• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1153
 • up
  USD
  8.157
 • up
  EURO
  9.6515
 • up
  GBP
  10.6736
 • up
  Altın
  501.462
 
 
 
 
 
 
Tarih : 30.04.2015 - 14:51 Yorum : 0

'TBMM'ye girecek kadın vekillerden beklentimiz yüksek'

KADEM Başkanı Yılmaz, "Meclis'e girecek kadın vekillerden beklentimiz yüksek. Kadına yönelik şiddetle mücadelede aktif birer savunucu olmalarını talep ediyor, koltukları kadın kalkınması için doldurmalarını istiyoruz" dedi.

'TBMM'ye girecek kadın vekillerden beklentimiz yüksek'

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, KADEM tarafından "AB-Türkiye Siyasette Kadın Sivil Ağı Projesi" kapsamında İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde düzenlenen "Kadın ve Siyaset Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, kadının siyasette eksik temsilinin, kadın erkek eşitliğinin de ötesinde, öncelikle bir demokrasi meselesi olduğunu ifade etti.

Siyasetin içindeki kadınların lobi faaliyetleri yaparak kadın meselelerine yönelik çözüm arayışlarında bulunmaları gerektiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"7 Haziran için bütün partiler hummalı bir şekilde çalışıyorlar. Buradan bir çağrıyı gerçekleştirmek istiyorum. Bu dönem Meclis'e girecek kadın vekillerden beklentimiz yüksektir. Özellikle hepimiz için son derece ehemmiyetli olan kadına yönelik şiddetle mücadelede aktif birer savunucu olmalarını talep ediyor, Meclis koltuklarını öncelikli olarak kadın kalkınması için doldurmalarını istiyoruz. Unutulmamalıdır ki İslam medeniyeti, Osmanlı İmparatorluğu ve cumhuriyetimiz kadın kalkınmasıyla ilerlemiş, tarih bugün bu noktaya kadınlarla gelmiştir" diye konuştu. 

Yılmaz, Türkiye, Fransa ve Belçika'dan 12 sivil toplum kuruluşu bir araya getirilerek sivil toplum ağı oluşturacak "AB-Türkiye Siyasette Kadın Sivil Ağı Projesi" kapsamında oluşturulan network ile kadınların siyasete katılımı konusunda sürdürülebilir ortaklık ve ağ mekanizması kurulduğunu dile getirdi. 

Sempozyuma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş da katıldı. 

Etiketler :
YORUMLAR
699002
loading
Reklamı Geç