• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 21.08.2017 - 12:10 Yorum : 0

Riskli binanın yıkım süreci ile ilgili merak edilenler

Kentsel dönüşüm merkezli çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda yaşadığı binanın yenilenmesi talebini taşıyan mülk sahipleri kentsel dönüşüm sürecinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylı deprem risk raporu sonrasında başlayan kentsel dönüşüm sürecinde binanın yıkımı öne çıkan aşamalardan biri.

Riskli binanın yıkım süreci ile ilgili merak edilenler

Kentsel dönüşümden faydalanmak için öncelikle bina için risk raporu almak gerekiyor. Yaşadığı bina kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilenler, başvuruda bulunarak 18 aya kadar kentsel dönüşüm kira yardımı alabiliyor. Başvuru için doğru zaman, binanın anlaşmayla tahliye edilmiş olması. Peki tahliye sonrası riskli binaların yıkım süreci nasıl işliyor?

Riskli bina yıkım süreci

Mülk sahipleri için yıkım ruhsatı edinmeden riskli binanın yıkım masrafının kime ait olduğuna kadar merak edilen pek çok başlığı içerisinde barındırıyor. İşte kentsel dönüşümde riskli binanın yıkım süreci ile ilgili bilinmesi gerekenler…

- Riskli binanın yıkım işleminin gerçekleşmesi için “yıkım ruhsatı”nın ilgili belediyelerden alınması gerekiyor.

- Bir başka zorunluluk da, müteahhit yıkım sözleşmesinin imzalanması ve yıkım fenni teknik sorumlusunun olması. Yıkım sözleşmesinde, yıkıma ne nezaret edecek fenni sorumlunun yıkım teknik sorumluluk taahhüdü vermesi gerekiyor.

- Riskli olduğu tespit edilerek hakkında yıkım kararı çıkan binaların yıkım ve diğer masrafları ev sahiplerine ait. Diğer yandan, mülk sahiplerinin müteahhit firmayla özel bir anlaşma yaparak bu konuya farklı şekillerde çözüm yolu bulduğu da biliniyor. Tamamen konut sahipleri ve firma arasında yapılacak olan anlaşmaya göre değişken bir durum olarak nitelendirilebilir.

- Belediyenin verdiği 60 günlük süre sonunda apartman sakinlerinin kendi aralarında anlaşma sağlamaması ve binanın yıkılamaması gibi durumlarda, devlet tebligat yoluyla ev sahiplerine ek süre veriyor.

- Riskli binaların yıkımı öncesinde hak sahiplerine 60 günlük süre tanınıyor.

- Verilen sürede binanın yıkımı gerçekleşmediğinde tanınan ek süre 30 gün.

- Tanınan sürede riskli binayı terk etmeyen malikler veya kiracılar İstanbul, İzmir ve Bursa’da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri’ne, diğer şehirlerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne bildiriliyor. Ardından yasal işlemler başlatılıyor.

- Yıkım bedeli karşılığında da ev sahiplerinin tapudaki haklarına bedel karşılığında ipotek konuluyor. Yıkıma karşı çıkacak kişilerin, yıkım tebligatından itibaren 15 gün içinde dilekçeyle başvuruda bulunma hakkı bulunuyor. Ancak bina hakkında bir kere “riskli” uyarısı çıkması, bu itirazlara rağmen binanın yıkımın gerçekleşmesinin önüne geçemiyor.

Kaynak: Zingat.com

Etiketler :
YORUMLAR
804319
loading
Reklamı Geç