• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 05.05.2017 - 16:52 Yorum : 0

Kentsel dönüşüm başvuru dilekçesi nasıl yazılır?

Kentsel dönüşüm faaliyetleriyle başta depreme karşı sağlam yaşam alanları oluşturulması için riskli yapıların yenilenmesini ve çarpık kentleşmenin önüne geçmeyi hedefleniyor.

Kentsel dönüşüm başvuru dilekçesi nasıl yazılır?

Sahip oldukları gayrimenkuller riskli bir binada yer alanlar, depreme karşı sağlam olmayan binalarda yaşayanlar kentsel dönüşüm faaliyetleri çerçevesinde binalarını yenilemek istiyor. Peki kentsel dönüşümden faydalanarak binalarını yenilemek isteyenleri nasıl bir süreç bekliyor. Hak sahiplerinin, binalarının kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmesi için nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor?

Kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen hak sahiplerinin atmaları gereken ilk adım kentsel dönüşüm başvurusunda bulunmak oluyor. Kentsel dönüşüm başvurusu hazırlanan bir dilekçeyle ilgili makama sunuluyor. Başvurunun içeriği, söz konusu binanın “risk tespiti”nin belirlenmesi oluyor. Riskli bina raporu alan yapılar kentsel dönüşüm kapsamında yenilenebiliyor.

Risk tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, belediyelere, il özel idarelerine, büyükşehirlerde büyükşehir belediyelerine, büyükşehir ilçe belediyelerine veya Bakanlık tarafından lisanslandırılmış kurum ve kuruluşlara başvurmak gerekiyor.

Kentsel dönüşüm başvuru dilekçesi

Dilekçede başvuru tarihi gün, ay ve yıl bilgisiyle sağ üst köşeye yazılması önem taşıyor. Aynı şekilde dilekçenin alt bölümünde ise başvuru sahibinin ad ve soyadı, adres, telefon bilgileriyle birlikte imzası da ayrıca belirtilmeli.

Kentsel dönüşüm dilekçesinde açık bir ifadeyle, yenileme amacıyla başvurulan binanın bulunduğu il, ilçe, mahalle, cadde, sokak ve apartman ismi, numarası ile birlikte tapudaki pafta, ada ve parsel bilgilerinin dilekçenin ilk paragrafında yer alması gerekiyor.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, başvuru dilekçesinin ana metni şu şekilde oluşturulabilir:

“… ili, … ilçesi, .. Mah., … Cad., … Sok. … Apt., No:…; tapuda … pafta, … ada, … parsel sayılı yapıda kat malikiyim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı lisanslı kuruluşu olarak 6306 Sayılı Kanun kapsamında, binamız RİSKLİ YAPI TESPİT RAPORU’nun hazırlanması için gereğinin yapılmasını arz ederim.”

Kentsel dönüşüm başvurusunda gerekli belgeler

Kentsel dönüşüm çerçevesinde binasının risk raporu almasını ve yenilenmesini isteyen hak sahiplerinin, başvuru dilekçeleri ile birlikte bazı belgeleri de hazır bulundurmaları gerekiyor. Kentsel dönüşüm dilekçesinin beraberinde gerekli belgeler şu şekilde sıralanıyor: Tapu fotokopisi, tapu sahibi kimlik fotokopisi, tapudan alınan hisse döküm yazısı, belediye onaylı adres doğrulama yazısı ve emlak bildirim yazısı.

Kaynak: Zingat.com

Etiketler :
YORUMLAR
785962
loading
Reklamı Geç