• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 28.07.2017 - 17:19 Yorum : 0

Sahibinden ev alanlar için kritik öneriler!

İkinci el konut almak isteyenler, bir gayrimenkul ofisi veya danışmanıyla çalışmayı tercih etmediği durumda “sahibinden satılık” evlere yöneliyor.

Sahibinden ev alanlar için kritik öneriler!

Hayatta verilen en önemli kararlardan biri olan “ev sahipliği”nde ise konutun sahibi ile iletişime geçerek ev satın almayı gerçekleştirenlerin dikkat etmesi gereken konular bulunuyor. Sahipleri tarafından satılık ev ilanı verilen daireleri arasında bir seçim yapmayı düşünenler için bu sürecin avantajlı ve dezavantajlı yanları olabiliyor.

- Sahibinden ev alacakların ilgilendikleri daireyi ziyaretleri sırasında yüz yüze iletişime geçeceği ev sahibinden edinmesi gereken ilk cevap “evini neden satışa çıkardığı” ile ilgili olmalıdır.

- Satın almayı düşündüğünüz evin sahibi, size evin bulunduğu bölgenin yanı sıra apartmandaki kurallar, komşular, evin farklı bölgelere ulaşım olanakları, sosyal imkânlar gibi pek çok merak edilen bilgileri detaylı olarak verebilir.

- Satılık ev için önerilen satış fiyatı ile ilgili pazarlık yapmadan önce, aynı semtte, hatta aynı sokaktaki benzer dairelerin satış fiyatları ile ilgili araştırma yapmak gerekir.

- Yine evle ilgili satın alma süreçlerini başlatmadan önce mutlaka öğrenilmesi gereken konular arasında dairenin bulunduğu binanın yaşı, depreme dayanıklılığı geliyor. Dolayısıyla yakın zamanda kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği önem taşıyor. Kentsel dönüşümle yenilenme ihtimali olan bir binada ev satın alanlar, yeni evlerine yapacakları masrafları da bu çerçevede değerlendirmelidir.

- İkinci el ve sahibi tarafından satılan bir konutu yatırım amaçlı alanlar içinse binanın yenilenme olasılığının zaman olarak yakın olması bir avantaj olarak değerlendirilir.

- Evin satış fiyatı ile ilgili pazarlık yapmak, sahibinden satın alınan bir evde ancak cüzi miktarda olabilir. Peşin ödeme miktarı ev sahibiyle pazarlıkta etkili olabilir, ancak evini satışa çıkaran kişilerin pazarlık konusuna pek sıcak yaklaşmadığı da bir gerçektir.

- Sahibinden ev satın alanların, ev satış işlemini gerçekleştirmeden önce tapu kayıtlarını araştırma konusunda bir uzmandan destek almalarının önerildiğini hatırlatmakta fayda var.

- Satın alınan ikinci el daire ile ilgili kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusuna sahip olmasına özen göstermek gerekiyor.

- Son olarak, sahibi tarafından satışa çıkarılan daireyi satın alma kararı verildiğinde, evle ilgili yapılacak tadilat vb. masrafların da konut sahipliği için ayırdığınız bütçenin içinde olduğuna emin olmalısınız.

Kaynak: Zingat.com

Etiketler :
YORUMLAR
800327
loading
Reklamı Geç