• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 30.07.2015 - 11:43 Yorum : 0

Jane Birkin'den Hermes'e 'Birkin çanta' resti

Jane Birkin, kendi adını taşıyan ikonik Birkin çantasının yapımında kullanılan timsah derilerini elde etmek için timsahlara işkence edildiğini öğrendikten sonra Hermes'ten çantanın adını değiştirmesini istedi.

Jane Birkin'den Hermes'e 'Birkin çanta' resti

Hermes’in Birkin adlı çantası dünyadaki en pahalı ve en çok arzu edilen moda parçalarından biri... Ama çantaların ilham kaynağı, İngiliz oyuncu ve müzisyen Jane Birkin artık çantalarla ilişkilendirilmek istemiyor. Birkin çantanın yeniden isimlendirilmesini talep etti.
Yüzlerce dolara mal olan Birkin çanta, 1984’te Hermes’in eski yöneticisi Jean-Louis Dumas tarafından üretildi. Üretilişinden 31 yıl sonra aksesuara adını veren Jane Birkin, çantanın yapımında timsahların zarar gördüğünü öğrenerek marka aleyhinde konuşmaya başladı.
'TİMSAHLARA ZARAR VERİLDİĞİNİ ÖĞRENDİM'
Hayvan hakları örgütü olan PETA tarafından yayınlanan açıklamada Birkin “Benim adımı taşıyan Hermes çantaların yapımında timsahlara zarar verildiği hakkında bilgilendirildim. Hermes çantaların yapımında uluslararası kurallar uygulanmaya başlayana kadar markadan Birkin çantasını yeniden adlandırmasını istedim” dedi. PETA’ya göre Birkin’in bu tepkisinin nedeni kendilerinin, Teksas’tan Zimbabve’ye kadar uzanan timsah çiftliklerini ve timsah kıyımlarını açığa çıkardığı görüntüler.

HERMES: O FABRİKA BİZE AİT DEĞİL
Hermes, Daily Mail Online’a yaptığı açıklamada “Jane Birkin, timsahların öldürülmesi konusundaki kaygılarını dile getirdi. Onun bu yorumları yıllardan beridir süregelen arkadaşlığımızı ve birbirimize olan güvenimizi hiçbir şekilde etkilemez. Hermes markası onun duygularına saygı duymaktadır ve aynı zamanda marka yayınlanan görüntüler tarafından sarsılmıştır” dedi ve ekledi “Videoda geçen Teksas çiftliğinde yapılan soruşturmalar devam ediyor. Herhangi bir ihlal görüldüğü takdirde kurallar düzeltilecektir. Hermes olarak bu fabrikanın bize ait olmadığını ve oradan alınan timsah derilerinin, Birkin çantalarının üretiminde kullanılmadığını belirtmek istiyoruz. 10 yıldan fazladır tedarikçilerimize aylık ziyaretler yapıyoruz. Hayvan uzmanları ve Amerika’da doğal yaşamı koruma örgütü olan Balık ve Vahşi Yaşam Derneği (Fish and Wildlife) tarafından belirlenen standart kurallara uygunluğu denetliyoruz.”
'BEN HERMES'İM VE SENİN İÇİN CEPLİ ÇANTA YAPACAĞIM'
İkonik çantanın yapılma fikri 1981 yılında Jane Birkin’in Londra uçağında Jean Louis’in yanına oturmasıyla başladı. 2012 Telegraph’a verdiği röportajda o anı anlatan Birkin “Uçak yolculuğunda çantamdaki bütün eşyalar yere dökülünce yanımdaki adam ‘Cepleri olan bir çanta almalısın’ dedi. Bende ‘Hermes’in cepli bir çanta yaptığı gün, onu alacağım’ dedim. Bunun üzerine yanımdaki adam ‘Ben Hermes’im ve senin için cepli bir çanta yapacağım’ dedi.” O uçuşta Jean-Louise Jane’e tasarıma ismini vermek şartıyla beraber bir çanta üretmeyi teklif etti. Bu Birkin çantasının doğuşu oldu.

'BANA SADECE BİR TANE LAZIM O DA KOLUMU MAHVEDİYOR'
Lakin Birkin, popüler aksesuarın istekli marka yüzlerinden biri hiç olmadı. Örneğin 2012’de adını taşıyan çantalardan sadece bir tane sahip olduğunu ve onu da çıkartmalarla kaplayarak Birkin çantası olduğunu sakladığını açıkladı. “Sadece bir taneye ihtiyacın var ve o da kolunu mahvediyor. Çok ağırlar” diye konuştu.
Çantaların fiyatı kullanılan deriye göre 10,500 dolarla 150,000 dolar arasında değişiyor. 

Geçen sene üretilen ve  432,000 dolara satılan Himalaya timsahı derisinden yapılmış Birkin çanta 'Style.com’a göre bugüne kadar satılmış en pahalı Birkin çanta. Çantanın Kim Kardashian, Reese Witherspoon, Jennifer Lopez, Alessandra Ambrosio and Irina Shayk gibi birçok ünlü hayranı bulunmakta. Victoria Beckham’ın 100’den fazla Birkin çantası olduğu biliniyor. (The Daily Mail)

YORUMLAR
708602
loading
Reklamı Geç