• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  0
 • up
  USD
  0
 • up
  EURO
  0
 • up
  GBP
  0
 • up
  Altın
  0
 
 
 
 
 
 
Tarih : 29.07.2014 - 07:15 Yorum : 0

TİB'in sistemini kuran kişi kayıp

2000'li yıllarda, cemaate yakınlığı bilinen Sürat Bilgisayar İnternet Çözümleri şirketinde Grup Yöneticisi olarak çalışan Harun Biniş'in TİB'in kuruluşunda işletim sistemlerinin alınmasına öncülük ettiği ortaya çıktı. Ancak Biniş, daha sonra kayıplara karıştı

TİB'in sistemini kuran kişi kayıp

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) tüm dinleme ve teknik işlemlerini yapan işletim sisteminin alınarak kurulmasına, 2000'li yıllarda Kaynak Holding'e bağlı Sürat Bilgisayar İnternet Çözümleri şirketinde Grup Yöneticisi olarak çalışan Harun Biniş'in öncülük ettiği ortaya çıktı. Ancak, yasadışı dinlemelerle ilgili bilgiler birbiri ardına ortaya çıkınca, Biniş kayıplara karıştı.

Hükümete yönelik 17 ve 25 Aralık operasyonundan sonra TİB yönetiminin değişmesine rağmen, sistemler bugünlerde dahi 'zaman ayarlı' şekilde sabote ediliyor. Bunun nedeni araştırıldığında, sistemlerin alınmasına TİB'in kuruluş aşamasında paralel yapıya yakın Harun Biniş isimli elektrik-elektronik mühendisinin aracılık ettiği ortaya çıktı.

SABOTAJI PARALEL GAZETELER BİLİYORDU

TİB'in sistemlerine en son Temmuz ayı başında yapılan 'zaman ayarlı' sabotajın sistemde ne tür bir olumsuzluğa neden olacağı bilinmezken, paralel yapıya yakın gazetelerde 'TİB'de sistem çöktü' başlıklı haberler yapılması dikkat çekmişti. Söz konusu sabotajın etkisi henüz bilinmezken sabotajın olumsuz bir durum yaşattığına dair haber yapılması, sabotaj yapılacağından bu gazetelerin haberdar olduğunu ortaya çıkarmıştı. Ancak, yapılan incelemelerde sistemde tuzaklar daha önceden tespit edildiği için o tuzaklara göre tedbirler alınmıştı. Böylece, paralel yapıya yakın gazetelerin algı operasyonu telaşıyla yaptığı haberler ellerinde patlamıştı.

BAŞA ÇIKILAMAYACAK

Bu kapsamda TİB'in binası başta olmak üzere, tüm birimleri, teşkilat yapısı, kurumsal alt yapısının paralel yapı tarafından dizayn edilmesi nedeniyle her türlü sabotaja açık olduğu belirtiliyor. TİB binasının güvenliğini sağlayan şirketle önceki yönetim sözleşme yaptığı için bugün dahi bu şirketle sözleşme hukuki olarak devam ediyor. Dolayısıyla TİB'in bilgilerinin silinmesi sırasında TİB'e giren bazı şahısların bu güvenlik şirketinin elemanları tarafından 'kollanmış' olabileceği şüphesi bulunuyor.

Kriminal laboratuvar çözümcüsü

Harun Biniş'in 2000'li yıllarda Kaynak Holding bünyesinde çalışırken, bilgisayar işlemleri konusunda ne kadar yetkin olduğu da ortaya çıktı. O tarihte yer alan haberlerde Sürat Bilgisayar Grup Yöneticisi Harun Biniş'in 'Kriminal Polis Laboratuvarı Başarı Öyküsü' başlıklı bir sunum yaptığı ortaya çıktı. Harun Biniş'in Polis kriminal laboratuvarında delil girişinden istatistiklere, kaset çözümünden DNA analizine kadar yapılan tüm çalışmalarla sunum yapacak kadar yakından ilgilendiği görüldü. Harun Biniş'in şu anda nerede olduğu ise bilinmiyor.

YORUMLAR
648915
loading
Reklamı Geç