• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 26.05.2017 - 01:50 Yorum : 0

Çevre ve Temizlik Vergisi ile ilgili merak edilenler

Çevre ve Temizlik Vergisi bir yıl içinde iki ayrı taksit döneminde ödeniyor. İlk taksit ödeme süresi 31 Mayıs 2017 tarihinde sona erecek.

Çevre ve Temizlik Vergisi ile ilgili merak edilenler

Çevre ve Temizlik Vergisi için geri sayım başladı. “Çevre ve Temizlik Vergisi nedir?”, “Bu verginin ödenmesinden ev sahipleri mi, kiracılar mı sorumludur?” başta olmak üzere Çevre ve Temizlik Vergisi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

- Çevre ve Temizlik Vergisi tüm konut ve iş yerlerini kapsıyor. Dolayısıyla tüm konut ve iş yeri sahiplerinden alınan bir vergi türü.

- Çevre ve Temizlik Vergisi, gayrimenkulün yer aldığı adrese göre bağlı bulunduğu ilçenin belediyesine ödeniyor.

- Çevre ve Temizlik Vergisi ödemesi zorunludur. Çevre ve Temizlik Vergisi’nin ödeme sorumluluğu bina, apartman, iş yeri sahiplerine aittir. Çevre ve Temizlik Vergisi mükellefi, bir başka deyişle bu vergiyi ödemekle sorumlu olanlar söz konusu konut veya iş yerini kullanan kişilerdir. Eğer vergi alınacak binayı kullanan kişi kiracı ise, Çevre ve Temizlik Vergisi kiracıya ait oluyor.

- Konutlar için Çevre ve Temizlik Vergisi ödenmezse, söz konusu borç tutarı su faturalarına yansıtılır.

- Ödeme döneminin ilk taksit süresi her yılın Mart-Nisan-Mayıs aylarında, ikinci ve son taksit ödeme dönemi ise Kasım ayında gerçekleşiyor.

- Çevre ve Temizlik Vergisi miktarı yıldan yıla değişiyor. Vergi miktarındaki artış oranı her yıl Bakanlar Kurulu’nun belirlediği Emlak Vergisi yeniden değerleme oranının yarısı oranında artırılıyor.

- Konutlar için Çevre ve Temizlik Vergisi su tüketim miktarı esas alınarak metreküp başına; iş yeri veya farklı şekillerde kullanılan binalar için kanundaki tarifeye göre hesaplanıyor. 2017 yılında konutlara ait Çevre ve Temizlik Vergisi, büyükşehir belediyelerde 28 kuruş, diğer belediyelerde ise 21 kuruş olarak hesaplandı.

- Çevre Temizlik Vergisi Beyannamesi ise bir kere veriliyor. Beyanname, konutun veya binanın el değiştirmesi durumunda yeni hak sahibi tarafından yenileniyor.

- Merak edilen konulardan biri de Çevre ve Temizlik Vergisi’nden muaf olma koşulları. Çevre ve Temizlik vergisinden muaf tutulan binalar genel ve özel il idareleri, üniversiteler, yardım kuruluşları, üniversitelere bağlı binalar, ibadethaneler, elçiliklerin kullandığı binalar, konsolosluklarda çalışanların ikâmet adresleridir.

- Çatılı gayrimenkul yapıları kapsayan Çevre ve Temizlik Vergisi, çatısı bulunmayan gayrimenkullerin yanı sıra arazi ve arsaları da kapsamayabiliyor. Ayrıca, kullanımda olmayan veya boş durumdaki binalardan da belediyeye müracat edilmesi halinde vergi alınmaz.

Kaynak: Zingat.com

YORUMLAR
789570
loading
Reklamı Geç