• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1153
 • up
  USD
  8.157
 • up
  EURO
  9.6515
 • up
  GBP
  10.6736
 • up
  Altın
  501.462
 
 
 
 
 
 
Tarih : 24.02.2016 - 23:09 Yorum : 0

Sadettin Köpek kimdir, Sadettin Köpek tarihte nasıl bir şahsiyetti

Diriliş Ertuğrul son bölümünde sürpriz yaşandı. Saadettin Köpek ortaya çıktı ve Noyan'a yetişti. Peki ama Sadeddin Köpek kimdir, herkes merak içinde. Peki ama gerçekte Sadettin Köpek kimdir? Sadettin Köpek tarihte nasıl bir şahsiyetti? Sadettin Köpek hakkında tüm merak edilenler haberimizde..

Sadettin Köpek kimdir, Sadettin Köpek tarihte nasıl bir şahsiyetti

Diriliş Ertuğrul son bölümünde sürpriz yaşandı. Saadettin Köpek ortaya çıktı ve Noyan'a yetişti. Peki ama Sadeddin Köpek kimdir, herkes merak içinde.  Peki ama gerçekte Sadettin Köpek kimdir? Sadettin Köpek tarihte nasıl bir şahsiyetti? Sadettin Köpek hakkında tüm merak edilenler haberimizde..

TRT1'in her çarşamba akşamı reytin rekorları kıran dizisi Diriliş Ertuğrul son bölümde Gündoğdu tam Noyan'ın kellesini alacaktı ki, Sadettin Köpek ortaya çıktı. Sadettin Köpek Noyan'ı nasıl kurtaracak? Sadettin Köpek tarihte nasıl bir şahsiyetti?

SADETTİN KÖPEK KİMDİR?

Sadeddin Köpek' in hayatının ilk yılları hakkında yeterli bilgi bulunmamakla beraber Gerçek adı "Köpek bin Muhammed", lakabı ise Sadeddin olduğu bilinmektedir.  I. Alaeddin Keykubad döneminde yaşayan ve emirlik görevinde bulunan Sadettin Köpek nakkaş ve mimar olarak anılmaktadır. 1226 yılında I. Alâeddin Keykubad’ın Harput civarında Eyyûbîler’le yaptığı savaşta Selçuklu ordusunun sol kanat kuvvetlerinin kumandanlığını yapan Sadettin Köpek, Beyşehir gölü yakınlarındaki Kubadabad Sarayı' nın mimarı Konya ve Aksaray şehirleri arasında bulunan ve günümüze kadar ulaşabilen Zazadin Hanı' nı da inşa etmiştir. Dönemin tarihçilerine göre I. Alaeddin Keykubad' ın zehirlenerek öldürülmesinde ve veliahdı İzzeddin Kılıç Arslan' ın tahta çıkmasının engellenmesinde Sadettin Köpeğin önemli rolü olduğu söylenmektedir.

SADETTİN KÖPEK DEVLET YÖNETİMİNDE GÜÇLENDİ

Devlet yönetiminde iyice güçlenen Sadeddin Köpek, kendisi için tehdit gördüğü önemli devlet adamlarını ve kişileri çeşitli sebeplerden öldürtmeye başladı. Atabey Şemseddîn Atunapa, Tâceddîn Pervâne, saltanat naibi Kemâleddîn Kâmyar gibi önemli devlet adamlarını öldürttü ve Hüsâmeddîn Kaymerî, Celâleddîn Karatay gibi devlet adamlarını da görevlerinden uzaklaştırttı. Saltanat naibliği ve Pervanecilik görevlerine getirildi. Gücünü kanıtlamak amacıyla Melikü’l-Ümerâ unvanıyla çıktığı seferde, Eyyubiler'in denetiminde olan Samsat kalesi ile diğer bazı kaleleri ele geçirdi ve bütün bu başarılarından sonra Anadolu Selçuklu tahtına geçmeyi düşünen Sadettin Köpek, tahtta hak iddia edebilmek için I. Gıyaseddin Keyhüsrev' in gayrimeşru çocuğu olduğu yönünde hikaye ortaya attı.

SADETTİN KÖPEK ÖLDÜRTÜLDÜ

Saadeddin Köpek'in gücünün aşırı derecede artmasından endişelenen II. Gıyaseddin Keyhüsrev, 1238 yılının sonbaharında Sadeddin Köpek' le birlikte Kubadabad Sarayı'na geldi. Sultan Keyhüsrev burada verdiği bir ziyafet sonrasında Sivas subaşısı Hüsamettin Karaca' nın yardımıyla Sadeddin Köpek'i 1239 yılında öldürttü. Cesedi demir bir kafes içerisine konulup kale duvarına asılarak halka gösterildi.

Diriliş Ertuğrul Emir Sadettin Köpek karakterini kim oynuyor?

Murat Garipağaoğlu kimdir? Murat Garipağaoğlu Diriliş Ertuğrul'da adı sıklıkla anılan ve merak uyandıran Sadettin Köpek karekteriyle 47. bölümde diziye dahil oldu.

Murat Garipağaoğlu (Sadettin Köpek) Kimdir?

Murat Garipağaoğlu, 1969, Ankara doğumludur. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. 1987 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Daha sonra İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'na girdi. “Macbeth”, “Woyzeck”, ’’Marat Sade’’, ’’Zengin Mutfağı’’ gibi oyunların başrollerini üstlendi. Zengin Mutfağı oyunundaki performansıyla 2013 Afife Jale Ödüllerinde "En Başarılı Komedi/Müzikal Oyuncusu Ödülü'ne layık görüldü.

YORUMLAR
726172
loading
Reklamı Geç