• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 18.05.2017 - 14:17 Yorum : 0

Dar gelirliler için ev sahibi olabilmenin 3 yolu!

Herkes ev sahibi olabilmeyi hayal eder ancak özellikle büyükşehirlerde ev sahibi olabilmek hayalden öteye geçemiyor.

Dar gelirliler için ev sahibi olabilmenin 3 yolu!

Özellikle dar gelirli vatandaşlar için ev sahibi olabilmek oldukça zor. Ancak imkansız değil! Uygun fiyatlı konut satın alabilmenin de birkaç yolu var. TOKİ’nin konut projelerini takip ederek, TURYAP’ın gayrimenkul müzayedelerine katılarak ya da konut kredisi çekerek uygun bir bütçeyle ev sahibi olabilirsiniz. İşte uygun fiyatlı konut sahibi olabilmenin yolları…

1. TOKİ konutlarını takip edin

Uygun fiyatlı konut arayan dar gelirlilerin ilk tercihlerinden olan T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) birçok konut projesini hayata geçiriyor. TOKİ, özellikle alt gelir grubu için Türkiye’nin farklı şehirlerinde birçok konut projesi inşa ediyor. TOKİ’den uygun fiyat ve taksitlerle ev sahibi olabilmek mümkün. Bunun için TOKİ’nin projelerini takip etmelisiniz. Satın alacağınız ev kuralı ya da dar gelirlilere yönelik ise mutlaka o projenin bulunduğu bölgede yaşamalısınız. TOKİ projelerinde başvuru mercileri, projenin yer aldığı il ya da ilçeye göre değişiyor. Başvurular genellikle belediye, valilik veya kaymakamlığa yapılıyor. Başvuru mercileri satış duyurusunda ilan ediliyor.

2. TURYAP gayrimenkul müzayedelerine katılın

TURYAP; kamu, banka, özel kuruluş veya markalı konutları ve ticari projeleri içeren gayrimenkul müzayedeleri düzenliyor. Açık artırmalarda farklı şehirlerden farklı tipte konutlar ya da arsalar uygun fiyatlarla satışa çıkıyor. Buradaki açık artırmalara katılarak bütçenize uygun bir ev bulabilirsiniz. TURYAP gayrimenkul açık artırmalarına katılmak için evin fiyat aralığına göre katılım teminatı ödemek gerekiyor. TURYAP gayrimenkul açık artırmalarını web sitesinden takip edebilirsiniz.

3. Konut kredisi çekin

Eğer az da olsa birikmiş paranız varsa konut kredisi de çekebilirsiniz. Bankadan konut kredisi çekerken alacağınız ev fiyatının en az yüzde 20’sini peşin vermeniz gerekiyor. Ne kadar çok peşinatınız varsa, o kadar az faiz ödersiniz. Konut kredisi alabilmek için; geçmişte kredi borcunuzun olup olmadığına, kredi geçmişinize ve haciz ile icra davalarınızın olup olmadığına bakılır. Konut kredisiyle satın alınan evler banka tarafından ipotek altına alınıyor.  

Kaynak: Zingat.com

Etiketler :
YORUMLAR
788195
loading
Reklamı Geç