• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 15.07.2014 - 12:00 Yorum : 0

İsrail'den flaş ateşkes açıklaması

İsrail'in Gazze'ye yönelik sekiz gündür süren askeri operasyonlarına ara verip bu sabah 09.00'dan itibaren kabul ettiği ateşkes sadece altı saat sürdü.

İsrail'den flaş ateşkes açıklaması

Reuters'a konuşan görgü tanıkları, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırılarına yeniden başladığını bildirdi. Kudüs'teki bir askeri sözcü, Gazze'de en az iki hedefin vurulduğunu söyledi.

Mısır'ın öncülüğünde dün akşam saatlerinde getirilen ateşkes teklifi tek taraflı olarak İsrail tarafından kabul edilmişti. Buna göre taraflar bugün TSİ 09.00 itibariyle ateşi kesecek ve Perşembe gününden itibaren İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargonun yumuşatılması için müzakerelere başlanacaktı. Hamas ise ateşkesi kabul etmediğini bildirmişti. Ateşkes önerisinin geçerli olması beklenen saatten bir süre sonra da Gazze tarafından İsrail'e roket atıldığı haberleri gelmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da bugün gazetecilere yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

"Gazze Şeridi'nin füzeler, roketler ve tüneller olmak üzere her şekilde askerden arındırılması için Mısır'ın önerisini kabul etti. Ancak Hamas ateşkesi kabul etmezse, şimdilik durum bunu gösteriyor, İsrail bölgede sükuneti sağlamak adına her türlü askeri operasyonunu genişletmek için uluslararası meşruiyete sahip olacaktır."

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da İsrailliler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, bu olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

YORUMLAR
646057
loading
Reklamı Geç