• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 29.07.2014 - 04:17 Yorum : 0

Paralel örgüttün keyfine göre örgüt, keyfine göre dinleme!

Emniyet’teki paralel yapının dinlemeler için sahte belgeler ürettiği, dinlenen kişileri her seferinde değişik örgütlerde gösterdiği ortaya çıktı.

Paralel örgüttün keyfine göre örgüt, keyfine göre dinleme!

Müfettiş raporlarına göre paralel yapı, yargıyı sahte belgelerle yönlendirdi.

“Yasadışı Dinleme” soruşturması kapsamında “Suç Örgütü Kurmak ve yönetmek”ten tutuklanan Emniyet İstihbarat eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer ile Emniyet eski Müdür Erol Demirhan’ın keyfi dinleme kararları müfettiş raporlarından çıktı. Star’ın ulaştığı Müfettiş Raporlarına göre Yılmazer ile Demirhan bir çok önemli ismi önce Ergenekon’dan dinleme taelp etti. Dinleme kararlarını uzatmak içinde aynı isimleri değişik suç örgütleri ile ilişkilendirerek dinletti.

Aynı kişiye farklı örgüt suçu

Bu sahtekarlık müffetiş raporlarına şu ifadelerle yansıdı: “Dinlenen şahısların geçek isimleri yerine yargıyı yanıltmaya yönelik yanlış ve eksik isim bilgilerinin kullanıldığı, belirtilen tarihlerdeki teknolojik imkanlar ve istihbari veriler göz önüne alındığında şahısların gerçek kimlik bilgilerinin tespitinin mümkün olmasına rağmen iletişime müdahalenin yanlış ve eksik isim bilgileriyle müteaddit defa uzatılmaya devam edildiği, müştekilere ait iletişime müdahale ilk talep ve kararları ile uzatma talep ve kararlarında ise gerekçe gösterilen suç faaliyetlerinin farklılık gösterdiği (Ergenekon terör örgütü ve organize suç örgütü) ve örtüşmemesi nedeniyle bu konuda tutarsızlık ve keyfilik olduğu...”

13 Klasör ve 3 bin sayfadan oluşan dinlemelere ilişkin çarpıcı tespitler yer alıyor. Müfettişlerin aylarca süren araştırmalardan sonra hazırladığı rapora göre paralel çete sahte isimle dinlemeye aldığı şahsı önce Ergenekon şüphelisi olduğu gerekçesiyle dinlemeye almış. Dinleme süresi bitiminde ise süreyi uzatmak için yine sahte isimle aynı kişileri bu sefer farklı bir örgütle ilişkilendirerek dinlemeye devam etmiş. İstihbarat Eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer ile İstirhbarat eski Müdür Demirhan’ın talimatıyla haklarında dinleme talep formu düzenlenen bir çok ismin ilk dinlemeleri Ergenekon veya Organize Suç Örgütün’den yapıldı. Aylarca dinlenen ve aralarında siyasetçi, sanatçı, gazeteci, bürokrat ile stk yöneticilerini olduğu yüzlerce isim hakında alınan dinleme süreleri bitince bu sefer aynı kişiler için düzenlenen dinleme uzatma talep-lerinde ise örgüt ismi değiştirilerek bu sefer organize suç örgütü veya İBDA-C dibi değişik örgüt isimleri kullanırak yapılmış. Müfettiş raprounda yer alan bu tür dinlemelerin tamamının altında ise “Suç Örgütü Kurmak ve Yönetmek”ten tutuklanan Ali Fuat Yılmazer ile Erol Demirhan’ın imzasının olduğu belirtiliyor.

Yargıyı bilerek yanılttılar

Müfettiş raporuna göre, birçok şahsın gerçek isimleri yerine yine ‘yargıyı yanıltmaya yönelik yanlış ve eksik bilgiler’ kullanıldı. Raporda polislerin, dinleme talep yazılarındaki bilgileri  “bilerek” gerçeğe aykırı düzenlediği ve dinleme kararlarını uzatma için yazılan yazılarda da gerçeğe aykırı belge düzenlemeye devam edildiği belirtildi.

Rapor ‘güvenli odada’ yazıldı

Müfettişler savcılığa gönderdikleri raporda ,yaptıkları incelemenin nasıl yürüdüğüne ilişkin detayları da paylaştılar. Buna göre müfettişlerin talebi üzerine İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde inceleme ekipleri oluşturuldu. Bu ekiplerin çalışma yapacakları bilgisayarların internet bağlantısının olmaması istendi. Ekipler için  güvenlikli odalar oluşturularak bu odalara sadece yetkili isimlerin girişine onay verildi. Çalışmaların hiç biri bilgisayar hardisklerine veya başka bir cihaza kaydedilmedi.

YAYGIN VE SİSTEMLİ

Müfettiş raporlarında , raporda bu dinleme karar taleplerinde  hiçbir  ‘somut’  dayanağın ortaya konmadığı vurgulanırken, dinleme kararları için polislerin ‘hiyerarşi dışına çıktığı’ ve bu eylemlerin ‘yaygın, sistemli ve organize’ şekilde yapıldığını rapora yazdı.

YORUMLAR
648912
loading
Reklamı Geç