• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 19.09.2017 - 12:07 Yorum : 0

Ödeyebileceğiniz kira fiyatını biliyor musunuz?

Kiralık daire fiyatları, evin bulunduğu bölgeden sunduğu imkânlara kadar değişen farklı özellikleri nedeniyle konuttan konuta farklılık gösteriyor.

Ödeyebileceğiniz kira fiyatını biliyor musunuz?

İlk kez kiralık evde yaşamaya başlayacaklar kadar oturduğu daireyi değiştirmek isteyenler için de kiralık ev arayışında pek çok kriter etkili oluyor. Dairenin masraf isteyip istemediği, oda sayısı, balkonlarının kapalı veya açık olması, cephesi gibi iç özellikler veya aidat masrafı, depreme dayanıklı binada yer alması, bulunduğu ilçe, ulaşım kolaylığı gibi dış özellikler bunlardan sadece bazıları. Ancak tüm bu özellikler kadar önemli olan ise kiralık dairelerin fiyatları.

Aylık gelirinizin ne kadarını kiraya ayırmalısınız?

Kiralık daire arayanların emlak sitelerinde ev ilanlarını incelemeye başlamadan önce kendilerine sorması gereken ilk soru, “Gerçekten ne kadar kira fiyatı ödeyebilirim?” olmalı. Bir başka deyişle, mevcut bütçenin ne kadarının aylık kira ödemesi için ayrılabileceğinin hesaplanması gerekiyor. Aksi takdirde, doğru bütçeleme yapamayan kiracılar ilerleyen süreçte hem maddi hem de manevi açıdan sıkıntılar yaşayabiliyor.

Kira gideri hesaplamak için “50/30/20 Kuralı”

Aylık gelirinizin ne kadarını kira ödemesi için ayırabileceğinizi hesaplayabilmenin birkaç yöntemi bulunuyor. En bilinen yöntemlerden biri, “50/30/20 Kuralı”. “50/30/20 Kuralı”na göre; aylık gelirinizin yüzde 50’sini sabit giderler (kira, ulaşım, ev alışverişi, faturalar vs.), yüzde 30’unu günlük harcamalar (yemek, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar, alışveriş vs.), kalan yüzde 20’sini ise mali hedefleriniz (kredi kartı gibi borçları ödemek ve geleceğe yönelik olarak tasarruf etmek vs.) için planlamak gerekiyor. Söz konusu dağılıma göre ve bazı harcamalarda kısıtlamalara gidilebileceği düşünüldüğünde, “50/30/20 Kuralı”, konut giderlerinizin brüt gelirinizin yüzde 30’unu aşmaması gerektiğini öneriyor.

Harcamalarınız ile ilgili gerçekçi olun

Bütçenizi bir miktar aşacağını düşündüğünüz ancak yaşamınızı sürdürmek için beğendiğiniz kiralık daireyi kiralamak konusunda istekliyseniz; almanız gereken birtakım tedbirler söz konusu. Kredi kartını ya hiç kullanmamak ya da acil durumlarda yararlanmak için uzakta tutmak bunlardan biri. Gerekliliği elzem olmadıkça kredi kullanmamak da bir başka tedbir. Uzun vadede fayda sağlayacak tedbirler arasında ise özellikle yakıt, elektrik ve su harcamalarında daha tasarruflu davranmak, aylık sabit fatura ödeme kaleminde bir miktar azalmayı sağlayabilir.

Kaynak: Zingat.com

Etiketler :
YORUMLAR
808880
loading
Reklamı Geç