• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 16.06.2017 - 15:01 Yorum : 0

Kat karşılığı arsa satışı için ipuçları

Arsa sahipleri taşınmazlarını farklı şekilde değerlendirmek isteyebiliyor. Kat karşılığı inşaat sözleşmesine konu olacak arsanın imara uygun olması durumunda harekete geçiyorlar. Arsasına bir konut, ticari gayrimenkul veya hem konut hem iş yeri bir arada bir bina yaptırmak amacıyla müteahhit firma arayışına başlıyorlar.

Kat karşılığı arsa satışı için ipuçları

Sahip olduğu arsayı kat karşılığı satışını yapacaklar nelere dikkat etmeli? İşte kat karşılığı arsa satışı ile ilgili ipuçları…

Kat karşılığı sözleşmesi yaparken… 

Arsasını kat karşılığı satışını yapmak üzere müteahhit bir firma ile anlaşanlar için en önemli adım, tüm detayları içeren sözleşmenin yapılma aşaması. İleride istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması için, bu alanda uzman bir avukattan destek alınması gerekiyor.

Kat karşılığı arsa satışı sözleşmesinde özellikle arsa sahibi veya sahipleri ile müteahhidin yükümlülükleri, arsanın tapuya şerh edilmesi durumunda bir teminatın (teminat mektubu) söz konusu olması, inşaatın başlangıç ve teslim tarihi, iskân harcamalarının ödenme şekli ve süreci yer almalı. Ayrıca hangi özel şartlarla sözleşmenin sona erdirilebileceği de eklenmesi gereken maddelerden biri…

Kat karşılığı modeli mı, gelir paylaşımı modeli mi?

- Bir arsanın kat karşılığı satışı için anlaşmaya gidenleri iki seçenek bekliyor: Kat karşılığı modeli veya gelir paylaşımı modeli.

- Kat karşılığı modelini tercih edenler, arsa üzerine yapılacak binanın metrekaresi üzerinden bir yüzdeye sahip oluyor. Binada sadece konut, sadece iş yeri veya her ikisi birlikte bulunacak olsa dahi, taşınmaz sahibine inşaat tamamlandıktan sonra anlaşılan yüzdeye karşılık gelenler toplu olarak teslim ediliyor. Bu modelde taşınmaz sahibi binada payına düşen konut ya da konutların tapusunun da sahibi oluyor.

- Gelir (hasılat) paylaşımı modelini seçenler ise, arsa üzerine hayata geçirilen inşaat projesinin cirosu üzerinden belirli bir miktar üzerine anlaşma yapıyor. Binadaki satışların tamamlanması ve tahsil edilme adımının ardından ödemelerini nakit olarak alıyor. Bu modelde, kat karşılığı modelinin aksine tapu teslimi söz konusu olmuyor.

Kaynak: Zingat.com

YORUMLAR
793243
loading
Reklamı Geç