• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1127
 • up
  USD
  6.9718
 • down
  EURO
  8.1794
 • down
  GBP
  9.0936
 • down
  Altın
  441.704
 
 
Puan Durumu ve Fikstür
Süper Lig
PTT 1. Lig
FİKSTÜR
FİKSTÜR
 
 
 
 
Tarih : 11.06.2014 - 13:53 Yorum : 0

Brezilya liderinden 'Dünya Kupası'na hazırız' mesajı

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ülkesinin yarın başlayacak FIFA Dünya Kupası turnuvasına "saha içinde ve saha dışında" hazır olduğunu söyledi.

Brezilya liderinden 'Dünya Kupası'na hazırız' mesajı

Rousseff, televizyon konuşmasında organizasyona yurtiçinden gelen tepkilere ve yurtdışından gelen eleştirilere karşılık olarak, "kötümserlerin" Brezilya halkının iradesi tarafından yenildiği yorumunu yaptı. Aşırı harcama yapıldığı eleştirilerini kabul etmeyen Rousseff, turnuva sayesinde kalıcı altyapı iyileştirmeleri sağlanacağını savundu. Brezilya'da 2013 başından beri Dünya Kupası organizasyonuna karşı şiddetli protesto eylemlerinde hayatını kaybedenler oldu ve 2 binden fazla kişi tutuklandı.

Metro işçilerinin grev tehditleri, Sao Paulo'daki açılış maçını ve Rio de Janeiro'daki kapanış maçını tehdit ediyor. Dünya Kupası'nın yerel Organizasyon Komitesi Başkanı Riccardo Trade BBC'ye, olası bir grevi "kabus" diye tanımladı.

'Harcamalar denetleniyor'
Rousseff, eleştirilere karşılık verirken, altyapı projelerinin ziyaretçiler tarafından "çantaya konup götürülmeyeceğini" söyledi.
Turnuva için yapılan 11 milyar dolarlık harcamanın sağlık ve eğitim harcamalarını gölgede bıraktığı eleştirisini ise "yanlış bir ikilem" diye tanımlayarak şöyle dedi: "Dünya Kupası hesapları ülkenin denetleyici kuruluşları tarafından titizlikle inceleniyor." Bu arada, ev sahibi Brezilya ile Hırvatistan'ın açılış maçını yapacağı Itaquerao veya Arena Corinthians stadında hazırlık çalışmaları hâlâ devam ediyor.
 
Sendika liderleri ise yeniden grev tehditleri savuruyor; talepleri, greve çıktıkları için işten çıkarılmakla tehdit edilen işçilere güvence sağlanması. Sao Paulo'daki 5 günlük grev trafik kaosuna yol açmış, daha sonra yetkililer tarafından gelecek Pazartesi gününe kadar ertelenmişti. Devlet Başkanı Rousseff, gösterilerin turnuvayı rayından çıkarmasına izin vermeyeceğini söyledi. Brezilya'da turnuva maçlarının yapılacağı kentlerde binlerce fazladan polis ve asker görev yapacak. BBC Türkçe

YORUMLAR
638690
loading
Reklamı Geç