kadar kesintisi z devam et mişti.  

YORUMLAR
620894
loading
loading
AdIDM
Tatil Rehberi
OtelCenneti.com
seyahatsever Otel Yorumları, otel fiyatları, tatil tavsiyeleri hizmetleri sunar.

Günlük Gazeteler

Günlük gazete manşetleri, haber siteleri tek bir yerde
Gazetekolay.com

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku

turkceingilizce.ingilizceturkce.gen.tr
Türkçe İngilizce Çeviri,
İngilizce Türkçe Çeviri
rüya tabirleri islami
Türkiye'nin en iyi rüya tabirleri sözlüğü. Rüya tabirleri İslami arama motoru.
Teknoloji Haberleri
Teknoloji Haberleri

MaxiCep.Com
Güncel haberler ve Android, Windows Phone haber ile mobil içerikli forum.
Teknoloji Haberleri
Meb Personeli
Meb Personeli adına her şey burada