• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 11.05.2015 - 10:02 Yorum : 0

Uluslararası Aile Filmleri Festivali başladı

Uluslararası Aile Filmleri Festivali'nin ilki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile bazı sanatçıların katıldığı açılış töreniyle CerModern Sanatlar Merkezi'nde başladı.

Uluslararası Aile Filmleri Festivali başladı

Uluslararası Aile Filmleri Festivali başladı.Uluslararası Aile Filmleri Festivali'nin ilki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile bazı sanatçıların katıldığı açılış töreniyle CerModern Sanatlar Merkezi 'nde başladı.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Türk sinemasının, Türk sanat hayatının ulu çınarlarını tek tek kaybediyoruz. Zamanın gereği bu, devran böyle dönüyor. Ama onlar ölümsüzler. Yine de alışmak zor olacak. Sinema sanatçıları ölümsüz, onlar ölmüyorlar" dedi.Anadolu Ajansı'nın "global iletişim ortağı" olduğu festival, Anneler Günü'nde sinemaseverleri ve sanatçıları bir araya getirdi. Engin Çağlar, Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney, Selahattin Taşdöğen, Başak Sayan ve Ufuk Bayraktar'ın aralarında olduğu sanatçılar, Tunalı Hilmi Caddesi'nden klasik araçların oluşturduğu kortejle, festival alanına geldi.Sunuculuğunu tiyatrocu Arda Esen'in yaptığı açılış töreni, Zeki Alasya'nın anısına hazırlanan video gösterisiyle başladı.Bakan İslam, açılışta yaptığı konuşmada, Zeki Alasya'nın hayatını kaybettiğini hatırlatarak "Türk sinemasının, Türk sanat hayatının ulu çınarlarını tek tek kaybediyoruz. Zamanın gereği bu, devran böyle dönüyor. Ama onlar ölümsüzler. Yine de alışmak zor olacak. Sinema sanatçıları ölümsüz, onlar ölmüyorlar" diye konuştu.Sinemanın önemini herkesin aynı şekilde kavradığını, kabullendiğini ve gelişmesi için de hem devlet hem fert hem de sanat camiası olarak gayret sarf edildiğini belirten İslam, şöyle devam etti:"Sinema bize fiktif bir dünya yapıyor. O dünyanın içinde bizi ağırlıyor, o dünyada bize kendimizi gösteriyor. Bu gösterme konusunda da son derece maharetli. Bazen flu hiç sezdirmeden, bazen çok gerçekçi irite edecek bir şekilde, bazen şaka ile karışık, bazen satirik ama bir biçimde içimize işleyecek şekilde duygularımızı avucuna alıyor ve yüzümüze çarpıyor."

Festivalin geleneksel hale getirileceğini söyleyen İslam, Türkiye'ye bir aile filmleri festivali kazandırma konusunda çok kararlı olduklarını, bu noktada da sanatçılardan destek beklediklerini ifade etti.

"Aile" temalı filmler

"Aile" ismini alan festivalin mecburen mayıs ayına alındığını dile getiren İslam, şunları kaydetti:"10 Mayıs, Anneler Günü, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, 11-17 Mayıs Aile Haftası, 15 Mayıs Uluslararası Aile Günü, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı... Yani bir ailenin içinde ne varsa hepsiyle alakalı neredeyse bir gün mayıs ayı içinde var, onun için festivalimizi bu haftalara denk getirmeye çalıştık. Filmlerimizin pek çoğu, görme ve işitme engelliler için erişilebilir durumda. Ortopedik engelliler için engelleri ortadan kaldırılmış sinema salonlarımız var, oralara aileleri ile beraber gitmeleri mümkün olacak. "

Bütün filmlerin "aile" temalı filmlerden seçildiğini anımsatan İslam, ilk defa vizyona girecek filmlerin yanı sıra çok önemli dünya filmlerinin gösterileceğini sözlerine ekledi.

Filmlerin izleneceği salonlar

Ailece izlenebilecek filmlerin yaş farkı gözetmeksizin sunulacağı "1. Uluslararası Aile Filmleri Festivali" kapsamındaki fimler, Cer Modern Sanatlar Merkezi, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi, Gölge Gösteri Merkezi, Gençlik Parkı Kültür Merkezi, Kızılırmak Sineması, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü, La Galeria Türk-Rus Dostluk Evi, Sincap Çocuk Tiyatrosu, Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu, Bombus Sanat Merkezi ve Tiyatro Tempo'da gösterilecek.

 

YORUMLAR
700155
loading
Reklamı Geç