• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  119574
 • up
  USD
  6.0555
 • down
  EURO
  6.5509
 • up
  GBP
  7.8896
 • up
  Altın
  311.359
 
 
 
 
 
 
Tarih : 08.12.2015 - 10:20 Yorum : 0

1 lira ile İstanbul rüyası

Fotoğrafları son günlerde sosyal medya da paylaşılan tarihi Valide Han, İstanbulların yeni keşfettiği, yabancı turistlerin ise yıllardır gelip gittiği turistik mekan olarak dikkat çekiyor.

1 lira ile İstanbul rüyası

Han'ın çatısına çıkıp İstanbul rüyasını yaşamak için 1 TL ödemek gerekiyor. 
Han’ın en büyük özelliği ise çatısından duyulan farklı camilerde okunan ezanların semada buluşan akustik dinletisi olması. 
Büyük Valide Han’ın çatısı son dönemlerde insanların en çok beğendiği ve merak ettiği mekanlar arasında yerini aldı. Han’ın çatısını insanlar genellikle sosyal medyada ortamında stalklayarak(gezilerek) keşfediyor. Han bu yüzden de 1 lira ile en ucuz İstanbul rüyasını yaşayanların buluştuğu ortam haline dönüşüyor. Eminönü’ndeki tarihi çatı İstanbul'a açılan bir pencere görünümünü taşıyor. Çatıda, Eminönü’nden Galata Kulesi’ne, tarihi camilerden, Boğaz Köprüsü’ne kadar birçok manzara panaromik olarak izlenebiliyor. Son dönemde sosyal medyada en çok beğenilen yerler arasında olan hanın çatısı, insanları bu yönleriyle cezbediyor. İstanbulluların yeni yeni öğrendiği bu eşsiz manzarayı İstanbul'a gelen turistlerin rehberleri tarafından yıllar önceden beri öneriliyor. Gün içinde yüzlerce kişinin ziyaret ettiği han, asırlık tarihine rağmen yeni gelecek ziyaretçilerini bekliyor. 
EN ÇOK “LİKE” BU ÇATIYA 
Tarihi hanın çatısında bulunan kubbeye çıkıp fotoğraf çektirmek için sıraya girenler bile var. Kimileri selfie yapıyor, kimileri ise zıplayarak fotoğraf çektiriyor. Sosyal medyada en çok beğenilen fotoğraflar ise bu çatıda çekiliyor. Köklü bir tarihe sahip olan hanın her tarafı ise ayrı bir güzellikle bezeli olsa da dokuya zarar veren duvarlardaki sprey boyalı yazılar dikkat çekiyor. Tarihi hanın çatısına küçük bir tahta kapıdan çıkılıyor. Kapıda bir bekçi var ve 1 lira karşılığında içeri girişinize izin veriyor. 
BÜYÜK VALİDE HAN'IN TARİHİ 
İstanbul’un en önemli hanlarından Büyük Valide Han 17. yüzyılda Kösem Sultan tarafından yaptırıldı. Bir zamanlar Anadolu ticaretinin önemli bir noktasıydı. Çakmakçılar Yokuşu’nda bulunan İstanbul’un en büyük hanlarından biridir. Geçmişte kervanların konakladığı Valide Han’da bir dönem İranlı tüccarlara ev sahipliği yapmıştır ve içerisinde Valide Han İranlılar mescidini bulundurmaktadır. Han, yakın tarihte ise birçok film ve dizi setleri ev sahipliği yaptı.

YORUMLAR
720325
loading
Reklamı Geç