• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1391
 • up
  USD
  8.724
 • down
  EURO
  10.3511
 • down
  GBP
  12.0648
 • up
  Altın
  498.77
 
 
 
 
 
 
Tarih : 27.02.2015 - 15:23 Yorum : 0

Mutlu bir ilişki için bunları yapmayın

O çok emek verdiğiniz ilişkinizin farkında olmadan yaptığınız birkaç hata yüzünden sonlanmasını istemiyorsanız, bu hareketleri yapmayın.

Mutlu bir ilişki için bunları yapmayın

Mutlu ve sağlam temeller üzerine kurulan bir ilişki herkesin hayali. Ancak bu hayale sahip olmak için sadece mükemmel eşi bulmak yetmiyor.

Kişinin ilişkisini mükemmelleştirebilmesi için karşı taraftan önce kendisini eleştirmesi gerekiyor.

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Psikolog - Çift ve Aile Terapisti İnci Canoğulları, mutlu bir ilişki için yapılan hataları ve doğruları belirlemenin aslında zor olmadığını ilişkiler üzerine uzun yıllar araştırmalar yapmış Gottman örneği üzerinden anlatıyor.

Uzm. Psikolog Canoğulları, ''Mutlu bir ilişki için yapılması ve yapılmaması gerekenler her zaman ilgimizi çeken bir konu olmuştur çünkü hepimiz ilişkilerimizde mutlu olmayı, bunu da mümkün olan en kolay şekilde sağlamayı isteriz.

Bu konularda uzun yıllar çalışmış biri olan Gottman, ilişki laboratuvarında yaptığı araştırmalarında tartışan bir çiftin videosunun 10 dakikasını gözlemleyerek boşanıp boşanmayacaklarını yüzde 91 oranında doğru tahmin edebildiğini söylemektedir'' diyor.

İlişkinin sonucuna yönelik tüyoların, Gottman’ın belirlediği, ilişkilere zarar veren yanlışların içinde en yıpratıcı olan ve “Mahşerin Dört Atlısı” olarak isimlendirilen hatalara bakarak anlaşılabileceğini anlatan Uzm. Psikolog Canoğulları, “Suçlama bunlardan ilkidir. “Sen her zaman...” ya da “Sen hiçbir zaman…” diye başlayan cümleler şikâyet değil suçlama içerir. Suçlama doğal olarak savunmayı doğurur. Eşinizi suçlamaya başladığınızda o da kendisini savunmaya başlayacaktır.

Yapılan diğer bir hata da aşağılama ya da hor görmedir. Tartışmalar sırasında karşımızdaki kişiyle dalga geçme, alay etme, küçük düşürme gibi sözler ve bazı yüz mimikleri de durumu daha da kötüleştirmektedir. Aşağılandığını, küçük düşürüldüğünü düşünen taraf için problemle ilgili konuşmak ve çözüm aramak imkânsız hale gelir. Mutlu evliliklerde aşağılama, hor görme miktarı neredeyse sıfırdır” diyor.

YORUMLAR
688962
loading
Reklamı Geç