• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1121
 • up
  USD
  7.773
 • up
  EURO
  9.0619
 • up
  GBP
  10.0149
 • up
  Altın
  468.615
 
 
 
 
 
 
Tarih : 08.12.2014 - 12:50 Yorum : 0

Bedelli askerlikten gelen para savunma sanasine aktarılacak

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bedelli askerlikten gelen paranın savunma sanayisine aktarılacağını söyledi.

Bedelli askerlikten gelen para savunma sanasine aktarılacak

Hükümetin son 5 yılda en çok faydalı işi AR-GE'ye yaptığı destekler olduğunu belirten Arınç, "Sayın Başbakanımız yemekte sanayicelere sordu; 'AR-GE' desteklerimizden bir talebiniz var mı ?' TOFAŞ'ın başındaki CEO'su dedi ki 'Bu AR-GE destekleriniz için söylenecek en ufak bir eleştiri olamaz. Bize istediğimizden fazlasını veriyorsunuz' AR-GE çok önemli. Sizde buna çok önem verin. Bakınız bedelli askerlikten gelecek parayı hiç kamunun bütçesine girmeden savunma sanayine ayıracağız. Savunma sanayinde milli yaptırımlarımız var. Atak helikopterleri yapıyoruz, Kruvazörler yapıyoruz. İnanıyor musunuz bunları bir de ihraç ediyoruz. Bugün Endonezya'ya, Malezya'ya varıncaya kadar zırhlı personel taşıyıcılardan, gemilere, muhriplere, ve korvetlere kadar bir çok ihraç ettiğimiz ürün var. Türkiye savunma sanayisinde çok iyi bir noktaya geldi. Eskiden uçak alırdık, uçmasını da beceremezdik. İçindeki donanımı da bize söylemezlerdi. Biz tanklarımızın modernizasyonunu bile hatta İsrail'e verecek noktaya gelmiştik. Ben hatırlarım, muhalefetteydik o zaman T60 tanklarının modernizasyonunu İsrail'e verdiği için hükümeti yerden yere vururduk. Şimdi çok şükür hiç birşeyimiz ile dışarıya bağımlı değiliz. Çok küçük elektronik aksamlar hariç, bilgisayar ve yazılım hariç onun dışında yüzde 90'nın yapabilecek durumdayız" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Çözüm sürecine herkesin destek olması gerektiğinin altını çizen Arınç, konuşmasına şöyle devam etti: “Çözüm süreci Türkiye'nin önündeki en büyük handikaptır. Bunu aştığımız takdirde, Türkiye bugün geldiği noktanın 3 misline birden fırlar. Türkiye uçuşa geçer. Takeoff durumundan artık saatte 900 km hızla giden bir uçak gibi olur. Topyekün kalkınır. Yatırımlar hızlanır. Dışarının daha büyük cazibesini çeker. Bütün bunları yapacağız. Halkımızın can ve mal güvenliği önceliğimizdir. Onun dışında siyasi bir çözümü hep beraber gerçekleştireceğiz.”

“İNŞALLAH YENİ HÜKÜMETTE YENİ MANİSALI BAKANLARLA YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”
Manisa'da her zaman bir siyasi olgunluğun olduğunu söyleyen Arınç, “Bunu bütün partiler için söylemeliyim. Bazen birileri hakkımızda ileri geri laflar edip, bizi üzüyor ama olsun genelde herkesin birbirine daha çok saygı duyduğu, birbirini yok etmek için değil birbirini var etmek için çalıştığı bir siyasi olgunluğun da Manisa'da olduğunu düşünüyorum. İnşallah gelecek günler daha güzel olacak. Yeni bir yıla gireceğiz. Yeni bir hükümet, yeni hükümette yeni Manisalı Bakanlarla inşallah. Bak bu sözümü unutmayın gazeteciler. Bu güzel kahvaltının sonunda güzel bir orta kahve gibi oldu. Yeni hükümette, yeni Manisalı Bakan veya Bakanlarla gerçi iki tane olmaz da bir tane mutlaka olsun yolumuza devam edeceğiz arkadaş.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından MÜSİAD Manisa Şube Başkanı Abdullah Tekin, Başbakan Yardımcısı Arınç'a hediye takdiminde bulundu.

YORUMLAR
675375
loading
Reklamı Geç