• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  109328
 • up
  USD
  6.755
 • up
  EURO
  7.5702
 • down
  GBP
  8.4686
 • up
  Altın
  369.784
 
 
 
 
 
 
Tarih : 19.08.2014 - 17:35 Yorum : 0

Bedellik askerlik için CHP'den sürpriz teklif

CHP 28 yaşından gün alanların bedelli askerlik yapmasına imkan tanıyan kanun teklifi verdi.

Bedellik askerlik için CHP'den sürpriz teklif

 CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören'in, TBMM Başkanlığı'na sunduğu Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, yıl sonu itibariyle 28 yaşından gün alanların 6 ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları ve 15 bin lira ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarını öngörüyor.

Teklif, 15 bin liranın defaten ya da yarısı başvuru sırasında yarısı başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde ödenmesini de içeriyor. Askerlik hizmetinden muaf tutulanlardan isteklilerin, 6 ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları halinde yaş şartı aranmaksızın bedelli askerlikten yararlanmasına imkan tanıyan teklif, bedelli askerlikten yararlananlar hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmamasını, başlatılanların sona erdirilmesini düzenliyor.

Teklifin gerekçesinde, ortalama yaşın ve eğitim düzeyinin yükselmesiyle askere gitme yaşının da yükseldiği ifade edilerek, "Bu süre içerisinde evlenip iş kuran, çoluk çocuğa karışan gençler vatani görevlerini hep ertelemek zorunda kalmışlardır. Bu nedenle bakaya sayısının her yıl arttığı gözlenmektedir" denildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin profesyonel ordu olmasının uzun süredir gündemde olduğu anlatılan gerekçede, "Bu nedenle barış zamanlarında zaman zaman çıkarılacak bedelli askerlik uygulamalarının uygun olacağı düşünülmektedir. Gençlerimizin en verimli çağlarında iş ve sosyal yaşamdan uzun süre ayrı kalması gelecek planlarında aksamalara neden olmaktadır" ifadesine yer verildi.

YORUMLAR
645763
loading
Reklamı Geç