• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 15.07.2014 - 19:13 Yorum : 0

Abdullah Gül, 'Çözüm Paketi'ni onayladı!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Çözüm Paketi"ni onayladı.

Abdullah Gül, 'Çözüm Paketi'ni onayladı!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda 'çözüm paketi' olarak bilinen Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun"u onayladı. Geçen hafta Meclis'te 37'ye karşı 237 oyla kabul edilen yasa, çözüm sürecini yasal zemine oturtuyor. Düzenleme, çözüm sürecinde tüm yetkiyi Bakanlar Kurulu'na veriyor. Bu yetki çerçevesinde Hükümet, yurtiçi ve yurtdışındaki kuruluşlarla temas kurulmasına karar verebilecek, kişi ve kurumları bunun için görevlendirebilecek. Düzenlemenin bir başka önemli maddesi de eve dönüşlerle ilgili. Hükümete, silah bırakan teröristlerin eve dönmelerini, sosyal yaşama katılmalarını sağlayacak tedbirleri alma yetkisi veriliyor. Ayrıca çözüm sürecinde görev alanlara da yasal koruma geliyor.

4. MADDEDE DEĞİŞİKLİK


Genel Kurul'da dünkü görüşmeler sırasında muhalefetin tepki gösterdiği 4. maddede değişikliğe gidilmişti.

Tasarının 4. maddesi, kanun kapsamında verilen görevlerin, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca ivedilikle yerine getirileceği ve görevleri yerine getiren kişilerin hukuki, idari veya cezai sorumluluğunun olmamasını öngörüyordu. Hükümet de verdiği önerge ile maddeyi değiştirdi ve yasal korumanı altında olacak süreç aktörlerinin tanımını yaptı.

Buna göre, terörün sona erdirilmesi için siyasi, hukuki, sosyoekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında görev yapanlar, yurtiçindeki ve yurtdışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla görüşme yasal koruma altında olacak. Ayrıca, silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım uyumlarının temini için gerekli görevleri yapanlar da hukuki sorumsuzluk alanı altına alındı.

Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanan yasa, Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek

YORUMLAR
646171
loading
Reklamı Geç