• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 26.07.2016 - 16:46 Yorum : 0

Diyanet'ten ABD’de Türk öğrencilere değerler eğitimi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) desteğiyle bu yıl ilk kez hayata geçirilen Değerler Eğitimi Yaz Okulu’nda öğrenciler sertifikalarını aldı. ABD’de lise seviyesinde eğitim gören 90 öğrencinin katıldığı yaz okulunda Kur’an ve dualar, Hz. Peygamber’in hayatı, inanç ve ibadetler, İslam sanatları, Türk tarihi ve edebiyatı alanlarında dersler verildi.

Diyanet'ten ABD’de Türk öğrencilere değerler eğitimi

Açılışı bu yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Amerika Diyanet Merkezi (DCA), bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. YTB’nin desteğiyle DCA tarafından organize edilen Değerler Eğitimi Yaz Okulu’yla ABD’nin çeşitli eyaletlerinden Türk asıllı öğrencilere dersler verildi. Yurt dışındaki vatandaşların kendi kimliklerini ve kültürlerini muhafaza etmelerini ve Türkiye’ye olan aidiyetlerini perçinleyen yaz okulunda lise seviyesinde eğitim gören 90 öğrenciye çeşitli alanlarda dersler verildi. 40 kız ve 50 erkek öğrencinin katıldığı yaz okulunda Kur’an ve dualar, Hz. Peygamber’in hayatı, inanç ve ibadetler, İslam sanatları, Türk tarihi ve edebiyatı alanlarında dersler verildi. Yaz okulunda teorik eğitimlerin yanı sıra çeşitli atölye çalışmaları ve sosyal etkinlikler de yer aldı. Yaz okulu boyunca Türk evleri ve misafirhanelerde kalan öğrencilere rehber öğretmenler refakat etti.

İki hafta süren yaz okulunun ardından kursiyerlerin sertifika heyecanı
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan sertifika töreninde öğrencilerin hazırladığı eserler de sergilendi. Bilgi ve hadis yarışmaları, ilahi dinletisinin yanı sıra Amerikalı sanatçı Raef’in verdiği konser törene renk kattı. Sertifika töreninde konuşan DCA Başkanı Yaşar Çolak, gerçekleştirilen projenin önemli bir boşluğu doldurduğunu dile getirerek, bundan sonraki süreçte bu tür eğitimlerin giderek artacağını aktardı.

Resmi açılışı 2 Nisan 2016'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan DCA, hem ABD'nin en büyük camilerinden birini bünyesinde barındırması hem de külliye şeklindeki yapısıyla sadece Maryland'deki değil, çevre eyaletlerdeki Türkler ve Amerikalı Müslümanlardan da ilgi görüyor.

YORUMLAR
738419
loading
Reklamı Geç