• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 07.09.2017 - 11:29 Yorum : 0

Evinizi satışa çıkarmadan önce değerini artırın

Sahip olduğu konutu satışa çıkarmayı düşünenler için evinin satılık fiyatını belirlemek kadar bu süreci en hızlı şekilde tamamlamak da önem taşır.

Evinizi satışa çıkarmadan önce değerini artırın

Bir konutun satış fiyatı, aynı zamanda evin değerini de gösterir. Evinin gerçek değerini öğrenmek, bu yönde bir artış yapabilmek için gerekli ilk bilgidir. Evin değeri satış fiyatı, kira bedeli ve yatırım dönüş süresi hesaplamalarına göre belirleniyor. Bu hesaplamada etkili olan özellikler konutun bulunduğu şehir, ilçe ve mahalleyi kapsayan bölge emlak pazarının durumu, konutun yer aldığı binanın yaşı, dairenin bulunduğu kat bilgisi ve cephenin yanı sıra oda sayısıdır. Daha detaylı olarak ele almak gerekirse; konutun şehir merkezine mesafesi, ulaşım avantajları ve yakın çevresinde evin değerini olumlu yönde artıran hastane, okul, alışveriş merkezi gibi yerlerin yer alması satılık bir evin satış fiyatını artırırken, aynı zamanda alıcıların ilgisinin de daha yüksek oranda olmasını sağlayabiliyor.

Evinin değerini artırmak isteyen konut sahipleri ise evin iç özellikleri ile ilgili birtakım değişiklikler yaparak hem satış süresini kısaltabiliyor hem de evin satış fiyatını artırabiliyor. Peki bir taşınmazın mülk değerini yükseltmek için kısa zamanda ve daha düşük maliyetlerle uygulanabilecek adımlar neler olabilir? İşte 48 saat gibi bir sürede evin değerini artıracak birkaç kolay değişiklik:

- Taşınmaya hazır ve masrafsız bir ev izlenimi için işe duvar boyasından başlamakta yarar var.

- Yine alıcıların ev ziyaretinde ilk izlenimi doğru oluşturmanın sırrı dış kapı ve antrede yapılacak stil sahibi yenilemelerdir.

- Döşemeleri parlatmak evi yenilemek için iyi bir fikir olacaktır. Aynı zamanda evinizi satışa çıkardığınızda alıcı ziyaretlerinde evinizin daha yeni ve bakımlı görünmesini sağlayacaktır.

- Tuvalet ve banyoda muslukları yeni modellerle değiştirmek, banyoda duş başlıklarını yenilemek, hasarlı fayanslar varsa bu bölümlere müdahale etmek gerekebilir.  

- Kapılar eskiyse ve kapıları yenileriyle değiştirmek bütçenizi zorlayacaksa, belki kapı kollarında veya kulplarında değişikliğe gidebilirsiniz. Benzer bir uygulama pencereler için de düşünülebilir.

- Bir evin mutfağının satış fiyatı kadar alıcıların beğenisini de yüksek oranda değiştirebildiğini unutmayın. Fonksiyonel, mutfak dolapları temiz ve iyi kullanılmış bir mutfak için gerekli önlemleri alın. Bu arada yeni stil armatür eklemeyi de ihmal etmeyin.

Kaynak: Zingat.com

Etiketler :
YORUMLAR
806966
loading
Reklamı Geç