• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1414
 • up
  USD
  8.7059
 • up
  EURO
  10.378
 • up
  GBP
  12.1434
 • down
  Altın
  496.847
 
 
 
 
 
 
Tarih : 14.02.2015 - 12:04 Yorum : 0

Mutlu ve uzun bir 'evlilik' için şeffaflık ve güven

Eşler birbirlerinden bir konuyu saklıyorsa güven duygusu zedeleniyor. Güven eksikliği, eşten gizli banka hesabı açılmasına bile neden oluyor

Mutlu ve uzun bir 'evlilik' için şeffaflık ve güven

Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) Evlilik ve Aile Terapistliği Programı Eğitim Koordinatörü Psikolog Dr. Özge Alkanat, uzun ve mutlu birliktelikler için çiftlerin duygusal ve maddi anlamda kendilerini güvende hissetmelerinin şart olduğunu belirtti. Eşlerden birinin gereğinden fazla para harcaması veya maddi anlamda kendisini koruma altına almak istemesi nedeniyle gizli banka hesaplarının dahi açılabildiğini dikkat çeken Özge Alkanat, "Güven ihtiyacı eşler arası iletişimle çözülemiyorsa, kişi kendini bireysel çabalarıyla güven altına almak isteyebilir" dedi.

SİMETRİK Mİ TAMAMLACIYI MI
Özge Alkanat çiftler arasında kimin hangi alanda daha iyi olduğunu bilmenin önem taşıdığını vurgulayarak, "Tamamlayıcı ilişki türüne göre, çiftler aldıkları ortak kararla kim hangi alanda daha güçlü ve başarılıysa o görev tek kişiye verilir. Ama günümüzde çoğunlukla simetrik dediğimiz ilişki türü var. Simetrik ilişki türünde ise daha çok çatışma çıkar. Şehir hayatıyla birlikte kadın da erkek de yemek, temizlik yapar ve çocuk da bakar. Ancak ideal olan esnek olabilmektir. İki ilişki türünün bir arada olması idealdir. Çünkü hayatın her alanında ihtiyaçlara maksimum karşılık veren bir ilişki yakalanır" diye konuştu.

ÜCRETSİZ TERAPİ HİZMETİ
Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi evlilik ve Aile Terapistliği Programı bünyesinde 4 yıldır 16 uzmana eğitim verdiklerini de belirten Alkanat, eğitim sürecinde olan uzmanların İzmir'deki çiftler ve ailelere Yaşar Üniversitesi bünyesinde ücretsiz terapi hizmeti sunduklarını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu 2013 verilerine göre; ülke genelinde 600 bin 138 çift evlenirken Ege Bölgesi'nde ise 76 bin 5 çift dünya evine girdi.

YORUMLAR
686595
loading
Reklamı Geç