• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1121
 • up
  USD
  7.773
 • up
  EURO
  9.0619
 • up
  GBP
  10.0149
 • up
  Altın
  468.615
 
 
 
 
 
 
Tarih : 10.12.2014 - 08:58 Yorum : 0

Bedelli askerlik yasalaştı

Bedelli askerlik düzenlemesi, sabah erken saatlerde TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Bedelli askerlik yasalaştı

Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin meclisten geçmesiyle, 28 yaşından gün almış kişiler (1 Ocak 1988 tarihinde doğanlar dâhil) istekleri halinde, 18 bin lira bedeli 2 ay içinde ödemek kaydıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.
Kanun yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen 'askerliğe elverişli olmadıklarına' dair kararlardan dolay askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da yaş şartı aranmaksızın bedelli askerlikten faydalanabilecek.
Kanun teklifinde sözleşmeli erbaş ve er alımıyla ilgili olarak kabul edilen düzenlemeye göre de, en az ilköğretim ya da yurtdışında dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış, 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş kişiler de sözleşmeli er olarak başvurabilecek.
Ortaöğretim mezunu olanlar için askerlik hizmetini yapmış olma şartı da aranmayacak.
Kanun teklifi, TBMM'de TSİ sabah 03.00'da kabul edildi. Teklifin oylamasına HDP katılmadı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçen hafta grup toplantısında bedelli askerlik imkanı getirileceğini açıklamış ve bu uygulamadan 700 bin kişinin faydalanmasını beklediklerini ifade etmişti.
Hükümet, bedelli askerlikten elde edilecek geliri Sanayii Fonu'na aktararak sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları için kullanmak istiyor.

YORUMLAR
675619
loading
Reklamı Geç