• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1391
 • up
  USD
  8.724
 • down
  EURO
  10.3511
 • down
  GBP
  12.0648
 • up
  Altın
  498.77
 
 
 
 
 
 
Tarih : 04.02.2015 - 14:33 Yorum : 0

Sağlıklı saçlar için saçınızı ılık suda yıkayın

Uzman Dr. Ata Nejat Ertek, sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak için yapılması gerekenleri anlattı.

Sağlıklı saçlar için saçınızı ılık suda yıkayın

Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Özellikle kadınlar bu hayallerini gerçeğe dönüştürmek için birçok formüle baş vurur. Siz de birçok besleyici saç bakım ürünü kullanmanıza rağmen bir türlü saçlarınızda hacim yakalayamıyorsanız sebebi saçlarınızı sıcak suda yıkamanız olabilir. Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.  

Ertek, ”Kış aylarında hava fazla kuru olduğu için saçlara daha fazla özen göstermek gerekmektedir. Saçı fazla yıkamak saçı kurutur, kırılarak yıpranmasına neden olur. 3 günde bir yıkamak büyük şehir yaşamanın kirli havasında zorunludur. Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Ilık suyu tercih edindiye belirtti.

Ağır toka ve taç takmayın

Ertek,”Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşalarla saçı şekillendirmek zararlıdır. Saçınızı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur” diye devam etti.

Son zamanlarda sıkça rastlanan problemlerden biri olan saç dökülmesi, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarından kaynaklanabiliyor. Dr.Ata Nejat Ertek, ”Saçınızda sedef, egzama gibi özel bir hastalığınız varsa ya da dökülme gibi bir problem yaşıyorsanız dermatoloğunuzun önereceği kükürt ve katran içeren; mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği olan ilaçlı şampuanları kullanın” dedi.

Saçınızın güçlenmesi için vitaminlerden yararlanın

Vücudumuzdaki her hücrenin ihtiyaç duyduğu gibi saçlarımızda vitaminlere ve bu vitaminlerin faydasına ihtiyaç duyarlar. Dr.Ata Nejat Ertek, ”Saç dökülmeniz yoğunsa saçınızı beslemek için dermatoloji uzmanınızın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren destek ilaçları kullanın. Saç için doğru vitaminler de önemlidir. A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve  kepek oluşumunu arttırır. B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebebiyet verir. C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar. B12 vitamini, saç köklerini besler” dedi.

YORUMLAR
685326
loading
Reklamı Geç