• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  107162
 • down
  USD
  6.8114
 • up
  EURO
  7.5703
 • up
  GBP
  8.4831
 • up
  Altın
  379.883
 
 
 
 
 
 
Tarih : 17.09.2014 - 09:42 Yorum : 0

Bedelli askerlik için 5 sebep

Başbakan bedelli askerlik sinyali verdi, TSK da 'olumlu' bakıyor. İşte yüz binlerin beklediği 'bedelli'nin gerekçeleri

Bedelli askerlik için 5 sebep

Binlerce gencin heyecanla beklediği bedelli askerlik tasarısı, yeniden tartışılıyor. KKTC'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gündemi değerlendiren Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı'ndan kapsamlı brifing aldıktan sonra ihtiyacı değerlendireceklerini açıkladı. Davutoğlu, “Bu çerçevede atılması gereken adımlar varsa bunları birlikte gözden geçireceğiz. Ama öncelikle bu konuda gerçek tablonun ne olduğu hususunda daha geniş, kapsamlı bir brifing alacağım” dedi. Bu açıklamanın ardından gözler Genelkurmay'a çevrildi. Karargah'ın hazırlayacağı rapor, bedellinin zamanını, yaş sınırını ve kapsamını belirleyecek. Askerlik süresinin kısaltılması sonrasında personel sıkıntısı yaşamayan TSK'nın bedelliye soğuk bakmayacağı ihtimali üzerinde duruluyor. Çalışmada esas gündemin 'kaçak-saklı-bakaya yükümlülerin eritilmesi' olduğu belirtildi. Bedelli askerliğin çıkması halinde ücretinin de 15 ila 25 bin TL arasında olması bekleniyor. Yaşta ise birtakım oynamaların yapılabileceği değerlendiriliyor.  Bedelli talebi ve bunun, devlet yönetiminde karşılık bulmasının ardında yatan 5 gerekçesi ise şöyle:
> Türkiye'de şu anda 650 binden fazla asker kaçağı var. Bu sayı normal askere alma yöntemi ile kısa vadede bitirilemez.
> Hükümet terör olayları nedeniyle bedelliye karşı çıkıyordu. Bir yanda anneler ağlarken diğer yanda bedelli askerliğin çıkarılması hakkaniyete uygun bulunmuyordu. Ancak çözüm süreci ile artık terör de önemli oranda son buldu.
> Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM'ye gelen talep mektupları sonrasında bedellinin bir gereklilik olduğu imajı oluştu.
> Ordu artık profesyonelleşti. Bu da bedelli için hükümetin elini kolaylaştırıyor.
> Bedelli askerlik uygulamasıyla bütçeye de önemli bir katkının gelmesi bekleniyor.
Şehit ailelerine harcandı
Açıklanan verilere göre, önceki bedelli uygulamasında elde edilen gelirin büyük bölümü şehit yakınlarına “faizsiz konut kredisi”, şehitlik bakımları ve “Biz Değil miydik” gibi projeler için kullanıldı.
 

YORUMLAR
657675
loading
Reklamı Geç